Adam Makowicz | Muzyka jazzowa

ZŁOTY FRYDERYK powędruje także do Adama Makowicza – uznanego pianisty jazzowego, który grał z największymi postaciami światowego i polskiego jazzu, m.in. Bennym Goodmanem, Herbie Hancockiem, Charliem Hadenem, Tomaszem Stańko, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Dużą część swojego życia i kariery związał z Nowym Jorkiem, gdzie pozostał po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego i gdzie koncertował i nagrywał płyty od 1977 roku. Od 1989 roku regularnie bywa i koncertuje w Polsce, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, utwory własne i jazzowe interpretacje utworów Chopina. Ma na swoim koncie niemal 40 płyt.

Krzysztof Krawczyk | Muzyka rozrywkowa

ZŁOTYM FRYDERYKIEM w kategorii muzyki rozrywkowej Akademia uhonorowała w tym roku ikonę polskiej piosenki. Krzysztof Krawczyk obecny jest na scenie muzycznej od niemal 60 lat i może pochwalić się ponad stu nagranymi krążkami i milionami sprzedanych płyt. Debiutował w zespole Trubadurzy, ale to solowa kariera przyniosła mu największą sławę dzięki takim piosenkom, jak Rysunek na szkle, Parostatek, Jak minął dzień, Pamiętam ciebie z tamtych lat, Ostatni raz zatańczysz ze mną, Gdy nam śpiewał Elvis Presley, Mój przyjacielu, Bo jesteś ty i wielu innym. Na swojej muzycznej drodze unikał zaszufladkowania, dzięki czemu jego dorobek cechuje niezwykła różnorodność: od piosenek bluesowych i country, poprzez kolędy i pieśni religijne po polskie wersje piosenek Presleya, Bregovica, Cohena, czy Dylana.  Obdarzony charyzmatycznym głosem i wielkim sercem niesie swoją muzyką radość i wzruszenie od niemal 60 lat.

Jadwiga Rappe | Muzyka poważna

Jadwiga Rappé to wybitna śpiewaczka (alt) i pedagog, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach Europy, obu Ameryk i Azji. Artystka dysponuje repertuarem od renesansu do współczesności. Nagrała 56 płyt dla wytwórni krajowych i zagranicznych, spośród których wiele otrzymało prestiżowe wyróżnienia, m.in. „Orphée d’Or”, „Diaphason d’Or”, nominacja do Grammy, nagroda Fryderyk. Oprócz działalności solistycznej jest profesorem zwyczajnym, wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jan Łukaszewski | Muzyka poważna

Jan Łukaszewski to znakomity polski dyrygent, wybitny pedagog oraz organizator życia muzycznego. Od 1983 roku pełni funkcję dyrektora naczelnago i artystycznego światowej sławy zespołu – Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań i nagrał niemal 90 płyt. Wydawnictwa z udziałem Jana Łukaszewskiego były 22 razy nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk i pięciokrotnie zdobyły statuetkę Fryderyka. Jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrodę Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique. Od 2006 roku w gdańskim Parku Oliwskim i tamtejszej katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, którego Jan Łukaszewski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym.