^

Wyszukaj w archiwum nominowanych i laureatów poprzednich edycji

Zobacz pełne listy nominowanych i laureatów nagrody Fryderyk

NOMINOWANI 2024

  • MUZYKA ROZRYWKOWA
    • ARTYSTKA ROKU
      • Daria Zawiałow

      • hania rani

      • Kasia Lins

      • Kaśka Sochacka

      • Mery Spolsky

      • sanah

    • ARTYSTA ROKU
      • Krzysztof Zalewski

      • Lech Janerka

      • MROZU

      • Taco Hemingway

      • Vito Bambino

    • ZESPÓŁ/ PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU
      • Kacperczyk

      • Kwiat Jabłoni

      • Lordofon

      • Łona x Konieczny x Krupa

      • Męskie Granie Orkiestra 2023

    • FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
      • Daria ze Śląska

      • Frank Leen

      • IGNACY

      • Kathia

      • Matecki

    • UTWÓR ROKU
      • Daria Zawiałow
        „FIFI HOLLYWOOD”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Zobacz teledysk

      • Lech Janerka
        „Dupa jak sofa”

        Wydawca: Mystic Production
        Zobacz teledysk

      • L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni, Tęgie Chłopy
        „Jesień – Tańcuj”

        Wydawca: Agora S.A.
        Zobacz teledysk

      • Męskie Granie Orkiestra 2023 (Igo, Mrozu, Vito Bambino)
        „Supermoce”

        Wydawca: Universal Music Polska
        Zobacz teledysk

      • Vito Bambino
        „Etna”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland
        Zobacz teledysk

    • ALBUM ROKU POP
      • Daria Zawiałow
        „Dziewczyna Pop”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

      • Dawid Tyszkowski
        „Mój kot zaginął I raczej już nie wróci”

        Wydawca: FONOBO Label

      • IGNACY
        „Central Park”

        Universal Music Polska

      • Kwiat Jabłoni
        „Pokaz slajdów”

        Wydawca: Universal Music Polska

      • MERY SPOLSKY
        „EROTIK ERA”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

    • ALBUM ROKU INDIE POP
      • Daria ze Śląska
        „Tu była”

        Wydawca: Jazzboy Records

      • Kasia Lins
        „Omen”

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Natalia Przybysz
        „TAM”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • NOSOWSKA
        „DEGRENGOLADA”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Vito Bambino
        „Pracownia”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

    • ALBUM ROKU HIP HOP
      • Łona x Konieczny x Krupa
        „TAXI”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

      • PRO8L3M
        „PROXL3M”

        Wydawca: 2020

      • Taco Hemingway
        „1-800-Oświecenie”

        Wydawca: 2020

      • Włodi
        „HHULTRAS”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

      • Zdechły Osa
        „BRESLAU HARDCORE”

        Wydawca: Warner Music Poland

    • ALBUM ROKU SOUL/R&B/REGGAE
      • MARIKA
        „Cykl”

        Wydawca: MARIKA

      • Paulina Przybysz
        „Wracając”

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Rosalie.
        „Motherlode”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

    • ALBUM ROKU ROCK
      • Dr Misio
        „Chory na Polskę”

        Wydawca: Agora Muzyka

      • Kim Nowak
        „My”

        Wydawca: Grand Imperial / Dwa Ognie / Mystic Production

      • Myslovitz
        „Wszystkie narkotyki świata”

        Wydawca: Rock House Entertainment/e-Muzyka

      • Riverside
        „ID.Entity”

        Wydawca: Mystic Production

      • WaluśKraksaKryzys
        „+piekło+niebo+”

        Wydawca: Mystic Production

    • ALBUM ROKU METAL
      • CARNAL
        „Horyzont zdarzeń”

        Wydawca: CARNAL

      • DRAGON
        „UNDE MALUM”

        Wydawca: Metal Mind Productions

      • FLAPJACK
        „SUGAR FREE”

        Wydawca: Stage Diving Club

      • Łysa Góra
        „W ogniu świat”

        Wydawca: OSKAR Records

      • Ugory
        „Wicher”

        Wydawca: Peleton Records

    • ALBUM ROKU ALTERNATYWA
      • BOKKA
        „BOKKA HITS 10”

        Wydawca: PIAS Recordings Poland & Eastern Europe

      • hania rani
        „Ghosts”

        Wydawca: Gondw

      • Jan Emil Młynarski
        „Narkotyki”

        Wydawca: Mystic Production

      • Lech Janerka
        „Gipsowy odlew falsyfikatu”

        Wydawca: Mystic Production

      • Spięty
        „Heartcore”

        Wydawca: Mystic Production

    • ALBUM ROKU ELEKTRONIKA
      • KIWI
        „Paranoje”

        Wydawca: FONOBO Label

      • Krzesimir Dębski & Tadeusz Sudnik
        „Borello”

        Wydawca: Audio Cave

      • Mariusz Duda
        „Afr AI d”

        Wydawca: Mystic Production

      • Władysław GUDONIS Komendarek, Krzysztof Maria Komendarek–Tymendorf
        „AtomoGenus”

        Wydawca: Requiem Records Opus Series

      • Zima Stulecia
        „Minus 30°C”

        Wydawca: Astigmatic Records

    • ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI
      • EABS meets JAUBI
        „In Search of a Better Tomorrow”

        Wydawca: Astigmatic Records

      • Hańba!
        „Kryzys”

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Laboratorium Pieśni
        „Hé oyáte”

        Wydawca: Agencja Artystyczna Perspektywy

      • Same Suki
        „Dziadoskie piosenki o miłości”

        Wydawca: Audio Cave

      • Żywiołak
        „Dekonstrukcja historyczna I”

        Wydawca: Karrot Kommando

    • ALBUM ROKU BLUES
      • Boogie Boys
        „Full Speed No Brakes”

        Wydawca: Flower Records

      • PORTER/KARCZEWSKA
        „On The Wrong Planet”

        Wydawca: Mystic Production

      • Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa
        „Koncert w Rozmarino”

        Wydawca: Maximum Records

    • ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA
      • Andrzej Smolik
        „IMAGO” (Original soundtrack)

        Wydawca: Kayax Distribution/Apple Film

      • Hania Rani
        „On Giacometti”

        Wydawca: Gondwana Records

      • Kleks
        „Akademia Pana Kleksa”

        Wydawca: OPEN MIND ONE. Dystrybucja Sony Music Entertainment Poland

      • L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra
        „Chłopi”

        Wydawca: Agora S.A.

      • Zamilska
        „Mother’s Day” (Music from the Netflix Film)

        Wydawca: Netflix

    • ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA
      • Fismoll
        „Pomiędzy”

        Wydawca: Arek Glensk

      • Katarzyna Groniec
        „Konstelacje”

        Wydawca: Adapter / Warner Music Poland

      • MIUOSH
        „Początek”

        Wydawca: Fandango Records

      • Sorry Boys
        „Moje serce w Warszawie”

        Wydawca: Mystic Production / Muzeum Powstania Warszawskiego

      • Tomek Ziętek
        „Some Old Songs”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

    • ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA
      • Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości
        „Inwazja Nerdów vol. 1”

        Wydawca: Spivart Czesław Mozil

      • Natalia Lesz
        „Piosenki domowe”

        Wydawca: Agora Muzyka

      • Śpiewające Brzdące
        „Lisek i przyjaciele”

        Wydawca: Wydawnictwo Akord

    • NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE
      • Kaśka Sochacka
        „Live”

        Wydawca: Jazzboy Records

      • Mikromusic
        „Mikromusic z Górnej Półki”

        Wydawca: Mikro Management

      • MROZU
        „MTV Unplugged”

        Wydawca: MROZU

      • sanah
        „Bankiet u sanah”

        Wydawca: Magic Records

      • Skalpel
        „Big Band Live”

        Wydawca: NoPaper Records

    • NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE
      • Brodka, Rosalie.
        „Jezioro szczęścia”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing / Hard River

        Zobacz teledysk

      • KARAŚ/ROGUCKI
        „Zaopiekuj się mną”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

        Zobacz teledysk

      • MROZU
        „Nie stało się nic” (MTV Unplugged)

        Wydawca: MROZU

        Zobacz teledysk

      • sanah
        „Pocałunki” (M. Pawlikowska-Jasnorzewska)

        Wydawca: Magic Records

        Zobacz teledysk

      • Krzysztof Zalewski
        „Płonąca stodoła”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

        Zobacz teledysk

    • TELEDYSK ROKU
      • Krzysztof Kiziewicz
        za teledysk: „Bym poszedł” – Łona x Konieczny x Krupa

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

        Zobacz teledysk

      • Krzysztof Grajper
        Za teledysk: „Supermoce” – Męskie Granie Orkiestra 2023

        Wydawca: Universal Music Polska

        Zobacz teledysk

      • Maciej Aleksander Bierut, Kasia Lins, Karol Łakomiec
        za teledysk: „Po trupach do Ciebie” – Kasia Lins

        Wydawca: Universal Music Polska

        Zobacz teledysk

      • Nikodem Marek
        za teledysk: „FIFI HOLLYWOOD” – Daria Zawiałow

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

        Zobacz teledysk

      • Tadeusz Śliwa
        za teledysk: „mori” – Dawid Podsiadło

        Wydawca: Pur Pur

        Zobacz teledysk

    • PRODUCENT/ PRODUCENTKA/ TEAM PRODUCENCKI ROKU
      • Andrzej Smolik

      • Frank Leen

      • hania rani

      • Hotel Torino (Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek)

      • L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra

      • Mateusz Dopieralski (Vito Bambino)

    • KOMPOZYTOR/ KOMPOZYTORKA/ TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU
      • Daria Zawiałow, Bartosz Dziedzic

      • Lech Janerka

      • Łona, Konieczny, Krupa

      • sanah, Dominik Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór

      • Vito Bambino, Amar Ziembiński, Franciszek Kempa, Moo Latte

    • AUTOR/ AUTORKA/ TEAM AUTORSKI ROKU
      • Daria Zawiałow

      • hania rani

      • Lech Janerka

      • sanah

      • Vito Bambino

    • FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – JAZZ
      • Horntet

      • Irka Zapolska

      • Michał Aftyka

      • Piotr Szlempo

      • superminimalism

    • ALBUM ROKU – JAZZ
      • Aga Derlak
        „Parallel”

        Wydawca: Echo Production

      • Andrzej Święs Trio
        „FLYING LION”

        Wydawca: SJ Records

      • Dorota Miśkiewicz, Toninho Horta
        „Bons Amigos”

        Wydawca: Dorota Miśkiewicz/Dystrybucja Warner Music Poland

      • Paweł Tomaszewski i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
        „COINCIDENCE”

        Wydawca: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

      • Tomasz Chyła Quintet
        „Music We Like To Dance To”

        Wydawca: Alpaka Records

    • ARTYSTA ROKU – JAZZ
      • Aga Derlak

      • Andrzej Święs

      • Dorota Miśkiewicz

      • Paweł Tomaszewski

      • Tomasz Chyła

      • Zbigniew Jakubek

  • MUZYKA POWAŻNA
    • Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej
      • Agata Zubel / Maja Kleczewska
        „Oresteja”

        Danuta Stenka (aktorka), Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor), Tomasz Piluchowski (tenor), Tamara Kurkiewicz (perkusja), Leszek Lorent (perkusja), Krzysztof Niezgoda (perkusja), Chór Polskiego Radia, Szymon Wyrzykowski (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Anaklasis

      • Aleksander Nowak / Radek Rak
        „Baśń o sercu. Favola in musica”

        Adam Strug (śpiew), Hubert Zemler (perkusja), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Marek Moś (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Piotr Grabowski
        Wydawca: Anaklasis

      • Rafał Blechacz (fortepian)
        „Chopin”

        Wydawca: Deutsche Grammophon

      • Grzegorz Fitelberg
        „Symphony in E minor, op. 16”

        Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Marcin Domżał, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Paweł Łukaszewski
        „Symphoniae Sacrae 1”

        Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Jarosław Bręk (baryton), Ravel Piano Duo, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Piotr Borkowski (dyrygent), Marcin Nałęcz–Niesiołowski (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna, Witold Osiński, Krzysztof Szcześniak, Andrzej Brzoska, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album roku muzyka współczesna
      • Andrzej Karałow: there are some nebulae no eye can dispel

        Chromatophonic Trio, proMODERN, Chopin University Chamber Orchestra, Agnieszka Podłucka (altówka), Messages Quartet, Rafał Janiak (dyrygent)
        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Chopin University Press

      • Do słów – czterogłos romantyczny

        Chór Polskiego Radia, Rafał Tyliba (krotale), Magdalena Duś (fortepian), Karolina Stalmachowska (obój), Maria Piotrowska–Bogalecka (dyrygent)
        Kompozytorzy: Joanna Wnuk-Nazarowa, Paweł Łukaszewski, Szymon Godziemba-Trytek, Piotr Tabakiernik
        Reżyseria dźwięku: Małgorzata Polańska
        Wydawca: Fundacja Chór Polskiego Radia – Kraków

