Fryderyk 2023

 

NOMINOWANI 2023

  • Muzyka rozrywkowa
    • Album Roku Pop
      • Dawid Podsiadło
        „Lata Dwudzieste”

        Wydawca: Pur Pur
        Posłuchaj

      • Doda
        „Aquaria”

        Wydawca: QUEEN RECORDS / Polydor Polska / Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • MROZU
        „Złote bloki”

        Wydawca: Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • Natalia Szroeder
        „Pogłos Suplement”

        Wydawca: Warner Music Poland
        Posłuchaj

      • sanah
        „Uczta”

        Wydawca: Magic Records
        Posłuchaj

    • Album Roku Indie Pop
      • IGO
        „Igo”

        Wydawca: Iglo Records/Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico
        „Amore assoluto per Ennio”

        Wydawca: Jazzboy Records
        Posłuchaj

      • Ralph Kaminski
        „Bal u Rafała”

        Wydawca: FONOBO Label
        Posłuchaj

      • Rubens
        „Piosenki, których nikt nie chciał”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

      • Sorry Boys
        „Renesans”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

    • Album Roku Hip Hop
      • 1988
        „Ruleta”

        Wydawca: 1988 / Def Jam Recordings Polska
        Posłuchaj

      • Miły ATZ
        „Roller”

        Wydawca: Def Jam Recordings Polska
        Posłuchaj

      • Pezet
        „Muzyka Komercyjna”

        Wydawca: Pezet
        Posłuchaj

      • Smolasty
        „Almost Goat”

        Wydawca: Warner Music Poland
        Posłuchaj

      • Szczyl, Magiera
        „8171”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

    • Album Roku Rock
      • Agnieszka Chylińska
        „Never Ending Sorry”

        Wydawca: Top Management Agencja Artystyczna

      • Dezerter
        „1986 Co będzie jutro?”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Rita Pax
        „Piękno. Tribute To Breakout”

        Wydawca: Polydor Polska / Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • T. Love
        „Hau Hau!”

        Wydawca: Polydor Polska / Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • Voo Voo
        „Premiera”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

    • Utwór Roku
      • Brodka
        „Sadza”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River
        Posłuchaj

      • Dawid Podsiadło
        „mori”

        Wydawca: Pur Pur
        Posłuchaj

      • IGNACY
        „Czekam na znak”

        Wydawca: Polydor Polska / Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • MROZU feat. Vito Bambino
        „Za daleko”

        Wydawca: Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • Rubens
        „Wszystko ok?”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

    • Fonograficzny Debiut Roku
    • Album Roku Blues
      • Jagoda Kret
        „O samym braku stabilności”

        Wydawca: Agora Digital Music
        Posłuchaj

      • Kraków Street Band
        „Czekanie”

        Wydawca: Kraków Street Band
        Posłuchaj

      • Maciej Kręc
        „Brothers & Friends”

        Wydawca: Flower Records & Agencja Advert House
        Posłuchaj

      • Maja Kleszcz
        „B.L. ues”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Śląska Grupa Bluesowa
        „Tu i teraz”

        Wydawca: Metal Mind Productions Sp. z o.o.
        Posłuchaj

    • Album Roku Metal
      • Behemoth
        „Opvs Contra Natvram”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • BLACK RIVER
        „Generation aXe”

        Wydawca: BLACK RIVER / Mystic Production
        Posłuchaj

      • Decapitated
        „Cancer Culture”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Luxtorpeda
        „Omega”

        Wydawca: Stage Diving Club
        Posłuchaj

      • NOCNY KOCHANEK
        „O jeden most za daleko”

        Wydawca: Nocny Kochanek s.c.
        Posłuchaj

    • Artystka Roku
    • Artysta Roku
    • Zespół / Projekt Artystyczny Roku
    • Teledysk Roku
      • Brodka

        Za teledysk: Brodka – Sadza
        Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River
        Zobacz

      • Filip Załuska

        Za teledysk: Dawid Podsiadło – To co masz Ty
        Wydawca: Pur Pur
        Zobacz

      • Michał Pańszczyk

        Za teledysk: sanah – Nic dwa razy (W. Szymborska)
        Wydawca: Magic Records
        Zobacz

      • Michał Radziejewski

        Za teledysk; Sobel – Piękni ludzie
        Wydawca: Def Jam Recordings Poland
        Zobacz

      • Nastazja Gonera

        Za teledysk: Daria Zawiałow, Sokół – Laura
        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Zobacz

    • Producent / Producentka / Team Producencki Roku
      • 1988 (Przemysław Jankowiak)
      • Emade / Wojciech Waglewski
      • Jakub Galiński
      • Mrozu
      • Rubens
    • Najlepsze Nowe Wykonanie
      • Albo Inaczej feat. Kaśka Sochacka
        „Ostatnia prosta”

        Wydawca: Alkopoligamia.com
        Posłuchaj

      • Kwiat Jabłoni
        „Nie, nie, nie”

        Wydawca: Agora Muzyka / Muzeum Powstania Warszawskiego
        Posłuchaj

      • Rita Pax
        „Gdybyś kochał, hej!”

        Wydawca: Rita Pax / Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • Tomasz Organek
        „La Canzone del Ciuccio”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Tribbs, Kubańczyk
        „Ostatni raz zatańczysz ze mną”

        Wydawca: Unified Songs
        Posłuchaj

      • Urbański Orkiestra, Błażej Król, Natalia Szroeder
        „Bo jesteś Ty”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

    • Najlepsze Nagranie Koncertowe
      • Dawid Podsiadło
        „Leśna Muzyka”

        Wydawca: Pur Pur
        Posłuchaj

      • MIUOSH x Zespół „Śląsk”
        „Pieśni Współczesne
        Live at Cavatina Hall”

        Wydawca: Fandango Records
        Posłuchaj

      • Urbański Orkiestra i Goście
        „Tribute to Krzysztof Krawczyk”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

    • Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna
      • Hania Rani
        „Venice – Infinitely Avantgarde
        (Original Motion Picture Soundtrack)”

        Wydawca: XXIM Records / Sony Masterworks
        Posłuchaj

      • Michał Kush
        Johnny
        (Muzyka z filmu)

        Wydawca: Next Film/ Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • Kamil Holden Kryszak
        „Piosenki o miłości
        (Muzyka z filmu)”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • Marek Napiórkowski
        „Bejbis
        (Original Motion Picture Soundtrack)”

        Wydawca: Warner Music Poland
        Posłuchaj

      • Paweł Mykietyn
        „EO
        (Original Motion Picture Soundtrack)”

        Wydawca: Sony Masterworks
        Posłuchaj

    • Kompozytor / Kompozytorka / Team Kompozytorski roku
    • Autor / Autorka / Team Autorski Roku
    • Album Roku Elektronika
      • Ania Leon
        „Łezki”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • Bass Astral
        „Techno do miłości”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Catz’n Dogz
        „Punkt”

        Wydawca: Follow
        Posłuchaj

      • Mariusz Duda
        „Interior Drawings”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Skalpel
        „Origins”

        Wydawca: NoPaper Records
        Posłuchaj

    • Album Roku Alternatywa
      • BOKKA
        „Blood Moon”

        Wydawca: PIAS Recordings Poland & EE
        Posłuchaj

      • Brodka
        „Sadza”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing na licencji Hard River
        Posłuchaj

      • Jakub Skorupa
        „Zeszyt Pierwszy”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland
        Posłuchaj

      • Pablopavo i Ludziki
        „Mozaika”

        Wydawca: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando
        Posłuchaj

      • Trupa Trupa
        „B Flat A”

        Wydawca: Antena Krzyku
        Posłuchaj

    • Album Roku Muzyka Dziecięca
      • Centrum Uśmiechu
        „Inspektor Ogórek: Czas na zdrowie”

        Wydawca: Magic Records
        Posłuchaj

      • Czereśnie
        „Czereśnie Pani Marii”

        Wydawca: Karoryfer Lekolds
        Posłuchaj

      • Piosenki
        „Ziemniaki”

        Wydawca: Requiem Records
        Posłuchaj

      • Różni wykonawcy
        „The Best of Studio Filmów Rysunkowych”

        Wydawca: GAD Records
        Posłuchaj

      • Wesoła Lokomotywa
        „Zgadywanki rymowanki”

        Wydawca: Magic Records
        Posłuchaj

    • Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka
      • Aga Zaryan
        „Sara”

        Wydawca: Warner Music Poland
        Posłuchaj

      • Alicja Majewska
        „Piosenki Korcza i Andrusa”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

      • Kwiat Jabłoni
        „Wolne serca”

        Wydawca: Agora Muzyka / Muzeum Powstania Warszawskiego
        Posłuchaj

      • Natalia Przybysz
        „Zaczynam się od miłości”

        Wydawca: KAYAX Production & Publishing
        Posłuchaj

      • sanah
        „sanah śpiewa Poezyje”

        Wydawca: Magic Records
        Posłuchaj

    • Album Roku Muzyka Korzeni
      • Bastarda & Sutari
        „Tamoj”

        Wydawca: Audio Cave
        Posłuchaj

      • Future Folk
        „Future Folk”

        Wydawca: Mental HDR
        Posłuchaj

      • Karolina Cicha + Sw@da & Spółka
        „Sad”

        Wydawca: Wydźwięk
        Posłuchaj

      • Polskie Znaki
        „Rzeczy Ostatnie”

        Wydawca: Adult Contemporary/ Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
        „70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
        Największe przeboje”

        Wydawca: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

  • Muzyka jazzowa
    • Fonograficzny Debiut Roku jazz
    • Artysta Roku Jazz
    • Album Roku Jazz
      • Andrzej Jagodziński
        „Requiem”

        Wydawca: Polskie Radio Katowice

      • Marek Napiórkowski feat. AUKSO
        „String Theory”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • Michał Barański
        „Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)”

        Wydawca: Warner Music Poland
        Posłuchaj

      • Piotr Wojtasik
        „Voices”

        Wydawca: Indygo Records
        Posłuchaj

      • Rafał Sarnecki
        „A View from The Treetop”

        Wydawca: Art. Evolution Records
        Posłuchaj

      • Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings

        Wydawca: April Records
        Posłuchaj

  • Muzyka poważna
    • Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
      • Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch
        „Pokora. Dramma giocoso”

        Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Sebastian Szumski oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • Henryk Mikołaj Górecki
        „Folk Songs”

        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak

        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski
        Wydawca: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

      • Karol Szymanowski
        „Piano Works”

        Krystian Zimerman

        Reżyser dźwięku: Rainer Maillard, Helmut Burk, Oliver Rogalla
        Wydawca: Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

      • Marcin Józef Żebrowski
        „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis”

        Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka

        Reżyserzy dźwięku: Ewa Lasocka, Andrzej Sasin
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Paweł Łukaszewski
        „Sacred Choral Works”

        State Choir Latvia pod dyrekcją Marisa Sirmaisa

        Reżyser dźwięku: Normunds Slava
        Wydawca: ONDINE

    • Najlepszy Album Polski Za Granicą
      • „Farewells”

        Jakub Józef Orliński, Michał Biel

        Kompozytorzy: Henryk Czyż, Tadeusz Baird, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Stanisław Moniuszko, Paweł Łukaszewski
        Reżyser dźwięku: Mateusz Banasiuk
        Wydawca: Warner Classics & Erato

      • Grażyna Bacewicz
        „Complete Symphonic Works Vol. 1 (Symphonies 3&4)”

        WDR Sinfonieorchester pod dyrekcją Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Guenther Wollersheim
        Wydawca: CPO

      • Karol Szymanowski
        „Piano Works”

        Krystian Zimerman

        Reżyser dźwięku: Rainer Maillard, Helmut Burk, Oliver Rogalla
        Wydawca: Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

      • Paweł Łukaszewski
        „Sacred Choral Works”

        State Choir Latvia pod dyrekcją Marisa Sirmaisa

        Reżyser dźwięku: Normunds Slava
        Wydawca: ONDINE

      • Vivaldi
        „Stabat Mater”

        Jakub Józef Orliński i Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa

        Reżyser dźwięku: Jakob Händel
        Wydawca: Warner Classics & Erato

    • Album Roku Muzyka Współczesna
      • „5 [+2]”

        LutosAir Quintet, Nate Wooley, Tomasz Żymła

        Kompozytorzy: Paul Preusser, Nikolet Burzyńska, Nikola Kołodziejczyk
        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Adrian Robak
        „Réflexions”

        Anna Firlus i Krzysztof Firlus

        Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Muzyka kobiet XXI wieku”

        Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Grzesiak, Aleksandra Demowska-Madejska, Małgorzata Maśluszczak, Weronika Grozdew-Kołacińska, Rafał Grozdew

        Kompozytorki: Weronika Ratusińska–Zamuszko, Justyna Kowalska–Lasoń, Anna Ignatowicz–Glińska
        Reżyser dźwięku: Michał Polański
        Wydawca: Opus Series / Requiem Records

      • Tomasz Radziwonowicz
        „Requiem dla świata”

        Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Aneta Łukaszewicz, Rafał Bartmiński, Robert Gierlach, Sinfonia Viva, Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza

        Reżyserzy dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • Wojciech Błażejczyk
        „Muzyka strun”

        Wojciech Błażejczyk, Ensemble MusikFabrik, Kwadrofonik, Hashtag Ensemble oraz In:te:gro pod dyrekcją Christiana Eggena

        Reżyserzy dźwięku: Wojciech Błażejczyk, Igor Szymański, Klementyna Mieczkowska, Marek Suberlak
        Wydawca: Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Orkiestrowa
      • Bacewicz
        „Music for Chamber Orchestra vol. III”

        Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Debut (live)”

        Warsaw Saxophone Orchestra oraz The WHOOP Group pod dyrekcją Pawła Gusnara

        Kompozytorzy: Ludwig van Beethoven, Modest Musorgski, Wojciech Chałupka, Wojciech Kilar, Krzysztof Koszowski, George Gershwin
        Reżyserzy dźwięku: Izabela Dzieszuk, Mikołaj Grzebieniowski, Mateusz Banasiuk, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Chopin University Press

      • Krzysztof Penderecki

        Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki

        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa/ CD Accord

      • „Pokolenie ’51 – Knapik, Krzanowski, Lasoń”

        AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: Fundacja Wspierania Kultury AUKSO

      • Roman Palester
        „Dzieła nieznane”

        Izabela Matuła i Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Igor V. Budaj
        Wydawca: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

    • Album Roku Muzyka Koncertująca
      • „André Tchaikowsky / Giya Kancheli”

        Ilya Gringolts, Magdalena Schabowska oraz Orkiestra i Chór Męski Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki (Bartosz Michałowski – dyrektor chóru)

        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa/ CD Accord

      • Felix Nowowiejski
        „Piano Concerto, Cello Concerto”

        Jacek Kortus, Bartosz Koziak i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza

        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Live in Wrocław”

        Szymon Krzeszowiec, Jan Krzeszowiec, Adam Krzeszowiec oraz NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

        Kompozytorzy: Camille Saint-Saëns, Bohuslav Martinů, Henryk Krzeszowiec
        Reżyser dźwięku: Aleksander Sobecki
        Wydawca: CD Accord

      • Mikołaj Majkusiak, Andrzej Karałow, Marta Ptaszyńska
        „Accordion Concertos”

        Klaudiusz Baran i Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Michała Klauzy

        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański, Justyna Popiel (współpraca), Maciej Wiejaczka (współpraca)
        Wydawca: Chopin University Press class=”winner”

      • Roxanna Panufnik, Mikołaj Piotr Górecki
        „Works for Violin & String Orchestra”

        Jarosław Żołnierczyk, Kaja Danczowska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Recital Solowy
      • „Anna Górecka Plays Henryk Mikołaj Górecki”

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: CD Accord

      • „Georg Philipp Telemann – 12 Fantasias for Solo Violin”

        Małgorzata Malke

        Reżyserzy dźwięku: Tomasz Pokrzywiński, Antoni Grzymała
        Wydawca: CD Accord

      • „MONOLOGUE – Polskie utwory na wiolonczelę solo”

        Tomasz Daroch

        Kompozytorzy: Jerzy Fitelberg, Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Piotr Moss, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Pierre Rode: 24 Caprices for Solo Violin”

        Roksana Kwaśnikowska

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
        Wydawca: DUX Recording Producers, Chopin University Press

      • „Weinberg Piano Sonatas 1-3”

        Piotr Sałajczyk

        Reżyserzy dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Arte Fundacja Kultury I Edukacji

    • Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy
      • Johannes Brahms
        „Piano Quintet in F minor Op. 34, String Quartet in A minor Op. 51 No. 2”

        Robert Morawski i Kwartet Camerata

        Reżyserzy dźwięku: Igor Szymański, Maciej Wiejaczka
        Wydawca: Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej

      • Mieczysław Wajnberg
        „String Quartets Nos. 5 & 6”

        Kwartet Śląski

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: CD Accord

      • Sinfonia Varsovia
        „Chamber Way”

        Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet

        Kompozytorzy: Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Mieczysław Wajnberg, Stanisław Moniuszko, Grażyna Bacewicz, Henryk Wars, Czesław Niemen
        Reżyserzy dźwięku: Julita Emanuiłow, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Karol Mańkowski, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Sinfonia Varsovia

      • Skrowaczewski
        „Chamber Works”

        Andrzej Ciepliński, Jakub Jakowicz, Alicja Bator, Piotr Hausenplas, Arkadiusz Krupa, Maciej Kułakowski, Marek Romanowski, Aleksandra Świgut, Marcel Markowski, Łukasz Chrzęszczyk, Grażyna Zbijowska, Jakub Jackowski

        Reżyserzy dźwięku: Lech Tołwiński, Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Władysław Żeleński
        „I Kwartet smyczkowy F-dur op. 28, Wariacje na temat własny op. 21”

        Equilibrium String Quartet na instrumentach historycznych

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: All’improviso

    • Album Roku Muzyka Kameralna – Duety
      • Andrzej Krzanowski
        „Reliefs”

        Arkadiusz Bialic, Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik, Lutosławski Quartet

        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: PWM/Anaklasis

      • Irrberge

        Andrzej Ciepliński, Tymoteusz Bies

        Kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Claude Debussy, Mieczysław Weinberg, Francis Poulenc
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Rafał Janiak
        „Violin Inspirations”

        Kamila Wąsik-Janiak, Andrzej Karałow, Piotr Ptak

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Chopin University Press

      • Sebastian Szymański
        „Pieśni”

        Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Marcin Tadeusz Łukaszewski

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Opus Series / Requiem Records

      • „Transfiguration”

        Wojciech Fudala, Michał Rot

        Kompozytorzy: Karol Szymanowski, Rebecca Clarke, Ernest Bloch
        Reżyser dźwięku: Vadim Radishevskiy
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Dawna
      • Alchemie

        Anna Urszula Kucharska, Dorota Zimna, Sławomir Zubrzycki

        Kompozytorzy: F. Couperin, L. Couperin, J.P. Rameau, E. de la Guerre, L.C. Daquin, M. Marais Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Sarton

      • Georg Philipp Telemann
        „Suites & Concerto”

        Altberg Ensemble & Peter van Heyghen

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Marcin Józef Żebrowski
        Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis

        Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka

        Reżyserzy dźwięku: Ewa Lasocka, Andrzej Sasin
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Mikołaj Gomółka
        „Melodie na psałterz polski, vol. 9 & 10”

        Aleksandra Krzywdzińska, Liliana Pociecha, Katarzyna Wajrak, Dobromiła Lebiecka, Agnieszka Piwko, Joanna Wodo, Paweł Fundament, Krzysztof Piotrowski, Jacek Ziobro, Piotr Brajner, Łukasz Dziuba, Adam Radnicki oraz Compass Viol Consort i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Albińska-Frank
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • „Supraskie Kantyki”

        Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej

        Reżyserzy dźwięku: Marcin Guz, Lech Tołwiński
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa
      • Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch
        „Pokora. Dramma giocoso”

        Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Sebastian Szumski oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • Witold Lutosławski
        „Opera omnia 08 – Kolędy”

        Aleksandra Kurzak, Chór NFM i NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Antoniego Wita

        Reżyser dźwięku: Ewa Lasocka
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Wolfgang Amadeusz Mozart
        „Requiem d-moll, KV 626. Ryszard Zimak in memoriam”

        Małgorzata Rodek, Elżbieta Wróblewska, Jerzy Knetig, Wojciech Gierlach, AMFC Vocal Consort, Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod dyrekcją Ryszarda Zimaka

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Chóralna
      • Henryk Mikołaj GÓRECKI
        „Folk Songs”

        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak

        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski
        Wydawca: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

      • „Lauda anima mea”

        Chopin University Chamber Choir pod dyrekcją Krzysztofa Kusiel-Moroza

        Kompozytorzy: Renata Baszun, Marian Borkowski, Andrzej Dutkiewicz, Paweł Łukaszewski, Stanisław Moryto, Marian Sawa, Michał Sławecki, Romuald Twardowski
        Reżyserzy dźwięku: Izabela Dzieszuk, Mikołaj Grzebieniowski
        Wydawca: Chopin University Press

      • Mikołaj Gomółka
        „Melodie na psałterz polski, vol. 7 & 8”

        Liliana Pociecha, Katarzyna Wajrak, Anna Zawisza, Dobromiła Lebiecka, Agnieszka Piwko, Joanna Wodo, Paweł Fundament, Krzysztof Piotrowski, Jacek Ziobro, Piotr Brajner, Łukasz Dziuba, Adam Radnicki oraz Oltremontano Antwerpen i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Albińska-Frank (Arton Studio)
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • Stanisław Moryto
        „Msza dziecięca, Litania, Ave Maria, Cantio polonica, Veni Creator”

        Sylwia Stępień, Katarzyna Boruta, Ewelina Rzezińska, Michał Sławecki oraz Kameralny Zespół Wokalny Mimesis pod dyrekcją Karoliny Miki

        Reżyserzy dźwięku: Jakub Garbacz, Przemysław Kunda
        Wydawca: Chopin University Press

      • „The Sound of The Sea”

        Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch

        Kompozytorzy: Anna Rocławska-Musiałczyk, Zuzanna Koziej, Zuzanna Falkowska, Janusz Stalmierski, Marek Jasiński, Marek Raczyński, Bartosz Kowalski, Miłosz Bembinow, Jacek Sykulski, Katarzyna Danel
        Reżyser dźwięku: Piotr Madziar
        Wydawca: DUX Recording Producers

Fryderyk 2022

 

NOMINOWANI 2022

  • Muzyka rozrywkowa
    • Album Roku Pop
      • DARIA ZAWIAŁOW
        „Wojny i noce”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

      • KRZYSZTOF ZALEWSKI
        „MTV Unplugged”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA 2020
        „Męskie Granie 2020”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • OCHMAN
        „Ochman”

        Wydawca: Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • sanah
        „Irenka”

        Wydawca: Magic Records
        Posłuchaj

    • Album Roku Indie Pop
      • BRODKA
        „BRUT”

        Wydawca: [PIAS] Recordings
        Posłuchaj

      • KAŚKA SOCHACKA
        „Ciche dni”

        Wydawca: Jazzboy Records
        Posłuchaj

      • KRÓL
        „Dziękuję”

        Wydawca: ART2 Music
        Posłuchaj

      • KWIAT JABŁONI
        „Mogło być nic”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • NATALIA PRZYBYSZ
        „MTV Unplugged”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

    • Album Roku Hip Hop
      • MATA
        „Młody Matczak”

        Wydawca: SBM Label
        Posłuchaj

      • SOBEL
        „Pułapka na motyle”

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland
        Posłuchaj

      • SOKÓŁ
        „Nic”

        Wydawca: Wojciech Sosnowski
        Posłuchaj

      • SZCZYL
        „Polska Floryda”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

      • ZDECHŁY OSA
        „Sprzedałem dupe”

        Wydawca: Warner Music Poland
        Posłuchaj

    • Album Roku Rock / Metal
      • DEZERTER
        „Kłamstwo to nowa prawda”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • DZIWNA WIOSNA
        „Dziwna wiosna”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • MUCHY
        „Szaroróżowe”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • ORGANEK
        „Na razie stoję, na razie patrzę”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • Waluś Kraksa Kryzys
        „Atak!”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

    • Utwór Roku
      • DARIA ZAWIAŁOW, DAWID PODSIADŁO
        „Za krótki sen”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
        Posłuchaj

      • MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino)
        „I Ciebie też, bardzo”

        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland, Pur Pur, Def Jam Recordings, Live
        Posłuchaj

      • MROZU
        „Złoto”

        Wydawca: Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • MUCHY
        „Szaroróżowe”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • sanah
        „kolońska i szlugi”

        Wydawca: Magic Records
        Posłuchaj

    • Fonograficzny Debiut Roku
    • Artystka Roku
    • Artysta Roku
    • Zespół / Projekt Artystyczny Roku
    • Teledysk Roku
      • Dawid Misiorny i Tymon Nogalski (HART warsaw)

        Za teledysk: ROSALIE. feat. KRÓL „Potrzeba skał”
        Zobacz

      • Monika Brodka i Przemek Dzienis

        Za teledysk: BRODKA „Game Change”
        Zobacz

      • MYK Collective

        Za teledysk: DARIA ZAWIAŁOW, DAWID PODSIADŁO „Za krótki sen”
        Zobacz

      • MYK Collective

        Za teledysk: MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA 2021 „I Ciebie też, bardzo”
        Zobacz

      • Zuzanna Irena Jurczak i Michał Pańszczyk

        Za teledysk: Sanah „kolońska i szlugi”
        Zobacz

    • Producent / Producentka / Team Producencki Roku
    • Kompozytor / Kompozytorka / Team Kompozytorski roku
    • Autor / Autorka / Team Autorski Roku
    • Album Roku Elektronika
      • BAASCH
        „Balladyna”

        Wydawca: [PIAS] Recordings
        Posłuchaj

      • MICHAŁ ŁAPAJ
        „Are You There”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • RYSY
        „4GET”

        Wydawca: Dyspensa Records
        Posłuchaj

      • STEEZ83
        „Lost Tapes 001”

        Wydawca: 2020
        Posłuchaj

      • TOMASZ MREŃCA
        „Echo”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

    • Album Roku Alternatywa
      • FISZ EMADE TWORZYWO
        „Ballady i protesty”

        Wydawca: Grand Imperial/Dwa Ognie
        Posłuchaj

      • HANIA RANI
        „Music For Film and Theatre”

        Wydawca: Gondwana Records
        Posłuchaj

      • HANIA RANI, DOBRAWA CZOCHER
        „Inner Symphonies”

        Wydawca: Deutsche Grammophon
        Posłuchaj

      • KUBA KAWALEC
        „Ślepota”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • MARIA PESZEK
        „Ave Maria”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

    • Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka
      • DE MONO
        „Osiecky”

        Wydawca: DeMonolit / Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • MERY SPOLSKY
        „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”

        Wydawca: Kayax Production & Publishing
        Posłuchaj

      • ORGANEK
        „Ocali nas miłość”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

      • RALPH KAMINSKI
        „Kora”

        Wydawca: FONOBO Label
        Posłuchaj

      • VARIETE
        „Dziki książę”

        Wydawca: Mystic Production
        Posłuchaj

    • Album Roku Muzyka Korzeni / Blues
      • DAGADANA
        „Tobie”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • JARECKI
        „Totem”

        Wydawca: Jarecki / Def Jam Recordings Poland
        Posłuchaj

      • MIUOSH i ZESPÓŁ ŚLĄSK
        „Pieśni współczesne”

        Wydawca: Fandango Records / Narodowe Centrum Kultury
        Posłuchaj

      • TULIA
        „Półmrok”

        Wydawca: Universal Music Polska
        Posłuchaj

      • WOJTEK MAZOLEWSKI
        „Yugen”

        Wydawca: 2021 WMQ Records / Agora S.A.
        Posłuchaj

  • Muzyka jazzowa
    • Fonograficzny Debiut Roku jazz
    • Artysta Roku jazz
    • Album Roku jazz
      • ADAM BAŁDYCH
        „Poetry”

        Wydawca: ACT
        Posłuchaj

      • ANNA GADT TRIO
        „Renaissance Gesualdo”

        Wydawca: Fundacja Słuchaj

      • EWA BEM
        „Live”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • DOROTA MIŚKIEWICZ I HENRYK MIŚKIEWICZ
        „Nasza miłość”

        Wydawca: Agora Muzyka
        Posłuchaj

      • MARCIN WASILEWSKI TRIO
        „En Attendant”

        Wydawca: ECM Records / Universal Music Polska
        Posłuchaj

  • Muzyka poważna
    • Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
      • Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch
        „Syrena. Melodrama aeterna”

        Ewa Biegas, Bartłomiej Duś, Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid, Daniel Popiałkiewicz, Piotr Sałajczyk, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: PWM/Anaklasis

      • „Chopin – Bruce Liu”

        Reżyserzy dźwięku: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik
        Wydawca: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina / Polskie Radio Program Drugi / Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

      • „In Via”

        Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

        Kompozytorzy: Aleksander Jan Szopa, Artur Sotwiński, Jakub Szafrański, Michał Ziółkowski, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Michał Malec, Łukasz Urbaniak, Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Janusz Krzysztof Korczak, Bartosz Kowalski, Aldona Nawrocka, Jan Krutul
        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Requiem Records

      • „Jacek Różycki”

        Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka

        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Paweł Łukaszewski
        „III I VI Symfonia”

        Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka

        Reżyser dźwięku: Lech Tołwiński, Marcin Domżał
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Najlepszy Album Polski Za Granicą
      • „Anima Aeterna”

        Jakub Józef Orliński, Fatma Said, Il Pomo D’oro pod dyrekcją Francesco Corti

        Reżyser dźwięku: Jean-Daniel Noir
        Wydawca: Warner Classics

      • „Beethoven: Complete Piano Concertos”

        Krystian Zimerman i London Symphony Orchestra pod dyrekcją Simona Rattle

        Reżyser dźwięku: Rainer Maillard
        Wydawca: Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

      • „Chopin – Bruce Liu”

        Reżyserzy dźwięku: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik
        Wydawca: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina / Polskie Radio Program Drugi / Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

      • „Penderecki – Complete Quartets”

        Kwartet Śląski, Piotr Szymyślik

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: CHANDOS

      • „Phoenix”

        Janusz Wawrowski i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka

        Kompozytorzy: Piotr Czajkowski, Ludomir Różycki
        Reżyser dźwięku: Anna Barry
        Wydawca: Warner Classics

    • Album Roku Muzyka Współczesna
      • Błażewicz
        „Sonata i Koncert podwójny na skrzypce i akordeon”

        Karolina Mikołajczyk, Iwo Jedynecki i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka

        Reżyserzy dźwięku: Justyna Popiel, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Kostrzewa, Zalewski, Majkusiak: Tribute to Moniuszko”

        Chopin University Accordion Trio (Klaudiusz Baran, RafałGrząka, Grzegorz Palus)

        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
        Wydawca: Chopin University Press

      • „Le Clavecin Moderne plus Percussion vol. 1”

        Alina Ratkowska, Leszek Lorent, Agata Igras, Jan Gralla, Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka

        Kompozytorzy: Mikołaj Hertel, Grant McLachlan, Andrzej Karałow
        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
        Wydawca: Chopin University Press

      • „Paweł Mykietyn – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, Hommage à Oskar Dawicki”

        Marcin Zdunik, NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Bassema Akiki i Benjamina Schwartza

        Reżyserzy dźwięku: Ewa Lasocka, Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • „SPÓŁDZIELNIA MUZYCZNA CONTEMPORARY ENSEMBLE”

        Jakub Gucik. Krzysztof Guńka, Wiktor Krzak, Barbara Mglej, Małgorzata Mikulska, Mateusz Rusowicz, Tomasz Sowa, Aleksander Wnuk, Paulina Woś, Martyna Zakrzewska

        Kompozytorzy: Mauricio Kagel, Franco Donatoni, Paweł Szymański, Brigitta Muntendorf, Piotr Peszat, Ricardo Eizirik
        Reżyser dźwięku: Przemysław Kunda
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Symfoniczna
      • „Eugeniusz Morawski – Kompozytor wyklęty”

        WOSPRiTV w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Chór Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego i Szymona Kawalli

        Reżyserzy dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Jerzy Długosz, Wojciech Marzec
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • „Klecki / Maklakiewicz / Bruckner / Gesualdo / Brahms”

        Olga Pasiecznik, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Filharmonia Narodowa / CD Accord

      • „Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko”

        Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela

        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Paweł Łukaszewski
        „III I VI Symfonia”

        Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka

        Reżyser dźwięku: Lech Tołwiński, Marcin Domżał
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Witold Maliszewski
        „Dzieła symfoniczne”

        Orkiestra Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Przemysława Neumanna

        Reżyserzy dźwięku: Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Koncertująca
      • „Bacewicz / Kulenty / Sikora / Zubel – Polish Heroines of Music”

        Bartłomiej Duś, Magdalena Duś, Misja Fitzgerald Michel, Orchestre Pasdeloup pod dyrekcją Marzeny Diakun

        Reżyserzy dźwięku: Alix Ewald, Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: PWM/Anaklasis

      • „Adam Bałdych / Krzysztof Herdzin / Adam Pierończyk / Adam Sztaba – Great Encounters”

        Marcel Comendant, Krzysztof Dys, Igor Herbut, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: PWM/Anaklasis

      • Gubajdulina
        „Cisza i krzyż”

        Klaudiusz Baran, Marcin Zdunik, Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Michała Klauzy

        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
        Wydawca: SARTON

      • „Łukaszewski, Przybylski, Herdzin – Harmonia Polonica Nova”

        Roman Perucki, Klaudiusz Baran, Hanna Dys, Kacper Smoliński, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Perfectionist – Maksymiuk – Sinfonia Varsovia”

        Jakub Haufa i Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

        Reżyserzy dźwięku: Julita Emanuiłow, Joanna Popowicz, Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Sinfonia Varsovia

    • Album Roku Recital Solowy
      • „BWV – Bach – Cello Suites 1-6”

        Karol Marianowski

        Reżyser dźwięku: Tomasz Lida
        Wydawca: Orphée Classics

      • „Contemporary Carillon”

        Monika Kaźmierczak

        Kompozytorzy: Zygmunt Krauze, Paweł Mykietyn, Aleksander Nowak, Elżbieta Sikora, Agata Zubel
        Reżyserzy dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: PWM/Anaklasis

      • Ernst Köhler
        „Organy Kościoła Pokoju w Jaworze”

        Marek Toporowski

        Reżyserzy dźwięku: Marcin Domżał, Jacek Wawro
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Karol Szymanowski
        „Muzyka fortepianowa”

        Marek Szlezer

        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Anna Nowak, Dorota Tarnowska-Antosik
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Zolotaryov, Repnikov, Nagayev – Rosyjskie sonaty akordeonowe XX wieku”

        Klaudiusz Baran

        Reżyser dźwięku: Julita Emanuiłow
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy
      • „Adela”

        Aleksander Dębicz, Łukasz Kuropaczewski, Jakub Józef Orliński

        Kompozytorzy: Joaquin Rodrigo, Aleksander Dębicz, Domenico Scarlatti, Erik Satie, Maurice Ravel, Isaac Albéniz, Egberto Gismonti
        Reżyser dźwięku: Mateusz Banasiuk
        Wydawca: Warner Music Poland

      • Aleksander Kościów
        „Chamber Works”

        Joanna Freszel, Roksana Kwaśnikowska, Piotr Zawadzki, Łukasz Chrzęszczyk

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Chopin University Press

      • Bacewicz, Tansman
        „Piano Quintets”

        Julia Kociuban, Messages Quartet

        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Mieczysław Wajnberg
        „String Quartets Nos. 1, 16 & 17”

        Kwartet Śląski

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: CD Accord

      • Stanisław Moryto
        „Solo & Chamber Works”

        Klaudiusz Baran, Joanna Freszel, Karol Gajda, Rafał Grząka, Paweł Gusnar, Mateusz Kowalski, Maria Peradzyńska-Filip, Miłosz Pękala, Michał Sławecki

        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Małgorzata Szymańska, Igor Szymański
        Wydawca: Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Kameralna – Duety
      • Astor Piazzola
        „Centenario”

        Klaudiusz Baran, Michał Nagy

        Reżyser dźwięku: Rafał Drewniany
        Wydawca: Immersive Sound

      • Early 19th-Century Piano Music for Four Hands On The Traugott Berndt Piano

        Marek Toporowski, Irmina Obońska

        Kompozytorzy: Ries Ferdinand, Ogiński Michał Kleofas, Dusík Jan Ladislav
        Reżyser dźwięku: Grzegorz Stec
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Ignacy Jan Paderewski
        „Pieśni”

        Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Marcin Tadeusz Łukaszewski

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Chopin University Press

      • Siergiej Prokofiew
        „Sonaty skrzypcowe, Pięć melodii op. 35bis”

        Jakub Jakowicz, Łukasz Chrzęszczyk

        Reżyser dźwięku: Tomasz Lida
        Wydawca: Chopin University Press

      • Zygmunt Noskowski
        „Dzieła wszystkie na duet fortepianowy (3CD)”

        Ravel Piano Duo (Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska)

        Reżyser dźwięku:Marcin Domżał
        Wydawca: Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Dawna
      • Adolphe Gutmann – ulubiony uczeń Chopina

        Maria Gabryś-Heyke (fortepian) i Dmitry Ablogin (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
        Wydawca: Chopin University Press

      • Domenico Scarlatti
        „Sonaty w transkrypcji na skrzypce i klawesyn”

        Lilianna Stawarz (klawesyn) i Paweł Łosakiewicz (skrzypce)

        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Lupa, Agnieszka Szczepańczyk
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Jacek Różycki

        Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka

        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord

      • Jan Sebastian Bach
        „Suity Francuskie”

        Lilianna Stawarz (klawesyn)

        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Sztekmiler, Igor Szymański
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Mikołaj Gomółka
        „Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6”

        Marc Lewon (lutnia), Elizabeth Rumsey (viola basowa), Andrzej Mikołaj Szadejko (pozytyw), zespół Alta Capella oraz Chór Polskiego Radia pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Reżyser dźwięku:Małgorzata Albińska-Frank
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

    • Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa
      • Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch
        „Syrena. Melodrama aeterna”

        Ewa Biegas, Bartłomiej Duś, Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid, Daniel Popiałkiewicz, Piotr Sałajczyk, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: PWM/Anaklasis

      • Feliks Nowowiejski
        „Powrót Syna Marnotrawnego”

        Agnieszka Rehlis, Arnold Rutkowski, Łukasz Konieczny, Marek Pawełek, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego

        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Guz, Lech Tołwiński
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Józef Elsner
        „Musica Claromontana vol. 70”

        Soliści, Zespół Wokalny Wydziału Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Capella Claromontana pod dyrekcją Michała Sławeckiego

        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski
        Wydawca: MUSICON

      • Józef Michał Ksawery Poniatowski
        „Mass in F”

        Olesya Bubela, Tetyana Vakhnovska, Andrii Voziian, Viktor Yankovskyi, Galician Academic Chamber Choir, Lviv National Philharmonic Symphony Orchestra pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Luigi Cherubini
        „Faniska”

        Tomasz Rak, Robert Gierlach, Natalia Rubiś, Krystian Adam, Katarzyna Belkius, Justyna Ołów, Piotr Kalina, Poznański Chór Kameralny i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Andrzej Solczak
        Wydawca: Filharmonia Poznańska / DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Chóralna
      • Andrzej Koszewski
        „Utwory chóralne”

        Chór Filharmonii Częstochowskiej COLLEGIUM CANTORUM pod dyrekcją Janusza Siadlaka

        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • „Benedictus XVI in honorem”

        Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego

        Kompozytorzy: Henri du Mont, André Caplet, Gabriel Fauré, Francis Poulenc, Ivo Mortelmans, Victor C. Johnson, Douglas E. Wagner, Stephanie Martin, Felix Mendelssohn–Bartholdy, Antonio Caldara, Malcolm Archer, James MacMillan
        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Requiem Records

      • „In Via”

        Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

        Kompozytorzy: Aleksander Jan Szopa, Artur Sotwiński, Jakub Szafrański, Michał Ziółkowski, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Michał Malec, Łukasz Urbaniak, Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Janusz Krzysztof Korczak, Bartosz Kowalski, Aldona Nawrocka, Jan Krutul
        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Requiem Records

      • „Sporos”

        „Partes” – Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego pod dyrekcją Michała Łaszewicza

        Reżyserzy dźwięku: Michał Garstecki, Michał Łaszewicz
        Wydawca: MIWA Group

      • „Words of Mystery. Music for Choir And Cello”

        Marcin Zdunik i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak

        Kompozytorzy: Roxanna Panufnik, Marcin Zdunik, Ola Gjeilo, Władysław Leszczyński, Paweł Łukaszewski, John Tavener, Sabina Meck
        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski
        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego w Katowicach

    • Złote Fryderyki
      • Złoty Fryderyk: Janusz Olejniczak
      • Złoty Fryderyk: Stanisław Gałoński

Fryderyk 2021

 

NOMINOWANI 2021

  • Muzyka jazzowa
    • Fonograficzny Debiut Roku Jazz
      • Łukasz Ojdana
      • Marta Wajdzik
      • Michał Tomaszczyk
      • O.N.E. Quintet
      • Przemysław Chmiel
    • Artysta Roku Jazz
      • Dominik Wania
      • EABS
      • Marcin Wasilewski
      • Mateusz Smoczyński
      • Michał Tomaszczyk
    • Album Roku Jazz
      • ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
        Bach

        Wydawca: Blue Note Agencja Artystyczna & Studio Realizacji Myśli Twórczych

      • DOMINIK WANIA
        Lonely Shadows

        Wydawca: ECM Records/Universal Music Polska

      • EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE
        Artificial Stupidity

        Wydawca: Alpaka Records

      • MARCIN WASILEWSKI TRIO & JOE LOVANO
        Arctic Riff

        Wydawca: ECM Records/Universal Music Polska

      • MICHAŁ TOMASZCZYK & PETTER OLOFSSON
        Sketches from the North

        Wydawca: Michał Tomaszczyk

  • Muzyka rozrywkowa
    • Album Roku Pop
      • LANBERRY
        Co gryzie Panią L?

        Wydawca: Universal Music Polska

      • MARIA SADOWSKA
        Początek nocy

        Wydawca: Agora

      • NATALIA KUKULSKA
        Czułe struny

        Wydawca: Agora

      • SANAH
        Królowa dram

        Wydawca: Magic Records

      • ZUZA JABŁOŃSKA
        Psycho

        Wydawca: Universal Music Polska

    • Album Roku Pop Alternatywny
      • ARTUR ROJEK
        Kundel

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • HANIA RANI
        Home

        Wydawca: Gondwana Records

      • KASIA LINS
        Moja wina

        Wydawca: Universal Music Polska

      • KRZYSZTOF ZALEWSKI
        Zabawa

        Wydawca: KayaxProduction& Publishing

      • VITO BAMBINO
        Poczekalnia

        Wydawca: Vito Bambino / Def Jam Recordings Poland

    • Album Roku Hip Hop
      • MATA
        100 dni do matury

        Wydawca: SBM Label

      • PRO8L3M
        Art Brut 2

        Wydawca: 2020

      • QUEBONAFIDE
        Romantic Psycho

        Wydawca: Que Quality

      • TACO HEMINGWAY
        Jarmark

        Wydawca: 2020

      • WŁODI/1988
        W/88

        Wydawca: Włodi / Def Jam Recordings Poland

    • Album Roku Elektronika
      • BAASCH
        Noc

        Wydawca: [PIAS] Recordings Poland & EE

      • LASY
        Shroom

        Wydawca: Coastline Northern Cuts

      • MARIUSZ DUDA
        Lockdown Spaces

        Wydawca: Glassville Records

      • PRACZAS
        Opus Minimum

        Wydawca: Antena Krzyku

      • SKALPEL
        Highlight

        Wydawca:No Paper Records

      • WACŁAW ZIMPEL
        Massive Oscillations

        Wydawca: Ongehoord

    • Album Roku Muzyka Świata
      • BOLESŁAW KARPIEL-BUŁECKA, JAN KARPIEL-BUŁECKA, SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA
        Muzyka źródeł – Ród Karpieli

        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • HAŃBA!
        Nikt nam nie zrobił nic…

        Wydawca: Antena Krzyku

      • KAPELA ZE WSI WARSZAWA
        Uwodzenie

        Wydawca: Karrot Kommando

      • KAROLINA CICHA & SPÓŁKA
        Tany

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • SUTARI
        Siostry rzeki

        Wydawca: AAUU Records

    • Album Roku Alternatywa
      • BŁOTO
        Kwiatostan

        Wydawca: Astigmatic Records

      • COALS
        docusoap

        Wydawca: [PIAS] Recordings Poland & EE

      • KASAI
        Kattegat Sessions

        Wydawca: ART2Music

      • PINK FREUD
        piano forte bruttonetto

        Wydawca: Mystic Production

      • ŚWIETLIKI
        Wake me up before you fuck me

        Wydawca: Karrot Kommando

    • Album Roku Metal
      • CETI
        Oczy martwych miast

        Wydawca: Metal Mind Productions Sp. z o.o.

      • NEUMA
        Szkice

        Wydawca: Mystic Production

      • VADER
        Solitude in Madness

        Wydawca: Mystic Production

    • Album Roku Rock
      • ACID DRINKERS I RÓŹNI WYKONAWCY
        Ladies and Gentlemen on Acid (A Tribute to Acid Drinkers)

        Wydawca: Makumba Music

      • DR MISIO
        Strach XXI Wieku

        Wydawca: Universal Music Polska

      • EDYTA BARTOSIEWICZ
        Ten Moment

        Wydawca: EBA Records

      • LUXTORPEDA
        ANNO DOMINI MMXX

        Wydawca: Stage Diving Club

      • MAJKA JEŻOWSKA
        Majka Jeżowska Live Pol’and’Rock 2019

        Wydawca: Złoty Melon

    • Utwór roku
      • Grzegorz Hyży
        Król nocy

        Autor: Grzegorz Hyży
        Kompozytor: Michał Fox Król, Daniel Walczak, Grzegorz Hyży
        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland

      • Lanberry
        Plan awaryjny

        Autor: Małgorzata Uściłowska, Monika Wydrzyńska
        Kompozytor: Jakub Krupski, Małgorzata Uściłowska
        Wydawca: Universal Music Polska

      • Rosalie.
        Nie mów

        Autor: Arek Sitarz
        Kompozytor: Michał Lange, Marcin Makowiec, Adam Świerczyński
        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

      • Sanah
        Szampan

        Autor: sanah, Magdalena Wójcik
        Kompozytor: sanah, Jakub Galiński
        Wydawca: Magic Records

      • Taco Hemingway
        Polskie tango

        Autor: Filip Szcześniak
        Kompozytor: Lanek
        Wydawca: 2020

    • Fonograficzny debiut roku
      • Mata
      • Miły ATZ
      • Ptakova
      • Sobel
      • Zdechły Osa
    • Teledysk roku
      • Krzysztof Zalewski
        Annuszka

        Zobacz
        Reżyserzy teledysku: Monika Brodka i Przemek Dzienis
        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Margaret feat. Otsochodzi
        Reksiu

        Zobacz
        Reżyser teledysku: Maciek Adamczak
        Wydawca: Sony Music Entertainment Poland na wyłącznej licencji Gaja Hornby Records

      • Natalia Nykiel
        Volcano

        Zobacz
        Reżyser teledysku: Tadek Śliwa
        Wydawca: Universal Music Polska

      • Sanah
        Szampan

        Zobacz
        Reżyser teledysku: Michał Pańszczyk
        Wydawca: Magic Records

      • Viki Gabor
        Getaway

        Zobacz
        Reżyser teledysku: Dawid Krępski
        Wydawca: Universal Music Polska

    • Najlepsze nowe wykonanie
      • Igor Herbut
        Krakowski spleen

        Autor: Olga Jackowska
        Kompozytor: Marek Jackowski
        Wydawca: Agora

      • Król, Igor Nikiforow
        Byłaś serca biciem

        Autor: Zbigniew Książek
        Kompozytor: Jerzy Dobrzyński
        Wydawca: ART2 Music

      • Męskie Granie Orkiestra 2020
        Płoną góry płoną lasy

        Autor: Janusz Kondratowicz
        Kompozytor: Seweryn Krajewski
        Wydawca: Mystic Production

      • Paulina Przybysz & Rita Pax feat. Vito Bambino & Wojciech Waglewski
        Oni zaraz przyjdą tu (Tribute to Breakout)

        Autor: Bogdan Loebl
        Kompozytor: Tadeusz Nalepa
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • VOO VOO
        Korowód

        Autor: Leszek Aleksander Moczulski
        Kompozytor: Marek Grechuta
        Wydawca: Narodowe Centrum Kultury

    • Producent muzyczny roku
      • @atutowy (Adam Wiśniewski)
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
      • Gromee
      • Hania Rani
      • Krzysztof Zalewski / Andrzej Markowski
    • Autor roku
      • Daria Zawiałow, Król, Igo
      • Grzegorz Hyży
      • Katarzyna Rooijens, Małgorzata Uściłowska, Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
      • Krzysztof Zalewski
      • sanah
    • Kompozytor roku
      • Hania Rani
      • Katarzyna Rooijens, Małgorzata Uściłowska, Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
      • Krzysztof Zalewski
      • Michał FOX Król, Grzegorz Hyży, Daniel Walczak
      • sanah
    • Album roku blues
      • Leszek Cichoński an Friends
        Thanks Jimi Symphonic

        Wydawca: Luna Music

      • Michał Giercuszkiewicz
        Wolność

        Wydawca: Metal Mind Productions Sp. z o.o

      • Robert Cichy
        Dirty Sun

        Wydawca: Agora

      • Sosnowski
        Tylko się nie denerwuj

        Wydawca: Mystic Production

      • Z dzielni chłopcy
        Blues z mojej dzielnicy

        Wydawca: Legnickie Centrum Kultury

    • Album roku soul, R’n’B, gospel
      • Bartek Królik
        Pan od muzyki

        Wydawca: Tourbobus Ewa Chęć-Gładyszewska / Agora

      • Paulina Przybysz
        Odwilż

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Rosalie.
        IDeal

        Wydawca: Rosalie. / Def Jam Recordings Poland

    • Album roku muzyka filmowa, teatralna, ilustracyjna
      • A_gim
        This is the Zodiac Speaking (The Original Game Soundtrack)

        Wydawca: [PIAS] Recordings Poland & EE

      • Atanas Valkov
        Król

        Wydawca: IDMusic Supervision & Production

      • Jerzy Wasowski / Antoni Marianowicz / Ryszard Marek Groński
        (arr. Tomasz Lewandowski)
        Machiavelli

        Wydawca: Mystic Production

      • Łukasz Targosz – WATAHA (muzyka filmowa). Zespół Tołhaje (piosenki)

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Resina
        Vampire: The Masquerade – Shadows of New York Soundtrack

        Wydawca: Coastline Northern Cuts

    • Album roku muzyka poetycka
      • Igor Herbut
        Chrust

        Wydawca: Agora

      • Mela Koteluk & Kwadrofonik
        Astronomia Poety. Baczyński

        Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego / Warner Music Poland

      • Różni wykonawcy
        Herbert 3.0

        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • Siksa
        Zemsta na wroga

        Wydawca: Antena Krzyku

      • VOO VOO
        Anawa 2020

        Wydawca: Narodowe centrum kultury

  • Muzyka poważna
    • Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej
      • Agata Zubel
        Cleopatra’s Songs

        Kompozytor: Agata Zubel
        Wykonawcy: Agata Zubel (sopran). Katarzyna Duda (skrzypce), Klangforum Wien, Ensemble Inter Contemporain, Orkiestra Muzyki Nowej
        Dyrygenci: Johannes Kalitzke, Guillaume Bourgogne, Szymon Bywalec
        Reżyserzy dźwięku: Christoph Amann, Andreas Karlberger, Wojciech Marzec, Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: KAIROS

      • Aleksander Nowak, Szczepan Twardoch
        Drach. Dramma per musica

        Kompozytor: Aleksander Nowak
        Wykonawcy: Joanna Freszel (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Sebastian Szumski (baryton), Marcin Świątkiewicz (klawesyn), AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
        Dyrygent: Marek Moś
        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • Grażyna Bacewicz
        Sonaty na skrzypce i fortepian

        Kompozytor: Grażyna Bacewicz
        Wykonawcy: Jakub Jakowicz (skrzypce) i Bartosz Bednarczyk (fortepian)
        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • Mikołaj Zieleński
        Offertoria et communionestotiusanni

        Kompozytor: Mikołaj Zieleński
        Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble
        Dyrygent: Andrzej Kosendiak
        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

      • Moniuszko
        Complete Solo Piano Works

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko
        Wykonawca: Marcin T. Łukaszewski (fortepian)
        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Chopin University Press

    • Najlepszy album polski za granicą
      • 20th Century Polish Chamber Music

        Kompozytorzy: Karol Szymanowski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz
        Wykonawcy: Barbara Karaśkiewicz (fortepian), Magdalena Ziarkowska-Kołacka (skrzypce), Sergei Rysanov(wiolonczela)
        Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec
        Wydawca: Divine Art

      • Agata Zubel
        Cleopatra’s Songs

        Kompozytor: Agata Zubel
        Wykonawcy: Agata Zubel (sopran). Katarzyna Duda(skrzypce), Klangforum Wien, Ensemble Inter Contemporain, Orkiestra Muzyki Nowej
        Dyrygenci: Johannes Kalitzke, Guillaume Bourgogne, Szymon Bywalec
        Reżyserzy dźwięku: Christoph Amann, Andreas Karlberger, Wojciech Marzec, Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: KAIROS

      • Bach
        Goldberg Variations

        Kompozytor: Jan Sebastian Bach
        Wykonawca: Marcin Świątkiewicz (klawesyn)
        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: Rubicon Classics

      • Desire. Aleksandra Kurzak

        Kompozytorzy: Giacomo Puccini, Georges Bizet, Ruggero Leoncavallo, Antonín Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giuseppe Verdi, Piotr Czajkowski
        Wykonawcy: Aleksandra Kurzak (sopran) i Morphing Chamber Orchestra
        Dyrygent: Frédéric Chaslin
        Reżyser dźwięku: Maximilien Ciup
        Wydawca: Sony Classical

      • Wizlav von Rügen
        Complete Songs

        Kompozytor: Wizlav von Rügen
        Wykonawcy: Agnieszka Budzińska-Bennett i Ensemble Peregrina: Mathias Spoerry, Baptiste Romain, MarccLewon, Mara Winter
        Dyrygent: Agnieszka Budzińska-Bennett
        Reżyserdźwięku: Andreas Spreer
        Wydawca: Tacet

    • Album Roku Muzyka Współczesna
      • Camerata Silesia sings Silesian Composers vol.2

        Kompozytorzy: Justyna Kowalska-Lasoń, Piotr Tabakiernik, Marcin Rupociński, Przemysław Scheller, Marcin Bortnowski, Wiesław Cienciała, Aleksander Gabryś
        Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
        Dyrygent: Anna Szostak
        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz i Jacek Guzowski
        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego w Katowicach

      • Chopin University Modern Ensemble – Debiut

        Kompozytorzy: Luciano Berio, Paweł Łukaszewski, Marcin Jachim, Żaneta Rydzewska, Krzysztof Kicior
        Wykonawcy: Aleksandra Łaska (mezzoropran),Leszek Lorent (perkusja) i Chopin University Modern Ensemble
        Dyrygenci: Ignacy Zalewski i Jakub Montewka
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Szymańska i Justyna Popiel
        Wydawca: Chopin University Press

      • Ignacy Zalewski
        Accordion works

        Kompozytor: Ignacy Zalewski
        Wykonawcy: Klaudiusz Baran (akordeon), Justyna Baran (skrzypce), Paweł Gusnar (saksofon), Leszek Lorent (perkusja), Chopin University Accordion Trio, Chopin University Chamber Orchestra
        Dyrygent: Ignacy Zalewski
        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
        Wydawca: Chopin University Press

      • Midnight Stories. ART’N’VOICES. Contemporary Music of Polish Composers

        Kompozytorzy: Michał Ziółkowski, Anna Rocławska-Musiałczyk, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Raczyński, Michał Malec, Kamil Cieślik, Krzysztof Komeda, Jakub Szafrański, Zuzanna Falkowska, Paweł Łukaszewski
        Wykonawcy: ART’N’VOICES
        Reżyserzy dźwięku: Jakub Garbacz, Przemysław Kunda
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Noumen

        Kompozytorzy: Zbigniew Bargielski, Marcin Markowicz, Jan Duszyński, Aleksander Kościów
        Wykonawcy: Sebastian Aleksandrowicz (obój), Tomasz Januchta (kontrabas), Lutosławski Quartet
        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

    • Album Roku Muzyka Koncertująca
      • Michał Bergson
        Concerto symphonique pour piano avec orchestre op.62/Music from the Opera Luisa di Montfort

        Kompozytor: Michał Bergson
        Wykonawcy: Jonathan Plowright (fortepian), Jakub Drygas (klarnet), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran) Orkiestra Filharmonii
        Poznańskiej
        Dyrygent: ŁukaszcBorowicz
        Reżyserzy dźwięku: Marcin Domżał i Michał Szostakowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Moritz Moszkowski

        Kompozytor: Maurycy Moszkowski
        Wykonawcy: Marcin Danilewski(skrzypce), Paweł Maślanka(skrzypce), West Side Sinfonietta
        Dyrygenci: Marcin Danilewski, Paweł Maślanka, Agnieszka Kreiner
        Reżyserzy dźwięku: Wojciech Marzec, Agnieszka Szczepańczyk
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

      • Penderecki
        Concerto per fisarmonica ed orchestra, Concerto per flauto (sassofono) ed orchestra da camera

        Kompozytor: Krzysztof Penderecki
        Wykonawcy: Maciej Frąckiewicz (akordeon), Bartłomiej Duś (saksofon), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
        Dyrygenci: Maciej Tworek i Krzysztof Penderecki
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska i Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Reminiscences of Dark Streams

        Kompozytorzy: Rafał Janiak, Nikola Kołodziejczyk, Tomasz Opałka
        Wykonawcy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon diatoniczny i chromatyczny), Paweł Gusnar (saksofon altowy) i Chopin University Chamber Orchestra
        Dyrygent: Rafał Janiak
        Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza i Igor Szymański
        Wydawca: Chopin University Press

      • Roman Palester
        Concertinos

        Kompozytor: Roman Palester
        Wykonawcy: Alina Mleczko (saksofon), Clare Hammond (fortepian), Agata Kielar-Długosz (flet), Łukasz Długosz (flet), Maciej Skrzeczkowski (klawesyn), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventusim. Jerzego Semkowa
        Dyrygent: Łukasz Borowicz
        Reżyserzy dźwięku: Ewa Guziołek Tubelewicz, Joanna Popowicz, Katarzyna Rakowiecka
        Wydawca: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

    • Album Roku Muzyka Symfoniczna
      • Debussy / Tchaikovsky

        Kompozytorzy: Claude Debussy, Piotr Czajkowski
        Wykonawcy: NFM Orkiestra Leopoldinum
        Dyrygent: Joseph Swensen
        Reżyserzy dźwięku: Antoni Grzymała i Agnieszka Szczepańczyk
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

      • Krzysztof Penderecki
        Symphony No.6 „Chinese Songs” Concerto for clarinet

        Kompozytor: Krzysztof Penderecki
        Wykonawcy: Stephan Genz (baryton), Andrzej Wojciechowski (klarnet), Joanna Kravchenko(erhu) i Polska Filharmonia Kameralna Sopot
        Dyrygent: Wojciech Rajski
        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
        Wydawca: CD Accord

      • Paderewski – Symphony in B minor op. 24 „Polonia”

        Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
        Wykonawcy: Lviv National Philharmonic Symphony Orchestra
        Dyrygent: Bohdan Boguszewski
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska i Igor Szymański
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Semkow – NOSPR – Brahms: Symfonie 1-4

        Kompozytor: Johannes Brahms
        Wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
        Dyrygent: Jerzy Semkow
        Reżyserzy dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska i Wojciech Marzec
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

    • Album Roku Recital Solowy
      • Bartłomiej Marusik
        Pieśni nocą śpiewane

        Kompozytor: Bartłomiej Marusik
        Wykonawcy: Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Krzysztof Meisinger (gitara)
        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz
        Wydawca: Orfeus Music

      • Michał Nagy
        Fughetta.

        Kompozytorzy: Paweł Szymański, Aleksander Tansman, Benjamin Britten, Sofia Gubajdulina
        Wykonawcy: Michał Nagy (gitara)
        Reżyser dźwięku: Rafał Drewniany DTS Studio
        Wydawca: Agencja Artystyczna GAP

      • Moniuszko
        Complete Solo Piano Works

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko
        Wykonawca: Marcin T. Łukaszewski (fortepian)
        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
        Wydawca: Chopin University Press

      • Romuald Twardowski
        Songs&Sonnets

        Kompozytor: Romuald Twardowski
        Wykonawcy: Tomasz Konieczny (bas-baryton) i Lech Napierała (fortepian)
        Reżyserzy dźwięku: Gabriela Blicharz i Lech Dudzik
        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • Szymanowski
        Piano Works vol. 2

        Kompozytor: Karol Szymanowski
        Wykonawca: Joanna Domańska (fortepian)
        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: DUX RecordingProducers

    • Album Roku Muzyka Kameralna
      • Grażyna Bacewicz
        Sonaty na skrzypce i fortepian

        Kompozytor: Grażyna Bacewicz
        Wykonawcy: Jakub Jakowicz (skrzypce) i Bartosz Bednarczyk (fortepian)
        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

      • Henryk Mikołaj Górecki
        Songs

        Wykonawcy: Urszula Kryger (mezzosopran), Jadwiga Rappé (alt), Robert Gierlach (baryton), Ewa Guz-Seroka (fortepian)
        Reżyserzy dźwięku: Marcin Domżał, Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Mieczysław Wajnberg
        String Quartets Nos. 14 & 15 + Three Palms

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg
        Wykonawcy: Kwartet Śląski i Joanna Freszel (sopran)
        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
        Wydawca: CD Accord

      • Paderewski, Koczalski, Szymanowski
        Songs

        Kompozytorzy: Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Raul Koczarski
        Wykonawcy: Stanisław Kierner (bas-baryton) i Michał Rot (fortepian)
        Reżyserdźwięku: Zbigniew Kusiak
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Polish Wind Quintets – Cracow Golden Quintet

        Kompozytorzy: Michał Spisak, Grażyna Bacewicz, Tadeusz Paciorkiewicz, Wojciech Kilar, Józef Świder
        Wykonawcy: CracowGolden Quintet: Natalia Jarząbek (flet), Damian Świst (obój), Tomasz Sowa (klarnet), Małgorzata Wygoda (fagot), Konrad Gołda (waltornia).
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał, Dorota Tarnowska-Antosik
        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Dawna
      • Ars Organi Poloniae. Olkusz. Vol 2

        Kompozytorzy: Mikołaj z Krakowa, Anonim – Krakowska Tabulatura Organowa, Piotr Drusiński, Paul Hofhaimer, Christian Erbach, Michelangelo Rossi, Girolamo Frescobaldi, Girolamo Cavazzoni
        Wykonawca: Julian Gembalski
        Reżyserzy dźwięku: Jacek Guzowski i Krzysztof Kuraszkiewicz
        Wydawca: MUSICON

      • Adam Jarzębski
        Canzony znane i nieznane. Tabulatura pelplińska.

        Kompozytorzy: Adam Jarzębski, Anonim, Andrzej Rohaczewski, Cesare Borgo, Giovanni Valentini, Thomas Morley, Tarquinio Merula
        Wykonawcy: Filatura di Musica
        Reżyser dźwięku: Łukasz Kurzawski
        Wydawca: Rec Art

      • Johann Valentin Meder
        Sacred Music

        Kompozytor: Johann Valentin Meder
        Wykonawcy: Ingrida Gapova (sopran), Anna Zawisza (sopran), Joanna Sperska (sopran), Klaudia Trzasko (sopran), David Erler (alt), Helena Poczykowska (alt), Jakob Pilgram (tenor), Sebastian Mach (tenor), Christian Immler (bas), Dawid Biwo(bas) i Goldberg Baroque Ensemble
        Dyrygent: Andrzej Szadejko
        Reżyser dźwięku: Friedrich Wilhelm Rödding
        Wydawca: Trinitas Artis / MDG

      • Mikołaj Zieleński
        Offertoria et communionestotius anni

        Kompozytor: Mikołaj Zieleński
        Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble
        Dyrygent: Andrzej Kosendiak
        Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

      • Trio Basso

        Kompozytorzy: Bernhard Romberg, Karl Ditters von Dittersdorf, Michael Haydn
        Wykonawcy: Trio Basso: Jacek Dumanowski (altówka), Agnieszka Oszańca (wiolonczela), Grzegorz Frankowski (kontrabas)
        Reżyser dźwięku: Tomasz Lida
        Wydawca: Orphée Classics

    • Album Roku Muzyka Chóralna
      • Moniuszko inaczej śpiewany

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko
        Wykonawcy: Chóry projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska i NFM Orkiestra Leopoldinum
        Dyrygent: Agnieszka Franków-Żelazny
        Reżyserzy dźwięku: Wojciech Marzec i Agnieszka Szczepańczyk
        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

      • Roman Padlewski, Joanna Wnuk-Nazarowa
        Tearfully

        Kompozytorzy: Roman Padlewski, Joanna Wnuk-Nazarowa
        Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i instrumentaliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
        Dyrygent: Anna Szostak
        Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Stanisław Moryto
        In memoriam

        Kompozytor: Stanisław Moryto
        Wykonawcy: Jakub Mróz (sopran), Miłosz Marchelak (alt), Jacek Szponarski (tenor) Adam Kowalski (organy), Warszawski Chór Chłopięcy przy UMFC
        Dyrygent: Jakub Michał Hutek
        Reżyser dźwięku: Miłosz Bogić
        Wydawca: Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Oratoryjna i operowa
      • Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk
        Ahat-ilī. Siostra bogów

        Kompozytor: Aleksander Nowak
        Wykonawcy: Urszula Kryger, Joanna Freszel, Ewa Biegas, Jan Jakub Monowid, Łukasz Konieczny, Bartłomiej Misiuda, Sebastian Szumski, Chór Polskiego Radia oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
        Dyrygent: Marek Moś
        Reżyserzy dźwięku: Marek Suberlak, Julita Emanuiłow
        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • Andrzej Karałow
        De invitatione mortis

        Kompozytor: Andrzej Karałow; Maciej Papierski (libretto)
        Wykonawcy: Joanna Freszel (sopran), Aleksander Rewiński (tenor), Dawid Dubec (baryton), Zespół Męski „Gregorianum” (przygotowanie Berenika Jozajtis), Michał Ochab (saksofony), Andrzej Karałow (fortepian, elektronika), Dziołak/Stankiewicz Duo i Messages Quartet
        Dyrygent: Martyna Szymczak
        Reżyserzy dźwięku: Michał Bereza i Igor Szymański
        Wydawca: Chopin University Press

      • Henryk Mikołaj Górecki
        Sanctus Adalbertus op. 71

        Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
        Wykonawcy: Ewa Tracz (sopran), Stanislav Kuflyuk (baryton), Chór Filharmonii Śląskiej i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
        Dyrygent: Jacek Mirosław Błaszczyk
        Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska i Marcin Guz
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Józef Zeidler
        Nieszpory

        Kompozytor: Józef Zeidler
        Wykonawcy: Robert Gierlach (baryton), Tomasz Krzysica (tenor), Anna Mikołajczyk (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Sinfonietta Cracovia i Polski Chór Kameralny
        Dyrygent: Michał Klauza
        Reżyserzy dźwięku: Łukasz Kurzawski i Jacek Frączek
        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Stanisław Moniuszko
        Sonety krymskie

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko
        Wykonawcy: Aleksander Kunach (tenor), Chór Polskiego Radia i {oh!} Orkiestra Historyczna
        Dyrygent: Dirk Vermeulen
        Reżyserzy dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Izabela Wiejaczka
        Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

    • Złote Fryderyki
      • Złoty Fryderyk: Jan Łukaszewski
      • Złoty Fryderyk: Jadwiga Rappe
      • Złoty Fryderyk: Krzysztof Krawczyk
      • Złoty Fryderyk: Adam Makowicz

Fryderyk 2020

NOMINOWANI 2020

  • Muzyka rozrywkowa
    • Album Roku Pop
      • BARANOVSKI
        Zbiór

        Wydawca: Warner Music Poland

      • MARGARET
        GAJA HORNBY

        Wydawca: Artistars / Powerhouse

      • MROZU
        Aura

        Wydawca: Gorgo Music

      • Natalia Przybysz
        Jak malować ogień

        Wydawca: KAYAX Production& Publishing

      • Roksana Węgiel
        Deluxe

        Wydawca: Universal Music Polska

    • Album Roku Pop Alternatywny
      • Daria Zawiałow
        Helsinki

        Wydawca: Sony Music Poland

      • FISZ EMADE TWORZYWO
        Radar

        Wydawca: Grand Imperial / Dwa Ognie / Wydawnictwo Agora

      • Król
        Nieumiarkowania

        Wydawca: Art2 Music

      • sanah
        ja na imię niewidzialna mam

        Wydawca: Magic Records

      • Stanisław Soyka
        Muzyka i słowa

        Wydawca: Universal Music Polska

    • Album Roku Hip Hop
      • O.S.T.R.
        Instrukcja Obsługi Świrów

        Wydawca: Asfalt Records

      • PEZET
        Muzyka Współczesna

        Wydawca: Pezet

      • PRO8L3M
        Widmo

        Wydawca: RHW Records

      • Sokół
        Wojtek Sokół

        Wydawca: Prosto Label

      • Taco Hemingway
        Pocztówka z WWA, Lato ‘19

        Wydawca: Taco Corp

    • Album Roku Elektronika
      • Mery Spolsky
        DEKALOG SPOLSKY

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Natalia Nykiel
        Origo

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Novika
        Bez cukru

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Stachursky
        2K19

        Wydawca: J&J Musicart LTD. / Universal Music Polska

      • Zamilska
        Uncovered

        Wydawca: Untuned Records

    • Album Roku Alternatywa
      • Hania Rani
        Esja

        Wydawca: Gondwana Records

      • Łąki Łan
        RAUT

        Wydawca: Łąki Łan

      • Mary Komasa
        Disarm

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Piernikowski
        The best of moje getto

        Wydawca: Asfalt Records

      • Ralph Kaminski
        Młodość

        Wydawca: Fonobo Label

    • Album Roku Muzyka Świata
      • Eleni
        Statek do Pireusu

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Hańba!
        1939

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Laboratorium Pieśni
        Rasti

        Wydawca: Soliton

      • Provinz Posen
        Provinz Posen

        Wydawca: Wytwórnia Krajowa

      • Żywiołak
        Wendzki sznyt

        Wydawca: Karrot Kommando

    • Album Roku Metal
      • Batushka
        Hospodi

        Wydawca: Mystic Production

      • Black River
        Humanoid

        Wydawca: Mystic Production

      • Hunter
        Arachne

        Wydawca: Makumba Music

      • Jelonek
        Classical Massacre

        Wydawca: Mystic Production

      • Nocny Kochanek
        Randka w ciemność

        Wydawca: Nocny Kochanek / Wydawnictwo Agora

    • Album Roku Rock
      • Lion Shepherd
        III

        Wydawca: Lion Shepherd / Universal Music Polska

      • Mazolewski / Porter
        Philosophia

        Wydawca: Chaos Management / Wydawnictwo Agora

      • Muniek Staszczyk
        Syn Miasta

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Sonbird
        Głodny

        Wydawca: Jazzboy Records

      • VooVoo
        Za niebawem

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

    • Utwór Roku
      • BARANOVSKI
        Czułe miejsce

        Wydawca: Warner Music Poland

        Zobacz

      • Daria Zawiałow
        Hej! Hej!

        Wydawca: Sony Music Poland

        Zobacz

      • Król
        Te smaki i zapachy

        Wydawca: Art2 Music

        Zobacz

      • Muniek Staszczyk
        Pola

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

        Zobacz

      • Viki Gabor
        Superhero

        Wydawca: Universal Music Polska

        Zobacz

    • Fonograficzny Debiut Roku
      • Ania Karwan
      • Hania Rani
      • sanah
      • schafter
      • Viki Gabor
    • Teledysk Roku
      • Daria Zawiałow
        Szarówka

        Reżyser teledysku: Dorota Piskor

        Wydawca: Sony Music Poland

        Zobacz

      • Dawid Podsiadło
        Trofea

        Reżyser teledysku: Daniel Jaroszek

        Wydawca: Sony Music Poland

        Zobacz

      • Ero
        Przerwa techniczna

        Reżyser teledysku: Bartosz Łukasiuk

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

        Zobacz

      • Syny
        Nag Champa

        Reżyser teledysku: Sebastian Pańczyk

        Wydawca: Latarnia Records

        Zobacz

      • Viki Gabor
        Superhero

        Reżyser teledysku: Pascal Pawliszewski

        Wydawca: Universal Music Polska

        Zobacz

    • Najlepsze Nowe Wykonanie
      • Karaś/Rogucki
        1996

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Mela Koteluk i Hania Rani
        Odprowadź (piano version)

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Męskie Granie Orkiestra 2019 feat. Krzysztof Zalewski i Igor Walaszek
        Zazdrość (wersja live)

        Wydawca: Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna

      • Natalia Przybysz
        Krakowski spleen

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • sanah
        projekt nieznajomy nie kłamie

        Wydawca: Magic Records

    • Producent Muzyczny Roku
      • Bartosz Dziedzic
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór
      • Hania Rani
      • Michał Kush
      • Ralph Kaminski
    • Autor Roku
      • BARANOVSKI
      • Błażej Król
      • Daria Zawiałow
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
      • Muniek Staszczyk
    • Kompozytor Roku
      • Błażej Król
      • Daria Zawiałow / Michał Kush
      • Dawid Podsiadło / Olek Świerkot
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
      • Hania Rani
    • Album Roku Blues
      • Agata Karczewska
        I’m Not Good At Having Fun

        Wydawca: OFFbeat

      • Jamal
        Czarny motyl

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Natalia Sikora
        Ailatan

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Różni wykonawcy
        Chce się śpiewać (artyści niewidomi śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego)

        Wydawca: Centrum Rehabilitacji im. ks. Bpa Jana Chrapka

      • Sosnowski
        The Hand Luggage Studio

        Wydawca: Mystic Production

    • Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa
      • 4Dreamers
        nb.

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości
        Kiedyś to były Święta

        Wydawca: Spivart Czesław Mozil

      • Joanna Dark, Małgorzata Kożuchowska, Szymon Majewski
        Wyspa Dzieci. Piosenki Babci i Dziadka

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Karimski Club Dla Dzieci
        Kolory Świąt

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Małe TGD
        Wyspa skarbów

        Wydawca: GIFT Management

    • Album Roku Muzyka Ilustracyjna
      • Daniel Bloom feat. Leszek Możdżer
        Dolce Fine Giornata

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Daniel Spaleniak
        Burning Sea

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Leszek Możdżer
        Ikar

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Miro Kępiński
        In This Gray Place

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Teatr Muzyczny ROMA / Jakub Lubowicz
        Przypadki Robinsona Crusoe

        Wydawca: Teatr Muzyczny ROMA

    • Album Roku Muzyka Poetycka
      • Tekiel/Pawłowski/Janerka/Świetlicki/Nika/Pablopavo/Szubrycht/Waglewski/Nosowska
        Janerka na basy i głosy

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Maja Kleszcz
        Osiecka De Luxe

        Wydawca: Mystic Production

      • Marek Dyjak
        Piękny Instalator

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Mikromusic
        Mikromusic z dolnej półki

        Wydawca: Mikro Management

      • Piotr Machalica
        Mój ulubiony Młynarski

        Wydawca: Sony Music Poland

  • Jazz
    • Jazzowy Artysta Roku
      • Adam Bałdych
      • Jazz Band Młynarski Masecki
      • Marek Napiórkowski
      • Maciej Obara
      • Kuba Więcek
    • Fonograficzny Debiut Roku – Jazz
      • Andrzej Kowalski
      • Kamila Drabek
      • Michał Zaborski
      • Natalia Kordiak
      • Szymon Sutor
    • Album Roku – Jazz
      • Adam Bałdych Quartet
        Sacrum Profanum

        Wydawca: ACT Music

      • Agnieszka Wilczyńska & Andrzej Jagodziński
        Wilcze Jagody

        Wydawca: Studio Realizacji Myśli Twórczych

      • Algorhythm
        Termomix

        Wydawca: Alpaka Records

      • Maciej Obara Quartet
        Three Crowns

        Wydawca: ECM/Universal Music Polska

      • Marek Napiórkowski
        Hipokamp

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

  • Muzyka poważna
    • Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
      • 100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
        Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach

        Kompozytor: Karol Szymanowski, Kazimierz Sikorski, Apolinary Szeluto, Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski

        Wykonawcy: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Sinfonietta Cracovia, Camerata Silesia, Łukasz Borowicz, Jacek Kaspszyk, Marek Moś, Grzegorz Nowak, Marzena Diakun, Szymon Bywalec

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Andrzej Sasin, Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

      • CAMERATA SILESIA SINGS SILESIAN COMPOSERS
        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Kompozytor: Wojciech Kilar, Andrzej Krzanowski, Edward Bogusławski, Andrzej Dziadek, Ryszard Gabryś

        Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Reżyser dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski – MUSICON

        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego

      • Comfort zone
        proMODERN

        Kompozytor: Penderecki, Szmytka, Blecharz, Kościów, Lutosławski, Tabakiernik, Ryterski

        Wykonawcy: proMODERN

        Reżyser dźwięku: Joanna Popowicz

        Wydawca: Arte Fundacja Kultury i Edukacji / Program Drugi Polskiego Radia / DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: String Quartets Nos. 11, 12 & 13
        Kwartet Śląski

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec (I skrzypce), Arkadiusz Kubica (II skrzypce), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela)

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: CD Accord

      • STANISŁAW MONIUSZKO – SACRED MUSIC
        Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Joanna Łukaszewska, Iwona Pańta, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska

        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Najlepszy album polski za granicą
      • Facce d’amore
        Jakub Józef Orliński, Il pomo d’oro pod dyr. Maxima Emelyanycheva

        Kompozytor: Bononcini, Händel, Hasse, Predieri

        Wykonawcy: Jakub Józef Orliński i Il pomo d’oro pod dyr. Maxima Emelyanycheva

        Reżyser dźwięku: Jean-Daniel Noir

        Wydawca: Warner Classics

      • FRANCESCO SCARLATTI: Concerto grosso – Émigré to the British Isles
        {oh!} Orkiestra Historyczna pod kierownictwem Martyny Pastuszki

        Kompozytor: Francesco Scarlatti, Francesco Geminiani, Arcangelo Corelli

        Wykonawcy: {oh!} Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka (skrzypce), Małgorzata Malke (skrzypce)

        Reżyser dźwięku: Aline Blondiau, Hugues Deschaux

        Wydawca: MUSO

      • Portrait of a Lover
        Maciej Frąckiewicz

        Kompozytor: Schnittke, Berio, Lutosławski, Rameau, Majkusiak, Piazzolla, Krauze

        Wykonawcy: Maciej Frąckiewicz (akordeon)

        Reżyser dźwięku: Claudia Neumann

        Wydawca: Genuin

      • Rafał Blechacz & Bomsori Kim
        Fauré, Debussy, Szymanowski, Chopin

        Kompozytor: Fauré, Debussy, Szymanowski, Chopin

        Wykonawcy: Rafał Blechacz (fortepian) i Bomsori Kim (skrzypce)

        Reżyser dźwięku: Christoph Claßen

        Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

      • String quartets Poland Abroad
        Polish String Quartet Berlin

        Kompozytor: Ignacy Waghalter, Ignacy Strasfogel, Karol Rathaus

        Wykonawcy: Polish String Quartet Berlin: Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Maryjka Pstrokońka-Mödig (wiolonczela)

        Reżyser dźwięku: Sibylle Strobel, Bernd Friebel, Jens Müller

        Wydawca: EDA Records / Deutschlandfunk Kultur

    • Album Roku Muzyka Współczesna
      • Comfort zone
        proMODERN

        Kompozytor: Penderecki, Szmytka, Blecharz, Kościów, Lutosławski, Tabakiernik, Ryterski

        Wykonawcy: proMODERN

        Reżyser dźwięku: Joanna Popowicz

        Wydawca: Arte Fundacja Kultury i Edukacji / Program Drugi Polskiego Radia / DUX Recording Producers

      • KRAUZE, NOWAK, KUPCZAK, STAŃCZYK: Works for Rhodes Piano & Strings
        Piotr Orzechowski ‚Pianohooligan’ i AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

        Kompozytor: Zygmunt Krauze, Alek Nowak, Sławek Kupczak, Marcin Stańczyk

        Wykonawcy: Piotr Orzechowski ‚Pianohooligan’ (fortepian elektryczny Rhodesa) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • KRZYSZTOF MEYER: 8 SYMFONIA
        Claudia Barainsky, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyr. Łukasza Borowicza

        Kompozytor: Krzysztof Meyer

        Wykonawcy: Claudia Barainsky (sopran), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyr. Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIKOŁAJ GÓRECKI: CHAMBER MUSIC
        Trio Śląskie i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

        Kompozytor: Mikołaj Górecki

        Wykonawcy: Trio Śląskie i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Śpiewajmy! Młodzi – młodym
        Polski Narodowy Chór Młodzieżowy pod dyr. Agnieszki Franków- Żelazny

        Kompozytor: Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Szymon Godziemba- Trytek, Zuzanna Falkowska, Michał Ziółkowski, Sebastian Szymański, Aleksandra Chmielewska, Michał Malec, Łukasz Urbaniak, Jan Krutul, Katarzyna Danel

        Wykonawcy: Polski Narodowy Chór Młodzieżowy pod dyr. Agnieszki Franków- Żelazny

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki /CD Accord

    • Album Roku Muzyka Koncertująca
      • ASTOR PIAZZOLLA: SUITA TROILEANA
        Wiesław Prządka i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Kompozytor: Astor Piazzolla, Richard Galliano

        Wykonawcy: Wiesław Prządka (bandoneon akordeon) i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak

        Wydawca: Wiesław Prządka

      • EMIL MŁYNARSKI: VIOLIN CONCERTOS
        Piotr Pławner i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Kompozytor: Emil Młynarski

        Wykonawcy: Piotr Pławner (skrzypce) i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Guz, Lech Tołwiński

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: CHAMBER MUSIC
        Kornel Wolak, Łukasz Długosz i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Kornel Wolak (klarnet), Łukasz Długosz (flet) oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • PENDERECKI: Concerto doppio per violino, viola ed orchestra, Concerto per viola (chitarra) ed orchestra, Concerto grosso no. 2 per 5 clarinetti ed orchestra

        Kompozytor: Krzysztof Penderecki

        Wykonawcy: Bartłomiej Nizioł (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Piotr Przedbora (gitara), Arkadiusz Adamski (klarnet), Tomasz Żymła (klarnet basowy, rożek basetowy), Bartłomiej Dobrowolski (klarnet), Agata Piątek (klarnet), Andrzej Ciepliński (rożek basetowy), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Guz

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • TANSMAN, BACEWICZ: PIANO CONCERTO
        Julia Kociuban i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Kompozytor: Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz

        Wykonawcy: Julia Kociuban (fortepian) i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Reżyser dźwięku: Marcin Guz, Bohdan Żywek

        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Symfoniczna
      • 100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
        Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach

        Kompozytor: Karol Szymanowski, Kazimierz Sikorski, Apolinary Szeluto, Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski

        Wykonawcy: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Sinfonietta Cracovia, Camerata Silesia, Łukasz Borowicz, Jacek Kaspszyk, Marek Moś, Grzegorz Nowak, Marzena Diakun, Szymon Bywalec

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Andrzej Sasin, Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

      • GÓRECCY
        Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka

        Kompozytor: Mikołaj Górecki, Henryk Mikołaj Górecki

        Wykonawcy: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka; Anna Górecka (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

        Wydawca: Warner Music Poland / Sinfonia Varsovia

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: SYMPHONIES NOS. 2 & 7
        Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Muzyka kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku
        Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy

        Kompozytor: Jan Engel, Józef Elsner, Maksymilian Einert, Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko, Juliusz Zarębski

        Wykonawca: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy

        Reżyser dźwięku: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik, Ewa Guziołek – Tubelewicz, Julita Emanuiłow

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

      • Sonoristic Penderecki by Penderecki
        Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego

        Kompozytor: Krzysztof Penderecki

        Wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

    • Album Roku Recital Solowy
      • APPARITION
        Agata Zubel, Krzysztof Książek

        Kompozytor: Ravel, Barber, Crumb, Szymanowski, Obradors

        Wykonawcy: Agata Zubel (sopran), Krzysztof Książek (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: CD Accord / Universal Music Polska

      • FRANZ XAVER WOLFGANG MOZART: Rondos, Sonata, Polonaises, Variations
        Katarzyna Drogosz

        Kompozytor: Franz Xaver Wolfgang Mozart

        Wykonawca: Katarzyna Drogosz (fortepiano)

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: CD Accord

      • JAN LADISLAV DUSSEK: PIANO WORKS
        Marek Toporowski

        Kompozytor: Jan Ladislav Dussek

        Wykonawca: Marek Toporowski (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Grzegorz Stec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MARCIN T. ŁUKASZEWSKI: PIANO ETUDES
        Radosław Sobczak

        Kompozytor: Marcin T. Łukaszewski

        Wykonawca: Radosław Sobczak (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • POLISH LOVE STORY
        Szymon Komasa, Oskar Jezior

        Kompozytor: F. Chopin, S. Moniuszko, S. Niewiadomski, M. Karłowicz, K. Szymanowski, G. Bacewicz, T. Baird, W. Lutosławski, P. Mykietyn

        Wykonawcy: Szymon Komasa (baryton), Oskar Jezior (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Witold Małcużyński – The Legendary Wawel Castle Recital
        Kraków / Cracow, 1959

        Kompozytor: Fryderyk Chopin

        Wykonawca: Witold Małcużyński (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Anna Rutkowska

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

    • Album Roku Muzyka Kameralna
      • GÓRECKI, ŁUKASZEWSKI: KRAKOWSKI KWINTET DĘTY I GOŚCIE
        Paweł Gusnar, Beata Bilińska, Krakowski Kwintet Dęty

        Kompozytor: Alexander Zemlinsky, Paweł Łukaszewski, Artur Malawski, Krzesimir Dębski, Darius Milhaud, Mikołaj Górecki

        Wykonawcy: Paweł Gusnar (saksofon), Beata Bilińska (fortepian), Krakowski Kwintet Dęty

        Reżyser dźwięku: Grzegorz Stec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: SONATAS FOR CELLO AND PIANO
        Wojciech Fudala, Michał Rot

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Wojciech Fudala (wiolonczela), Michał Rot (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Vadim Radishevskiy

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: String Quartets Nos. 11, 12 & 13
        Kwartet Śląski

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec (I skrzypce), Arkadiusz Kubica (II skrzypce), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela)

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: CD Accord

      • STANISŁAW MONIUSZKO – E-ŚPIEWNIK
        Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko; Cezary Duchnowski – opracowanie muzyczne

        Wykonawcy: Agata Zubel (głos), Andrzej Bauer (wiolonczela), Cezary Duchnowski (opracowanie muzyczne, elektronika)

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • STOJOWSKI, RÓŻYCKI: Sonaty
        Tomasz Strahl, Agnieszka Przemyk-Bryła

        Kompozytor: Zygmunt Stojowski, Ludomir Różycki

        Wykonawcy: Tomasz Strahl (wiolonczela), Agnieszka Przemyk-Bryła (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Dawna
      • C.F. ABEL: SONATAS FROM THE MALTZAN COLLECTION
        Anna Firlus, Krzysztof Firlus, Tomasz Pokrzywiński

        Kompozytor: Carl Friedrich Abel

        Wykonawcy: Anna Firlus (klawesyn, pianoforte), Krzysztof Firlus (viola da gamba), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela barokowa)

        Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • JOHANN GOTTLIEB GOLDBERG: Complete Solo Harpsichord Works
        Alina Ratkowska

        Kompozytor: Johann Gottlieb Goldberg

        Wykonawca: Alina Ratkowska (klawesyn)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

      • JOHANN SEBASTIAN BACH: Französische Suiten
        Marek Toporowski

        Kompozytor: Johann Sebastian Bach

        Wykonawca: Marek Toporowski (klawesyn)

        Reżyser dźwięku: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewcz

        Wydawca: MUSICON

      • MIKOŁAJ GOMÓŁKA: MELODIE NA PSAŁTERZ POLSKI OPERA OMNIA VOL. 3 & 4
        Jerzy Żak, Tomasz Sobaniec, Marc Lewon, Compass Viol Consort i Chór Polskiego Radia pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Kompozytor: Mikołaj Gomółka

        Wykonawcy: Jerzy Żak (lutnia), Tomasz Sobaniec (perkusja), Marc Lewon (lutnia, viola d’arco), Compass Viol Consort i Chór Polskiego Radia
        pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Albińska-Frank

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

      • STANISŁAW SYLWESTER SZARZYŃSKI
        Andrzej Kosendiak i Wrocław Baroque Ensemble

        Kompozytor: Stanisław Sylwester Szarzyński

        Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble pod dyr. Andrzeja Kosendiaka

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki / CD Accord

    • Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa
      • KAROL SZYMANOWSKI: HAGITH
        Soliści, Polska Orkiestra Radiowa i Chór FN pod dyr. Michała Klauzy

        Kompozytor: Karol Szymanowski

        Wykonawcy: Wioletta Chodowicz (sopran), Ryszard Minkiewicz (tenor), Andrzej Lampert (tenor), Dariusz Machej (bas‑baryton, Łukasz Rosiak (baryton), Polska Orkiestra Radiowa i Chór FN pod dyr. Michała Klauzy

        Reżyser dźwięku: Tadeusz Mieczkowski

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

      • MARCIN JÓZEF ŻEBROWSKI
        Soliści, Chór Chłopięcy NFM, Chór NFM i Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyr. Andrzeja Kosendiaka

        Kompozytor: Marcin Józef Żebrowski

        Wykonawcy: Jian Hui Mo (sopran chłopięcy), Matthew Venner (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Felix Schwandtke (bas), Chór Chłopięcy NFM, Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyr. Andrzeja Kosendiaka

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki / CD Accord

      • MUSICA SACROMONTANA XIV
        Sinfonietta Cracovia i Polski Chór Kameralny pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego

        Kompozytor: Józef Zeidler, Antoni Habel

        Wykonawcy: Tomasz Krzysica (tenor), Iwona Hossa (sopran), Jarosław Bręk (bas), Anna Bernacka (mezzosopran), Sinfonietta Cracovia i Polski Chór Kameralny pod dyr. Marcina Nałęcz- Niesiołowskiego

        Reżyser dźwięku: Łukasz Kurzawski, Jacek Frączek

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • STANISŁAW MONIUSZKO: Cantatas Milda/Nijoła
        Soliści, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Wioletta Chodowicz (sopran), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Ewa Wolak (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor), Robert Gierlach (baryton), Szymon Kobyliński (bas), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Marcin Domżał, Michał Szostakowski

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • STANISŁAW MONIUSZKO: Paria
        Soliści, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Katarzyna Hołysz (sopran), Robert Jezierski (bas), Yuri Gorodetski (tenor), Szymon Komasa (baryton), Tomasz Warmijak (tenor), Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał, Michał Szostakowski

        Wydawca: DUX / Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

    • Album Roku Muzyka Chóralna
      • CAMERATA SILESIA SINGS SILESIAN COMPOSERS
        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Kompozytor: Wojciech Kilar, Andrzej Krzanowski, Edward Bogusławski, Andrzej Dziadek, Ryszard Gabryś

        Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Reżyser dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski – MUSICON

        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego

      • KARLHEINZ STOCKHAUSEN: Stimmung
        proMODERN version

        Kompozytor: Karlheinz Stockhausen

        Wykonawcy: proMODERN

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Program Drugi Polskiego Radia / BółtRecords

      • ROMUALD TWARDOWSKI: SACRUM – PROFANUM
        Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka

        Kompozytor: Romuald Twardowski

        Wykonawcy: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Anna Nowak

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • STANISŁAW MONIUSZKO: SACRED MUSIC
        Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Joanna Łukaszewska, Iwona Pańta, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • SZYMANOWSKI, MACIEJEWSKI: DRRRUM DANA DAM – PIEŚNI KURPIOWSKIE
        Chór Kameralny UMFC pod dyr. KrzysztofaKusiel-Moroza

        Kompozytor: Karol Szymanowski, Roman Maciejewski

        Wykonawcy: Aleksander Słojewski (tenor), Kacper Szemraj (tenor), Adrianna Żołnierczuk (sopran), Irena Gulewicz (sopran), Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyr. Krzysztofa Kusiel-Moroza

        Reżyser dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk, Miłosz Bogić

        Wydawca: DUX RecordingProducers

      • Złoty Fryderyk
        • Złoty Fryderyk: Tomek Lipiński.
          • Złoty Fryderyk: Perfect.
            • Złoty Fryderyk: Czesław Bartkowski.
            • Złoty Fryderyk: Krzysztof Jakowicz.

Fryderyk 2019

Nominowani i laureaci 2019

MUZYKA ROZRYWKOWA

Album Roku Blues / Country

    • Going Away — Kraków Street Band
      Producent: Kraków Street Band
      Wydawca: JazzSound

 

    • Life Is Somewhere Else — Daniel Spaleniak
      Producent: Daniel Spaleniak
      Wydawca: Antena Krzyku

 

    • Pulp — P.Unity
      Producenci: Maciej Sondij, Miłosz Oleniecki
      Wydawca: U Know Me Records

 

    • SMACK — Robert Cichy
      Producent: Robert Cichy
      Wydawca: NANA MUSIC

 

    • Szum — Cheap Tobacco
      Producenci: Borys Sawaszkiewicz, Cheap Tobacco
      Wydawca: Polskie Radio S.A./Agencja Muzyczna

 

Album Roku Folk / Muzyka Świata

    • Ernest Bryll Jasność Narodzenia — Mirosław Kowalik, Ania Rusowicz, Krystyna Prońko, Jan Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Wyrostek, Jerzy Trela, Ernest Bryll
      Producent: Mirosław Kowalik
      Wydawca: Edycja Świętego Pawła

 

    • Mama Warhola — Tołhaje
      Producent: Piotr Rychlec
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky — Stasiuk i Haydamaky
      Producent: Oleksandr larmola
      Wydawca: PUGU art

 

    • Sto lat panie Staśku! — Warszawskie Combo Taneczne
      Producenci: Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki
      Wydawca: Toinen Music

 

    • Tischner. Mocna nuta — Kayah, Mirosław Kowalik, Mateusz Pospieszalski, Jorgos Skolias, Zygmunt Staszczyk, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski
      Producent: Mirosław Kowalik
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

Album Roku Hip Hop

    • 048 — Abradab
      Producent: Marcin abradab Marten, Jarosław Jaroz Pakuszyński, Michał Eprom Baj
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Café Belga — Taco Hemingway
      Producent: Rumak, Borruci
      Wydawca: Asfalt Records

 

    • Ground Zero Mixtape — PRO8L3M
      Producent: Art Brut
      Wydawca: RHW Records

 

    • Soma 0,5 mg — Taconafide
      Producenci: Różni
      Wydawca: Taconafidex

 

    • W drodze po szczęście — O.S.T.R.
      Producent: Killing Skills
      Wydawca: Asfalt Records

 

Album Roku Pop

    • 1984 — Paweł Domagała
      Producent: Łukasz Borowiecki
      Wydawca: Mystic Production

 

    • AYA — Kasia Kowalska
      Producenci: Adam Abramek, Marek Dziedzic
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Dobrze, że jesteś — Zbigniew Wodecki
      Producenci: Katarzyna Wodecka-Stubbs / Twist On Productions (producent), Rafał Stępień (produkcja muzyczna)
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Producent: Bartosz Dziedzic
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • miXtura — Lanberry
      Producenci: Piotr Siejka, Jakub Krupski, Krzysztof Morange, Michał Głuszczuk, JAKUB MOREAU, GRDRB.MSC, Reece Pullinger, DON, Paul Whalley, Steve Manovski, Marcel Zavodi, Lewis Gardiner, Cameron Warren
      Wydawca: Universal Music Polska

 

Album Roku Pop Alternatywny

    • Dom z ognia — Barbara Wrońska
      Producent: Barbara Wrońska
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Marginal — Pablopavo i Ludziki
      Producenci: Andrzej Giegiel, Ludziki
      Wydawca: AKW Karrot Kommando

 

    • Migawka — Mela Koteluk
      Producent: Marek Dziedzic
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Raj — The Dumplings
      Producent: Kuba Karaś
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Wiersz ostatni — Kasia Lins
      Producenci: Marcin Bors, Michał Lange
      Wydawca: Universal Music Polska

 

Album Roku Rock

    • Anhedonia — Illusion
      Producent: Illusion, Szymon Sieńko
      Wydawca: PRESSCOM

 

    • Poliamoria — Limboski
      Producent: Marcin Bors
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Ultramagnetic — Power of Trinity
      Producent: Agim Dżeljilji
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Wasteland — Riverside
      Producenci: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Wiedza O Społeczeństwie — Lao Che
      Producenci: Piotr „Emade” Waglewski i Filip „Wieża” Różański
      Wydawca: Mystic Production

 

Album Roku Metal

    • I Loved You At Your Darkest — Behemoth
      Producent: Daniel Bergstrand
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Vote Is A Bullet — Virgin Snatch
      Producent: Tomasz Zalewski
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Zmartwychwstanie — Frontside
      Producenci: Tomasz Zalewski i Frontside
      Wydawca: Mystic Production

 

Album Roku Elektronika

    • Dare — Kamp!
      Producent: Kamp!
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Gradient — XXANAXX
      Producent: Michał Wasilewski
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Heartbreaks & Promises vol. 4 — Flirtini
      Producenci: Różni producenci
      Wydawca: Asfalt Records

 

    • Torino — SONAR
      Producent: Łukasz Stachurko
      Wydawca: U Know Me Records

 

    • Znikam na chwilę — Linia Nocna
      Producenci: Mikołaj Trybulec, Monika Wydrzyńska
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

Album Roku Alternatywa

    • BASTA — NOSOWSKA
      Producent: Michał FOX Król
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Life On Planet B — BOKKA
      Producenci: BOKKA, Daniel Walczak
      Wydawca: [PIAS] Recordings Poland and Eastern Europe

 

    • Przewijanie na podglądzie — Król
      Producent: Błażej Król
      Wydawca: ART2 Music

 

    • Ślubu nie będzie — Marysia Starosta
      Producent: Sampler Orchestra
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Szatan na Kabatach — Arek Jakubik
      Producent: Jakub Galiński
      Wydawca: Universal Music Polska

 

Album Roku Muzyka Ilustracyjna

    • Kamerdyner – muzyka z filmu. Kompozycja: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
      Wykonawcy: Polska Orkiestra Radiowa, Piotr Komorowski, Monika Szulińska, Wojciech Malina Kowalewski, Karol Marianowski, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Kortez
      Produkcja muzyczna: Antoni Komasa-Lazarkiewicz, Mary Komasa, Kortez
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Makbet — Maja Kleszcz, Wojciech Krzak, Teatr Muzyczny Capitol Wrocław
      Producenci: Luna Music, Capitol
      Wydawca: Luna Music

 

    • Ultraviolet OST — Wojtek Urbański
      Producent: Wojtek Urbański
      Wydawca: U Know Me Records

 

Album Roku Muzyka Poetycka

    • Ach! — Katarzyna Groniec
      Producent: Marcin Bors
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Malinowa… — Stanisława Celińska
      Producent: Maciej Muraszko
      Wydawca: Musicom

 

    • Semi Electric — Krzysztof Napiórkowski
      Producenci: Krzysztof Napiórkowski, Bartłomiej Magdoń
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Sokratesa 18 — Artur Andrus
      Producent: Łukasz Borowiecki
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Stabat Mater Dolorosa — Siksa
      Producent: Konstanty Usenko
      Wydawca: Antena Krzyku

 

Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa

    • 4Dreamers — 4Dreamers
      Producenci: Michał Pietrzak, Sky Adams, Paul Whalley, Knoxa, Yves Gaillard
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Dla dzieci — Karimski Klub
      Producenci: Mateusz Hulbój, Karim Martusewicz
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Szukaj w snach — Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski
      Producent: Marek Napiórkowski
      Wydawca: Teatr Stary w Lublinie

 

Nowe Wykonanie

    • Albo Inaczej 2 (album) — Albo Inaczej
      Producent: Mariusz Obijalski, Witold Michalak (producent wykonawczy)
      Wydawca: Alkopoligamia.com

 

    • Wszystko czego dziś chcę (utwór) — Brodka & A_GIM
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Zalewski Śpiewa Niemena (album) — Krzysztof Zalewski
      Producent: Jerzy Zagórski
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Tulia (album) — Tulia
      Producent: Marcin Kindla
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • U Bronki wstawa (utwór) — Warszawskie Combo Taneczne
      Wydawca: Wydawnictwo Agora

 

Najlepszy Album Zagraniczny

    • A Star Is Born — Lady Gaga, Bradley Cooper
      Wydawca: Interscope Records / Universal Music Polska

 

    • Anthem of the Peaceful Army — Greta Van Fleet
      Wydawca: Republic Records / Universal Music Polska

 

    • Effet Miroir — Zaz
      Wydawca: Play On / Warner Music Poland

 

    • Egypt Station — Paul McCartney
      Wydawca: Capitol Records / Universal Music Polska

 

    • Man Of The Woods — Justin Timberlake
      Wydawca: RCA Records / Sony Music Entertainment Poland

 

Fonograficzny Debiut Roku

  • BARANOVSKI
  • Pola Rise
  • Roksana Węgiel
  • Tęskno
  • Tulia

Autor Roku

  • Dawid Podsiadło
  • Kasia Lins
  • Katarzyna Nosowska
  • TEAM AUTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło
  • TEAM AUTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Kompozytor Roku

  • Barbara Wrońska
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Dawid Podsiadło / Bartosz Dziedzic
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło / Aleksander Świerkot / Marcin Macuk
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Najlepsza Oprawa Graficzna

    • AYA — Kasia Kowalska
      Autor oprawy graficznej: Tomek Kudlak
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Basta — NOSOWSKA
      Autor oprawy graficznej: Macio Moretti
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Autor oprawy graficznej: Bartłomiej Walczuk
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • miXtura — Lanberry
      Autor oprawy graficznej: Angelika Bujak
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Raj — The Dumplings
      Autor oprawy graficznej: Mariusz Mrotek, fot. Daniel Jaroszek
      Wydawca: Warner Music Poland

 

Utwór Roku

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Nic tu po mnie — Michał Szczygieł
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Nie dobiję się do ciebie — Daria Zawiałow
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Nie ma mnie — Lanberry
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Początek — Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski)
      Wydawca: Kayax Production & Publishing / Jazzboy Records / Magic Voc Events

 

Teledysk Roku

    • Łuny — Natalia Nykiel
      Reżyser teledysku: Łukasz Zabłocki
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Reżyser teledysku: Tomasz Bagiński
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Nagasaki — NOSOWSKA
      Reżyser teledysku: Jacek Kościuszko
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Początek — Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski)
      Reżyser teledysku: Tadeusz Śliwa
      Wydawca: Kayax Production & Publishing / Jazzboy Records / Magic Voc Events

 

    • Powiedz mi to w twarz — Zuza Jabłońska ft. Jan-Rapowanie & Siles
      Reżyser teledysku: Dawid Ziemba
      Wydawca: Universal Music Polska

 

MUZYKA JAZZOWA

Album Roku Jazz

    • Circlesongs — Tomasz Chyła Quintet
      Producent: Tomasz Chyła Quintet
      Wydawca: Polskie Radio S.A./Agencja Muzyczna

 

    • Inside — Dawid Lubowicz Quartet
      Producent: Dawid Lubowicz
      Wydawca: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta / Seifert Records

 

    • Live — Marcin Wasilewski Trio
      Producent: Manfred Eicher
      Wydawca: ECM Records / Universal Music Polska

 

    • Product Placement — Kamil Piotrowicz Sextet
      Producent: Kamil Piotrowicz
      Wydawca: Howard

 

    • Ulotne — Anna Maria Jopek & Branford Marsalis
      Producent: Anna Maria Jopek
      Wydawca: AMJ

 

Debiut Roku Jazz

  • Dawid Lubowicz
  • Dominik Kisiel
  • Emil Miszk
  • Łukasz Kokoszko
  • Michał Martyniuk

Artysta Roku Jazz

  • Atom String Quartet
  • Marcin Masecki
  • Marcin Wasilewski
  • Nikola Kołodziejczyk
  • Tomasz Chyła

 

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa

    • Całonocne czuwanie, op. 37 – Siergiej Rachmaninow. Jadwiga Rappé, Mateusz Markuszewski, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich
      Kompozytor: Siergiej Rachmaninow
      Wykonawcy: Jadwiga Rappé, Mateusz Markuszewski, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz
      Wydawca: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski

 

    • Moniuszko – Straszny Dwór. Soliści, Chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta
      Kompozytor: Stanisław Moniuszko
      Wykonawcy: Leszek Skrla, Anna Fabrello, Karolina Sikora, Ryszard Minkiewicz, Daniel Kotliński, Paweł Skałuba, Krzysztof Bobrzecki, Piotr Lempa, Stefania Toczyska, Alicja Rumianowska, Piotr Kusiewicz, Wiesława Maliszewska, Konstanty Andrzej Kulka, Chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Musica Sacromontana XIII – Józef Zeidler – Missa D-dur. Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
      Kompozytor: Józef Zeidler
      Wykonawcy: Aleksandra Kubas-Kruk, Anna Radziejewska, Jarosław Bręk, Karol Kozłowski, Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
      Reżyser dźwięku: Łukasz Kurzawski
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Paweł Łukaszewski – Beatus vir. — Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Aleksandry Zeman
      Kompozytor: Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Aleksandry Zeman
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Polska muzyka chóralna. Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
      Kompozytor: Juliusz Łuciuk, Augustyn Bloch, Andrzej Koszewski, Wojciech Kilar, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Stanisław Moniuszko – Widma. — Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
      Kompozytor: Stanisław Moniuszko
      Wykonawcy: Jarosław Bręk, Aleksandra Kubas-Kruk, Mariusz Bonaszewski, Paweł Janyst, Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

 

    • Szymanowski – Operetka w 3 aktach – Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69. — Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy
      Kompozytor: Karol Szymanowski
      Wykonawcy: Wiesław Ochman, Marcin Bronikowski, Rafał Bartmiński, Ewa Biegas, Urszula Kryger, Adam Kruszewski, Piotr Kusiewicz, Anna Lubańska i inni, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska – Burzyńska
      Wydawca: Polskie Radio S.A./ Agencja Muzyczna oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

 

Album Roku Muzyka Dawna

    • Bach, Pobielski – Gamba Sonatas. Anna Firlus, Krzysztof Firlus
      Kompozytor: Christian Podbielski, Johann Sebastian Bach, Christian Wilhelm Podbielski, Carl Philipp Emanuel Bach
      Wykonawcy: Anna Firlus, Krzysztof Firlus
      Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Historia de sancto Paulo primo heremita patre nostro — Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Michał Sławecki
      Kompozytor: Pauliński Chorał Gregoriański
      Wykonawcy: Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński po dyrekcją Michała Sławeckiego
      Reżyser dźwięku: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
      Wydawca: MUSICON

 

    • Marcin Mielczewski II. Wrocław Baroque Ensemble, Andrzej Kosendiak
      Kompozytor: Marcin Mielczewski
      Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

 

    • Melodie na psałterz polski. Opera Omnia. — Chór Polskiego Radia, Marc Lewon, Paul Kieffer, Agnieszka Budzińska – Bennett
      Kompozytor: Mikołaj Gomółka
      Wykonawcy: Marc Lewon, Paul Kieffer, Chór Polskiego Radia pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Albińska – Frank, Joanna Popowicz
      Wydawca: Polskie Radio S.A./ Agencja Muzyczna

 

    • Musica Baltica. Vol. 4. Johann Jeremias du Grain – Sacred Cantatas. — Marie Smolka, Elisabeth Holmer, Georg Poplutz, Marek Rzepka, Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble, Andrzej Szadejko
      Kompozytor: Johann Jeremias du Grain
      Wykonawcy: Marie Smolka, Elisabeth Holmer, Georg Poplutz, Marek Rzepka, Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejko
      Reżyser dźwięku: Friedrich Rödding
      Wydawca: MDG, Trinitas Artis

 

Album Roku Muzyka Kameralna

    • Apollon Musagète Quartett – Palester & Szymanowski: Kwartety smyczkowe
      Kompozytor: Roman Palester, Karol Szymanowski
      Wykonawcy: Apollon Musagète Quartett
      Reżyser dźwięku: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Wydawca: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego/Universal Music Polska

 

    • Dariusz Przybylski – Percussion Works. Leszek Lorent
      Kompozytor: Dariusz Przybylski
      Wykonawcy: Leszek Lorent, Krzysztof Niezgoda, Szymon Linette, Michał Niedziałek, Aleksander Dębicz, Andrzej Karałow, Lubomir Jarosz, Henryk Kowalewicz, Zoltan Kiss, Jakub Mastalerz
      Reżyser dźwięku: Michał Szostakowski, Wojciech Błażejczyk
      Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

 

    • Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater, Paweł Łukaszewski – Luctus Mariae. — Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek
      Kompozytor: Giovanni Battista Pergolesi; Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek, Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz, Piotr Chrupek, Jarosław Thiel, Janusz Musiał, Marta Niedźwiecka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

 

    • Górecki – III Kwartet Smyczkowy. Kwartet DAFÔ
      Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
      Wykonawcy: Kwartet Dafô
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Kwartet Śląski. Mieczysław Wajnberg vol. 2: Kwartety smyczkowe nr 8,9,10
      Kompozytor: Mieczysław Wajnberg
      Wykonawcy: Kwartet Śląski
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: CD Accord

 

Album Roku Recital Solowy

    • Chopin – Konkurs, Życie. Elżbieta Tarnawska
      Kompozytor: Fryderyk Chopin
      Wykonawca: Elżbieta Tarnawska (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Andrzej Solczak, Bohdan Mazurek, Alicja Pawłowska, Krystyna Krasińska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Hidden Violin. Janusz Wawrowski, Jose Gallardo
      Kompozytor: Henryk Wieniawski, Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Ludomir Różycki, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
      Wykonawcy: Janusz Wawrowski (skrzypce), Jose Gallardo (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Invention – Aleksander Dębicz
      Kompozytor: Johann Sebastian Bach, Aleksander Dębicz
      Wykonawca: Aleksander Dębicz (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Paderewski – Utwory fortepianowe. Radosław Sobczak
      Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
      Wykonawca: Radosław Sobczak (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Szymanowski – Muzyka fortepianowa. Marek Szlezer
      Kompozytor: Karol Szymanowski
      Wykonawca: Marek Szlezer (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca

    • 39’45 vol.3. Marcel Markowski, Maciej Grzybowski, Sinfonia Varsovia, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk
      Kompozytor: Mieczysław Weinberg, Andrzej Panufnik, Andrzej Czajkowski
      Wykonawcy: Marcel Markowski, Maciej Grzybowski, Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka i Jacka Kaspszyka
      Reżyser dźwięku: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Wydawca: Warner Classics / Orkiestra Sinfonia Varsovia

 

    • Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki – Polskie koncerty współczesne. — Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki
      Kompozytor: Marcin Błażewicz, Paweł Łukaszewski, Sławomir Czarnecki
      Wykonawcy: Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Dziadek – Utwory orkiestrowe. — Adam Krzeszowiec, Elżbieta Drążek-Barcik, Agnieszka Wietrzny-Monasterska, Henryk Grychnik, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór i Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Antoni Wit, Michał Klauza, Jerzy Kosek
      Kompozytor: Andrzej Dziadek
      Wykonawcy: Adam Krzeszowiec, Elżbieta Drążek-Barcik, Agnieszka Wietrzny-Monsterska, Henryk Grychnik, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Wita i Michała Klauzy, Chór i Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Jerzego Koska; przygotowanie chóru: Bronisława Wietrzny
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Górecki – Wschłuchani we wszechświat. — Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Agata Zubel, Joanna Woś, Mariusz Godlewski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Robert Kabara
      Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
      Wykonawcy: Joanna Woś, Mariusz Godlewski, Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (przygotowanie chóru: Jarosław Wolanin); Agata Zubel i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Polish Music – Młynarski, Weinberg, Penderecki. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Jacek Kaspszyk
      Kompozytor: Emil Młynarski, Mieczysław Weinberg, Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Filharmonia Narodowa / Warner Classics

 

Album Roku Muzyka Współczesna

    • Herdzin – Concerto and Concertino. Elbląska Orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar, Krzysztof Herdzin
      Kompozytor: Krzysztof Herdzin
      Wykonawcy: Elbląska Orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina
      Reżyser dźwięku: Piotr Madziar
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Paweł Gusnar – Saxophone Varie vol. 3 (2CD)
      Kompozytor: Romuald Twardowski, Anna Ignatowicz-Glińska, Paweł Mykietyn, Paweł Łukaszewski, Aleksander Kościów, Alicja Gronau, Bartosz Kowalski, Krzysztof Herdzin
      Wykonawcy: Paweł Gusnar, Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl, Aleksandra Ohar-Sprawka, Klaudiusz Baran, Krakowskie Trio Stroikowe, Alina Ratkowska, Joanna Opalińska, Pablo Sánchez-Escariche Gasch, Michał Ochab, Konrad Gzik, Jakub Wydrzyński, The Whoop Group
      Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Grzegorz Stec
      Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

 

    • Paweł Łukaszewski – Musica Profana II. Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Robert Gierlach, Joanna Citkowicz, Wojciech Świętoński, Kwartet Nostadema, Trombastic
      Kompozytor: Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Anna Mikołajczyk_Niewiedział, Robert Gierlach, Joanna Citkowicz, Wojciech Świętoński, Kwartet Nostadema, Trombastic
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • PIE JESU. Joanna Łukaszewska, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA, Paweł Łukaszewski
      Kompozytor: Stanisław Moryto, Marian Borkowski, Sebastian Szymański, Marcin Łukaszewski, Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Julia Seeholzer, Michał Malec, Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Joanna Łukaszewska, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: Requiem Records

 

    • Supernova. Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz
      Kompozytor: Hanna Kulenty-Majoor, Mateusz Smoczyński, Dawid Lubowicz, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski
      Wykonawcy: Atom String Quartet i NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza
      Reżyser dźwięku: Antoni Grzymała, Agnieszka Szczepańczyk
      Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

 

Najlepszy Album Polski Za Granicą

    • Anima Sacra. Jakub Józef Orliński, Il pomo d’oro, Maxim Emelyanychev
      Kompozytor: Nicola Fago, Johann David Heinichen, Domènec Terradellas, Domenico Sarro, Francesco Feo, Jan Dismas Zelenka, Johann Adolf Hasse, Gaetano Maria Schiassi, Francesco Durante
      Wykonawcy: Jakub Józef Orliński, Il pomo d’oro, Maxim Emelyanychev
      Reżyser dźwięku: Danielle Noir
      Wydawca: Erato / Warner Classics

 

    • Anne-Sophie Mutter – Hommage à Penderecki. Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki
      Kompozytor: Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego
      Reżyser dźwięku: Georg Obermayer, Daniel Kemper, Julian Schwenker, Jobst Eberhard
      Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Arvo Pärt: The Symphonies. NFM Filharmonia Wrocławska, Tõnu Kaljuste
      Kompozytor: Arvo Pärt
      Wykonawcy: NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Tõnu Kaljuste
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Christoph Stickel
      Wydawca: ECM

 

    • Krystian Zimerman – Leonard Bernstein: Symphony No. 2 „The Axe of Anxiety”. — Berliner Philharmoniker, Simon Rattle
      Kompozytor: Leonard Bernstein
      Wykonawcy: Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
      Reżyser dźwięku: René Möller
      Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Silesian Quartet and Friends – Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele
      Kompozytor: Grażyna Bacewicz
      Wykonawcy: Kwartet Śląski, Wojciech Świtała, Krzysztof Lasoń, Małgorzata Wasiucionek, Polish Cello Quartet
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: CHANDOS

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • Anne-Sophie Mutter – Hommage à Penderecki. Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki
      Kompozytor: Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego
      Reżyser dźwięku: Georg Obermayer, Daniel Kemper, Julian Schwenker, Jobst Eberhard
      Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Herdzin – Concerto and Concertino. Elbląska orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar, Krzysztof Herdzin
      Kompozytor: Krzysztof Herdzin
      Wykonawcy: Elbląska Orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina
      Reżyser dźwięku: Piotr Madziar
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Johann Gottlieb Goldberg – Wszystkie koncerty klawesynowe. Alina Ratkowska, Goldberg Baroque Ensemble, Adam Pastuszka. MUSICA BALTICA 5
      Kompozytor: Johann Gottlieb Goldberg
      Wykonawcy: Alina Ratkowska, Adam Pastuszka, Goldberg Baroque Ensemble
      Reżyser dźwięku: Friedrich Wilhelm Rödding
      Wydawca: MDG Musikproduktion Dabringhaus und Grimm

 

    • Polish Music – Młynarski, Weinberg, Penderecki. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Jacek Kaspszyk
      Kompozytor: Emil Młynarski, Mieczysław Weinberg, Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Filharmonia Narodowa / Warner Classics

 

    • Silesian Quartet and Friends – Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele
      Kompozytor: Grażyna Bacewicz
      Wykonawcy: Kwartet Śląski, Wojciech Świtała, Krzysztof Lasoń, Małgorzata Wasiucionek, Polish Cello Quartet
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: CHANDOS

 

Złoty Fryderyk

  • Złoty Fryderyk: Jacek Kaspszyk.

Fryderyk 2018

Nominowani i laureaci 2018


  • ZŁOTE FRYDERYKI

    • Złoty Fryderyk: Agnieszka Duczmal
    • Złoty Fryderyk: Robert Brylewski (pośmiertnie)
    • Złoty Fryderyk: Skaldowie
    • Złoty Fryderyk: Wanda Warska

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • Daria Zawiałow
  • Jacek Królik
  • MERY SPOLSKY
  • Rosalie.
  • Smolasty

UTWÓR ROKU

    • ANIA DĄBROWSKA „Porady na zdrady [Dreszcze]”
      Autor: Ania Dąbrowska i Martyna Melosik
      Kompozytor: Ania Dąbrowska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • ANIA DĄBROWSKA „Z tobą nie umiem wygrać”
      Autor: Ania Dąbrowska
      Kompozytor: Ania Dąbrowska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • DARIA ZAWIAŁOW „Jeszcze w zielone gramy”
      Autor: Wojciech Młynarski
      Kompozytor: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz
      Next Film

 

    • DARIA ZAWIAŁOW „Na skróty”
      Autor: Daria Zawiałow
      Kompozytor: Michał Kush / Daria Zawiałow
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Dobry moment”
      Autor: Agata Trafalska
      Kompozytor: Kortez
      Jazzboy Records

 

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

    • COMA „Metal Ballads vol. 1”
      Producent albumu: Paweł Cieślak / COMA
      Mystic Production

 

    • DECAPITATED „Anticult”
      Producent albumu: Wacław Kiełtyka
      Mystic Production

 

    • DR MISIO „Zmartwychwstaniemy”
      Producent albumu: Kuba Galiński
      Universal Music Polska

 

    • HEY „CDN”
      Producent albumu: Leszek Kamiński, Marcin Bors
      Kayax Production & Publishing

 

    • JAMAL „1994”
      Producent albumu: Marcin Bors
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU POP

    • ANITA LIPNICKA & THE HATS „Miód i dym”
      Producent albumu: Anita Lipnicka / Łukasz Olejarczyk
      Warner Music Poland

 

    • GRZEGORZ HYŻY „Momenty”
      Producent albumu: Bogdan Kondracki, Daniel Walczak
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Mój dom”
      Producent albumu: Aleksander Świerkot
      Jazzboy Records

 

    • MACIEJ MALEŃCZUK „Maleńczuk gra Młynarskiego”
      Producent albumu: Dariusz Litwińczuk
      Sony Music Entertainment Poland

 

  • NATALIA PRZYBYSZ „Światło nocne”
    Producent albumu: Jurek Zagórski
    Warner Music Poland

ALBUM ROKU HIP HOP

    • GRUBSON „Gatunek L”
      Producent albumu: DJ BRK, SoDrumatic, OER, GrubSon
      Supa’High Music / Wydawnictwo Agora S.A.

 

    • GUOVA „Headliner”
      Producent albumu: Essex, Rzepa, High Tower, M1CKY, Johnny Beats, BL Beatz, SZZ
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • MIUOSH „POP.”
      Producent albumu: Michał FOX Król
      FANDANGO Records

 

    • O.S.T.R. „MTV Unplugged: Autentycznie”
      Producent albumu: Killing Skills
      Asfalt Records

 

    • TACO HEMINGWAY „Szprycer”
      Producent albumu: Rumak
      Asfalt Records

 

ALBUM ROKU ALTERNATYWA

    • DARIA ZAWIAŁOW „A kysz!”
      Producent albumu: Michał Kush
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • LemON „TU”
      Producent albumu: LemON
      Jake Vision / Warner Music Poland

 

    • MIKROMUSIC „Tak mi się nie chce”
      Producent albumu: Dawid Korbaczyński, Piotr Pluta, Łukasz Sobolak
      yMusic / Wydawnictwo Agora S.A.