      • Gary Guthman – Harp Concerto, Trumpet Concerto, Margarita

        Małgorzata Zalewska (harfa), Gary Guthman (trąbka), Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Marcin Guz, Lech Tołwiński
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • LE CLAVECIN MODERNE plus SAXOPHONE (2CD)

        Alina Ratkowska (klawesyn), Paweł Gusnar (saksofon)
        Kompozytorzy: Mikołaj Hertel, Anna Ignatowicz-Glińska, Bartosz Kowalski, Marcin Łukaszewski, Paweł Łukaszewski, Leszek Możdżer, Nicolas Prost, Weronika Ratusińska-Zamuszko
        Reżyseria dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Bartosz Gardziński, Paweł Żochowski, Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński
        Wydawca: Chopin University Press

      • Zuzanna Koziej – Music of Trust

        Aleksandra Turalska (sopran), Chór NFM, Kameralna N–Harmonia, Agnieszka Franków–Żelazny (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Ewa Lasocka
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki / CD Accord

    • Album roku muzyka orkiestrowa
      • Grzegorz Fitelberg – Symphony in E minor, op. 16

        Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Marcin Domżał, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MALAWSKI, PALESTER – Ślad Ocalony

        Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Marta Kluczyńska (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Mikołaj Piotr Górecki

        Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Jan Lewtak (kierownictwo artystyczne), Jakub Jakowicz (skrzypce), Maciej Frąckiewicz (akordeon)
        Reżyseria dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa / CD Accord

      • Paweł Łukaszewski – Symphoniae Sacrae 1

        Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Jarosław Bręk (baryton), Ravel Piano Duo, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Piotr Borkowski (dyrygent), Marcin Nałęcz–Niesiołowski (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna, Witold Osiński, Krzysztof Szcześniak, Andrzej Brzoska, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Skrowaczewski: A Centennial Tribute

        Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Stefania Woytowicz (sopran), Krystyna Szczepańska (mezzosopran), Bogdan Paprocki (tenor), Witold Pilewski (bas), Stanisław Skrowaczewski (dyrygent)
        Kompozytorzy: Stanisław Skrowaczewski, Arthur Honegger, Wolfgang Amadeus Mozart, Ennio Porrino, Goffredo Petrassi, Ludwig van Beethoven
        Reżyserzy dźwięku: Janusz Pollo – reżyser nagrania, Janusz Stolarski – technik; remastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa / CD Accord

    • Album roku muzyka oratoryjna i operowa
      • Aleksander Nowak / Radek Rak – Baśń o sercu. Favola in musica

        Adam Strug (śpiew), Hubert Zemler (perkusja), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, AUKSO  – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Marek Moś (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Piotr Grabowski
        Wydawca: Anaklasis

      • GÓRECKI

        Szymon Mechliński (baryton), Łukasz Długosz (flet), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Chór Filharmonii Śląskiej, Yaroslav Shemet (dyrygent), Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Małgorzata Polańska
        Wydawca: DUX

      • ŁUKASZ BOROWICZ

        Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Łukasz Borowicz (dyrygent)
        Kompozytorzy: Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski
        Reżyseria dźwięku: Julita Emanuiłow, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Gabriela Blicharz, Lech Dudzik
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

    • Album roku muzyka koncertująca
      • Elżbieta Sikora – Concertos

        Mari Fukumoto (organy), Adam Kośmieja (fortepian), Linus Roth (skrzypce), NFM Filharmonia Wrocławska, Pascal Rophé (dyrygent), Sinfonia Varsovia, Bassem Akiki (dyrygent), NOSPR, José Maria Florêncio (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Julita Emanuiłow, Wojciech Marzec, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała, Andrzej Sasin, Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Anaklasis

      • Francis Poulenc, Joseph Jongen

        Karol Mossakowski (organy), NFM Filharmonia Wrocławska, Giancarlo Guerrero (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Wojciech Marzec, Agnieszka Szczepańczyk, Weronika Kwiecińska-Kurek
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki, CD Accord

      • Krzysztof Penderecki – Symphony No. 6, „Chinese Songs”, Trumpet Concertino, Concerto doppio

        Jarosław Bręk (baryton), Aleksandra Kuls (skrzypce), Hsin Hsiao–ling (erhu), David Guerrier (trąbka), Hayoung Choi (wiolonczela), Norrköping Symphony Orchestra, Antoni Wit (dyrygent)
        Reżyseria dźwięku: Sean Lewis
        Wydawca: NAXOS

      • Laks, Weinberg, Nowicka – Works for Violin & Chamber Orchestra

        Ewelina Nowicka (skrzypce), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal (dyrygent), Anna Duczmal–Mróz (dyrygent)
        Kompozytorzy: Szymon Laks, Mieczysław Weinberg, Ewelina Nowicka
        Reżyseria dźwięku: Zbigniew Kusiak
        Wydawca: CPO

      • Polish Music for Cello and Orchestra

        Orkiestra Filharmonii Narodowej, Marcin Zdunik (wiolonczela), Andrzej Boreyko (dyrygent)
        Kompozytorzy: Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz, Henryk Hubertus Jabłoński, Miłosz Magin
        Reżyseria dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa / CD Accord

    • Album roku recital solowy
      • Chopin

        Rafał Blechacz (fortepian)
        Wydawca: Deutsche Grammophon

      • Marian Borkowski – Complete Works for Solo Piano

        Marcin Tadeusz Łukaszewski (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Chopin University Press

      • Marian Borkowski – Complete Works for Solo Piano

        Marek Szlezer (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Dorota Tarnowska-Antosik
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Paweł Łukaszewski – Musica Profana 3 – Nokturny

        Marcin Tadeusz Łukaszewski (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Juliusz Zarębski – Dzieła wszystkie vol. 5 – Utwory nieopusowane

        Piotr Sałajczyk (fortepian), Joanna Freszel (sopran), Grzegorz Biegas (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Marcin Domżał
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album roku muzyka kameralna – wokalna
      • From Secession to Distortion

        Tomasz Konieczny (bas-baryton), Lech Napierała (fortepian)
        Kompozytorzy: Richard Strauss, Aleksander Nowak, Henryk Czyż
        Reżyseria dźwięku: Gabriela Blicharz/Lech Dudzik
        Wydawca: DalSegno Institute Association & Instytut Adama Mickiewicza

      • Mieczysław Wajnberg – Pieśni

        Aleksandra Kubas–Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Monika Kruk (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Bartłomiej Kruk
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Stanisław Moniuszko – Pieśni vol. 8

        Joanna Freszel (sopran), Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Anna Simińska (sopran), Jolanta Pszczółkowska-Pawlik (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Pawlik Relations Producer

      • Vocal Music by Romuald Twardowski

        Dorota Całek (sopran), Antoni Lichomanow (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Adrianna Wołowicz
        Wydawca: Sarton

      • Władysław Żeleński – Pieśni wszystkie

        Łukasz Hajduczenia (baryton), Monika Korybalska (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor), Mischa Kozłowski (fortepian), Urszula Kryger (mezzosopran), Ewa Leszczyńska (sopran), Julia Malik (sopran), Grzegorz Mania (fortepian), Magdalena Molendowska (sopran), Marta Mołodyńska-Wheeler (fortepian), Sylwia Olszyńska (sopran), Julia Samojło (fortepian), Agata Schmidt (mezzosopran), Katarzyna Ewa Sokołowska (fortepian), Olga Tsymbaluk (fortepian), Bartłomiej Wezner (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Magdalena Piotrowska, Paweł Małecki
        Wydawca: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów

    • Album roku muzyka kameralna – większe składy
      • Eugeniusz Knapik – Chamber Works

        Kwartet Śląski, Piotr Lato (klarnet), Piotr Sałajczyk (fortepian)
        Reżyseria dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: CD Accord

      • Krzysztof Penderecki – String Quartets, Clarinet Quartet, String Trio

        Meccore String Quartet, Jan Jakub Bokun (klarnet)
        Reżyseria dźwięku: Antoni Grzymała
        Wydawca: Capriccio

      • PARIS POLONAIS

        Meccore String Quartet
        Kompozytorzy: Stefan Kisielewski, Roman Palester, Konstanty Régamey
        Reżyseria dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Chopin University Press

      • Polish Cello Quartet – Chopin Project

        Polish Cello Quartet: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec
        Kompozytor: Fryderyk Chopin
        Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk, Antoni Grzymała
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki, CD Accord

      • Stanisław Moryto – Chamber Music

        Prima Vista String Quartet, Phan Ha Ngan (fortepian), Piotr Hausenplas (wiolonczela), Paweł Pańta (kontrabas)
        Reżyseria dźwięku: Marcin Domżał, Lech Tołwiński
        Wydawca: DUX Recording Producers / Chopin University Press

    • Album roku muzyka kameralna – duety
      • Artur Malawski – Piano Chamber Music

        Sylwia Michalik (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce), Adam Krzeszowiec (wiolonczela), Inga Poškutė (sopran), Iza Połońska (sopran)
        Reżyseria dźwięku: Wadim Radziszewski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • BACEWICZ, PACIORKIEWICZ, SPISAK, WEINBERG – Utwory na dwoje skrzypiec

        Polish Violin Duo (Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak)
        Reżyseria dźwięku: Małgorzata Polańska, Anna Nowak, Dorota Tarnowska-Antosik
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Chopin Inspirations

        Janusz Wawrowski (skrzypce), Mischa Kozłowski (fortepian)
        Kompozytorzy: Zygmunt Noskowski, Edward Grieg, Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin/Pablo de Sarasate
        Reżyseria dźwięku: Tadeusz Mieczkowski
        Wydawca: Warner Classics Poland

      • Life & Beyond

        Małgorzata Wasiucionek– Potera (skrzypce), Andrzej Karałow (fortepian)
        Kompozytorzy: Witold Lutosławski, George Crumb, Bela Bartók, Olivier Messiaen
        Reżyseria dźwięku: Igor Szymański, Michał Bereza
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Stanisław Wisłocki – Solo & Chamber Works (2CD)

        Wojciech Świętoński (fortepian), Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Marta Piórkowska (skrzypce)
        Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Chopin University Press / Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków

    • Album roku muzyka dawna
      • Beyond
        Jakub Józef Orliński (kontratenor), Il Pomo d’Oro

        Kompozytorzy: Claudio Monteverdi, Giulio Caccini, Giovanni Cesare Netti, Adam
        Jarzębski, Johannes Hieronymus Kapsberger, Girolamo Frescobaldi i inni
        Reżyseria dźwięku: Ken Yoshida
        Wydawca: Warner Classics & Erato

      • Carl Friedrich Abel – The Drexel Manuscript
        Krzysztof Firlus (viola da gamba)

        Reżyseria dźwięku: Wojciech Marzec
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Il continuo virtuoso
        Martyna Pastuszka (skrzypce), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela)

        Kompozytorzy: Arcangelo Corelli, Antoni Vivaldi, Gasparo Visconti, Francesco Maria
        Veracini
        Reżyseria dźwięku: Tomasz Pokrzywiński
        Wydawca: Chopin University Press

      • Musica liturgica
        Wrocław Baroque Ensemble: Piotr Olech (kontratenor), Daniel Elgersma
        (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Florian Cramer (tenor), Tomáš Král (bas),
        Jaromír Nosek (bas), Marcin Szelest (organy), Andrzej Kosendiak (kierownictwo
        artystyczne)

        Kompozytorzy: Marcin Leopolita, Wacław z Szamotuł, Francesco Maffon, Anonim
        Reżyseria dźwięku: Wojciech Marzec
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki, CD Accord

      • Tryptyk Supraski
        Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka (dyrygent)

        Kompozytorzy: Gabriel Kolenda, Mikołaj Dylecki, Tomasz Szewerowski, Antoni Kiszczyc
        Reżyseria dźwięku: Marcin Guz, Lech Tołwiński
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album roku muzyka chóralna
      • Agata Zubel / Maja Kleczewska – Oresteja
        Danuta Stenka (aktorka), Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor),
        Tomasz Piluchowski (tenor), Tamara Kurkiewicz (perkusja), Leszek Lorent
        (perkusja), Krzysztof Niezgoda (perkusja), Chór Polskiego Radia, Szymon
        Wyrzykowski (dyrygent)

        Reżyseria dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Anaklasis

      • Canticles of Light
        Chór NFM, instrumentaliści NFM Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka
        Franków–Żelazny (dyrygent)

        Kompozytorzy: Bob Chilcott, Cecilia McDowall, Francis Pott, James MacMillan
        Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk
        Wydawca: Signum Classics, Signum Records

      • Christus vincit – Camerata Silesia sings Paweł Łukaszewski
        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Anna Szostak
        (dyrygent)

        Reżyseria dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski – MUSICON
        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego

      • Henryk Mikołaj Górecki. Church songs, op. 84
        Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski (dyrygent)

        Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Ondine

      • Rossini – Petite messe solennelle
        Chór Filharmonii Narodowej, Bartosz Michałowski (dyrygent)
        Joanna Zawartko (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Andrzej Lampert
        (tenor), Łukasz Goliński (baryton), Ewa Wilczyńska (fortepian), Agnieszka
        Kopacka-Aleksandrowicz (fortepian), Piotr Wilczyński (fisharmonia)

        Reżyseria dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa/CD Accord