 

    • MROZU „Zew”
      Producent albumu: Marcin Bors
      Gorgo Music / Warner Music Poland

 

    • VOO VOO „7”
      Producent albumu: Wojciech Waglewski, Piotr EMADE Waglewski
      Art2 Music / Wydawnictwo Agora S.A.

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA

    • BOVSKA „Pysk”
      Producent albumu: Jan Smoczyński
      Bovska

 

    • DICK4DICK „Dick4Dick Is A Woo! Man”
      Producent albumu: Krystian Wołowski
      Mystic Production

 

    • MERY SPOLSKY „Miło było pana poznać”
      Producent albumu: MERY SPOLSKY
      Kayax Production & Publishing

 

    • NATALIA NYKIEL „Discordia”
      Producent albumu: Michał FOX Król
      Universal Music Polska

 

    • PAULINA PRZYBYSZ „Chodź tu”
      Producent albumu: Paulina Przybysz, Marek Pędziwiatr, Piotr Skorupski, Adam Kabaciński, Zamilska, Teielte, Sander Molder, Andres Kopper, Jacek Antosik
      Kayax Production & Publishing

 

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

    • HAŃBA! „Będą bić!”
      Producent albumu: HAŃBA!
      Antena Krzyku

 

    • KAPELA ZE WSI WARSZAWA „Re:akcja mazowiecka”
      Producent albumu: Sylwia Świątkowska, Mariusz Dziurawiec
      Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Komando

 

    • KROKE „Traveller”
      Producent albumu: KROKE & Dariusz Grela
      Universal Music Polska

 

    • Krzysztof Krawczyk „Wiecznie młody. Piosenki Boba Dylana”
      Producent albumu: Andrzej Kosmala i Ryszard Kniat
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • ZAKOPOWER I ATOM STRING QUARTET „Zakopower i Atom String Quartet”
      Producent albumu: Zakopower i Atom String Quartet
      Kayax Production & Publishing

 

TELEDYSK ROKU

    • DARIA ZAWIAŁOW „Na skróty”
      Reżyser teledysku: Dominika Podczaska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • DR MISIO „Pismo”
      Reżyser teledysku: Wojtek Smarzowski
      Universal Music Polska

 

    • KRZYSZTOF ZALEWSKI „Polsko”
      Reżyser teledysku: Pszemek Dzienis
      Kayax Production & Publishing

 

    • MŁYNARSKI-MASECKI JAZZ BAND „Abduł Bey”
      Reżyser teledysku: Kobas Laksa
      Młynarski-Masecki Jazz Band/Lado ABC/Wydawnictwo Agora S.A.

 

    • MROZU „Duch”
      Reżyser teledysku: Zuzanna Plisz
      Gorgo/Warner Music Poland

 

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

    • ALGORHYTHM „Mandala”
      Producent albumu: ALGORHYTHM
      Alpaka Records

 

    • ATOM STRING QUARTET „Seifert”
      Producent albumu: ATOM STRING QUARTET
      Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

 

    • GRZEGORZ NAGÓRSKI „The Optimist”
      Producent albumu: Grzegorz Nagórski
      Soliton

 

    • MACIEJ OBARA QUARTET „Unloved”
      Producent albumu: Manfred Eicher
      ECM Records / Universal Music Polska

 

    • MAREK NAPIÓRKOWSKI „WAW-NYC”
      Producent albumu: Marek Napiórkowski
      Wydawnictwo Agora S.A.

 

    • MATEUSZ SMOCZYŃSKI QUINTET „Berek”
      Producent albumu: Mateusz Smoczyński, Jan Smoczyński
      Universal Music Polska

 

ARTYSTA ROKU

    • ADAM BAŁDYCH
    • ANNA GADT
    • DOMINIK WANIA
    • MACIEJ OBARA
    • MAREK NAPIÓRKOWSKI
    • MATEUSZ SMOCZYŃSKI
    • PIANOHOOLIGAN / PIOTR ORZECHOWSKI

 

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • EABS
  • KASIA PIETRZKO
  • KRZYSZTOF DZIEDZIC
  • KUBA WIĘCEK
  • TOMASZ CHYŁA

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

    • Penderecki conducts Penderecki vol. 2
      Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego (dyrektor Chóru FN
      – Henryk Wojnarowski).
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

    • Polskie pastorałki
      Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Musica Sacra Edition

 

    • Rachmaninoff – Całonocne czuwanie
      Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Krzysztof Drugow – bas, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej
      Realizacja nagrania: Marcin Guz, Lech Tołwiński
      DUX Recording Producers

 

    • Szymanowski
      Aleksandra Kurzak – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Dmitry Korchak – tenor, Artur Ruciński – baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowejpod dyrekcją Jacka Kaspszyka (dyrektor Chóru FN – Henryk Wojnarowski)
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

    • Wojciech Kilar – Missa pro pace
      Joanna Woś – sopran Małgorzata Walewska – mezzosopran, Paweł Brożek – tenor, Rafał Siwek – bas,Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka
      Realizacja nagrania: Marcin Guz, Lech Tołwiński
      DUX Recording Producers

 

Album roku muzyka dawna

    • Antonio Caldara – Maddalena ai piedi di Cristo
      Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Barbara Zamek, Jan Jakub Monowid, Artur Janda, Aleksander Kunach, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MUSICAE ANTIQUAE COLLEGIUM VARSOVIENSE pod kierownictwem Lilianny Stawarz
      Realizacja nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna

 

    • Harpsichorduo
      (komp.: J.S. Bach, W.F. Bach, W.A. Mozart)
      Elżbieta Stefańska, Mariko Kato
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX Recording Producers

 

    • Ludwig van Beethoven – Sonaty wiolonczelowe
      Jarosław Thiel – wiolonczela, Katarzyna Drogosz – pianoforte
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      NFM, CD Accord

 

    • Marcin Mielczewski
      Aldona Bartnik, Agnieszka Ryman, Aleksandra Turalska, Matthew Venner , Piotr Łykowski, Piotr Olech, Maciej Gocman, Karol Kozłowski, Tomáš Lajtkep, Tomáš Král, Bogdan Makal, Jonathan Brown, Jerzy Butryn, Wrocław Baroque Ensemble pod kierownictwem Andrzeja Kosendiaka
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      NFM, CD Accord

 

    • Muzyka Francuskich Mistrzów
      (komp.: A. Campra, M. Corrette, F. Couperin, J.B. Lully, M. Marais)
      Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka – skrzypce, koncertmistrz, Krzysztof Firlus – viola da gamba
      Realizacja nagrania: Wojciech Marzec, Jacek Złotkowski / Kels
      DUX Recording Producers

 

Album roku recital solowy

    • Already It Is Dusk. Dariusz Przybylski
      (komp. J. Cage, G. Dufay, J.S. Bach, A. Krzanowski, H. Purcell, A. Part, Wacław z Szamotuł, H.M. Górecki)
      Dariusz Przybylski – organy Hammonda
      Realizacja nagrania: Piotr Wieczorek
      Requiem Records / DUX

 

    • Chopin Romantycznie
      Janusz Olejniczak, Jerzy Godziszewski, Ewa Pobłocka, Marek Drewnowski, Lidia Grychtołowna, Ryszard Bakst, Piotr Paleczny, Natalia Gawriłowa, Władysław Kędra – fortepian
      Realizacja nagrania: Anna Rutkowska
      Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna

 

    • Juliusz Zarębski – Complete Piano Works in Opus Order
      Piotr Sałajczyk, Maria Szwajger-Kułakowska – fortepian
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX Recording Producers

 

    • Piano etudes. Marcin Tadeusz Łukaszewski
      (komp. C. Czerny, M. Moszkowski, G. Bacewicz, M. Sawa)
      Marcin Tadeusz Łukaszewski – fortepian
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Acte Prealable

 

    • Tomasz Sikorski – Twilight
      Szabolcs Esztényi – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zsolta Nagy
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz
      Bôłt/DUX Recording Producers

 

Album roku muzyka kameralna

    • A Polish Kaleidoscope II
      (komp.J. Bauer, H.M. Górecki, W. Lutosławski, W. Markiewiczówna, M. Spisak, R. Twardowski) Ravel Piano Duo
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX Recording Producers

 

    • Bach Stories
      (komp. J.S. Bach, A. Dębicz, M. Zdunik)
      Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

    • Chopin – Transcriptions for Cello and Piano
      Janusz Olejniczak – fortepian, Tomasz Strahl – wiolonczela
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX Recording Producers

 

    • Franz Schubert
      Jakub Jakowicz, Bartosz Bednarczyk
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna

 

    • Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet
      Kwartet Śląski, Piotr Sałajczyk
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      CD Accord

 

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

    • Feliks Nowowiejski – Symfonie
      Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał, Michał Szostakowski
      DUX Recording Producers

 

    • GÓRECKI / AUKSO
      Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska, Julita Emanuiłow
      Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek

 

    • Krzysztof Penderecki – Concerto per viola (sassofono) ed orchestra, Concerto per violino solo ed orchestra No. 2
      Paweł Gusnar, Sergiej Krylov, Krzysztof Penderecki, Polska Orkiestra Sinfonia Juventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski
      DUX Recording Producers

 

    • MADE IN POLAND
      (komp. G. Bacewicz, M. Górecki, K.Szymanowski, D. Lubowicz, K. Lenczowski)
      Atom String Quartet, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Christian Danowicz – koncertmistrz
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
      DUX Recording Producers

 

    • Wieniawski, Szostakowicz. Jacek Kaspszyk – Warsaw Philharmonic – Bomsori Kim
      Bomsori Kim – skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

Album roku muzyka współczesna

    • 2016
      (komp. M. Markowicz, A. Kwieciński, P. Mykietyn)
      Lutosławski Quartet: Bartosz Woroch – I skrzypce, Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      NFM, CD Accord

 

    • Krzysztof Penderecki – Concerto doppio per violino, viola e orchestra, Concerto per pianoforte ed orchestra, Concertino per tromba e orchestra
      Jakub Haufa, Aleksander Kobus, Marcel Markowski, Szymon Nehring, Polska Orkiestra Sinfonia Juventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał, Michał Szostakowski
      DUX Recording Producers

 

    • Paweł Łukaszewski – Motets
      Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Warner Music Poland

 

    • Paweł Mykietyn
      Łukasz Długosz – flet, NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Benjamina Shwartza
      Realizacja nagrania: Ewa Lasocka, Patryk Wolentarski
      NFM, CD Accord

 

    • proMODERN shakespired
      (komp.: K. Dębski, K. Herdzin, W. Pawlik, D. Przybylski, T. Opałka, P. Łukaszewski, M. Zieliński, M. Bembinow, A. Borzym Jr., Ph. Lawson)
      Sekstet wokalny proMODERN
      Realizacja nagrania: Joanna Popowicz, współpraca: Antoni Grzymała
      Warner Music Poland

 

Najlepszy album polski za granicą

    • Edward Grieg – String Quartets
      MECCORE STRING QUARTET
      Realizacja nagrania: Friedrich Wilhelm Rodding
      MDG

 

    • Erich Wolfgang Korngold
      Christian Danowicz – skrzypce, NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Hartmuta Rohde
      Realizacja nagrania: Wojciech Marzec, Patryk Wolentarski
      cpo

 

    • Feliks Nowowiejski – Quo vadis
      Wioletta Chodowicz – sopran, Robert Gierlach – baryton, Wojciech Gierlach – bas, Sławomir Kamiński – organy, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza (przygotowanie chóru Violetta Bielecka).
      Realizacja nagrania: Hein Laabs
      cpo

 

    • Johann Sebastian Bach. Rafał Blechacz
      Rafał Blechacz – fortepian
      Realizacja nagrania: Reiner Maillard
      Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

 

    • Karol Szymanowski – Piano Music
      Barbara Karaśkiewicz – fortepian
      Realizacja nagrania: Piotr Czerny
      Divine Art

 

    • Krystian Zimerman. Franz Schubert – Piano Sonatas D 959 & D 960
      Krystian Zimerman – fortepian
      Realizacja nagrania: Reiner Maillard
      Deutsche Grammophon / Universal Music Polska

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • A Polish Kaleidoscope II
      (komp. J. Bauer, H.M. Górecki, W. Lutosławski, W. Markiewiczówna, M. Spisak, R. Twardowski)
      Ravel Piano Duo
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX Recording Producers

 

    • Feliks Nowowiejski – Quo vadis
      Wioletta Chodowicz – sopran, Robert Gierlach – baryton, Wojciech Gierlach – bas, Sławomir Kamiński – organy, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza (przygotowanie chóru Violetta Bielecka)
      Realizacja nagrania: Hein Laabs
      cpo

 

    • Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet
      Kwartet Śląski, Piotr Sałajczyk
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      CD Accord

 

    • Paweł Łukaszewski – Motets
      Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Warner Music Poland

 

  • proMODERN shakespired
    (komp.: K. Dębski, K. Herdzin, W. Pawlik, D. Przybylski, T. Opałk
    a, P. Łukaszewski, M. Zieliński, M. Bembinow, A. Borzym Jr., Ph. Lawson)
    Sekstet wokalny proMODERN
    Realizacja nagrania: Joanna Popowicz, współpraca: Antoni Grzymała
    Warner Music Poland

Fryderyk 2017

Nominowani i laureaci 2017


  • ZŁOTE FRYDERYKI

    • Złoty Fryderyk: Piotr Paleczny
    • Złoty Fryderyk: Zbigniew Wodecki (pośmiertnie)
    • Złoty Fryderyk: Andrzej Dąbrowski

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

    • BEMY
    • BOVSKA
    • BUSLAV
    • KROKI
    • PIOTR ZIOŁA

 

UTWÓR ROKU

    • AGNIESZKA CHYLIŃSKA „Królowa łez”
      Autor: Agnieszka Chylińska
      Kompozytor: Bartosz Królik, Marek Piotrowski
      Warner Music Poland

 

    • ANIA DĄBROWSKA „W głowie”
      Autor: Ania Dąbrowska i Martyna Melosik
      Kompozytor: Ania Dąbrowska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • BRODKA „Horses”
      Autor: Monika Brodka, Zbigniew Bzymek
      Kompozytor: Monika Brodka
      Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

 

    • HEY „Prędko, prędzej”
      Autor: Katarzyna Nosowska
      Kompozytor: Paweł Krawczyk / Katarzyna Nosowska
      Kayax Production & Publishing

 

    • ORGANEK „Mississippi w ogniu”
      Autor: Tomasz Organek
      Kompozytor: Tomasz Organek/Adam Staszewski/Tomasz Lewandowski/Robert Markiewicz
      Mystic Production

 

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

    • HEY „Błysk”
      Producent albumu: Marcin Bors
      Kayax Production & Publishing

 

    • KRZYSZTOF ZALEWSKI „Złoto”
      Producent albumu: Krzysztof Zalewski
      Kayax Production & Publishing

 

    • LUXTORPEDA „Mywaswynas”
      Producent albumu: LUXTORPEDA
      Stage Diving Club S.D.C.

 

    • ORGANEK „Czarna Madonna”
      Producent albumu: Jacek Antosik i ORGANEK
      Mystic Production

 

    • T.LOVE „T.LOVE”
      Producent albumu: TJ(FOJ) Maciej Majchrzak, współprodukcja Jacek Gawłowski, Muniek Staszczyk
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU POP

    • AGNIESZKA CHYLIŃSKA „Forever Child”
      Producent albumu: Bartosz Królik, Marek Piotrowski
      Warner Music Poland

 

    • ANIA DĄBROWSKA „Dla naiwnych marzycieli”
      Producent albumu: Olek (Czarny HIFI) Kowalski i Ania Dąbrowska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • BUSLAV „Buslav”
      Producent albumu: Tomasz Busławski
      Warner Music Poland

 

    • PIOTR ZIOŁA „Revolving Door”
      Producent albumu: Marcin Bors
      Warner Music Poland

 

    • RAZ, DWA, TRZY „Raz, Dwa, Trzy 25”
      Producent albumu: Rafał Kolikow
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU HIP HOP

    • BISZ / RADEX „Wilczy Humor”
      Producent albumu: Radek Łukasiewicz
      Pchamy Ten Syf / Agora

 

    • KALIBER 44 „Ułamek tarcia”
      Producent albumu: Abradab
      Centrala / Mystic Production

 

    • O.S.T.R. „Życie po śmierci”
      Producent albumu: Killing Skills
      Asfalt Records

 

    • TACO HEMINGWAY „Marmur”
      Producent albumu: Rumak
      Asfalt Records

 

    • TEN TYP MES „AŁA.”
      Producent albumu: Piotr Szmidt
      Alkopoligamia.com

 

ALBUM ROKU ALTERNATYWA

    • BRODKA „Clashes”
      Producent albumu: Noah Georgeson
      Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

 

    • FISZ EMADE TWORZYWO „Drony”
      Producent albumu: Piotr EMADE Waglewski
      Art2 Music

 

    • ŁĄKI ŁAN „Syntonia”
      Producent albumu: Jarek Jóźwik, Michał Chęć
      Warner Music Poland

 

    • MARIA PESZEK „Karabin”
      Producent albumu: Michał FOX Król
      Mania / Warner Music Poland

 

    • SORRY BOYS „Roma”
      Producent albumu: Marek Dziedzic
      Mystic Production

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA

    • KROKI „Stairs”
      Producent albumu: Łukasz Palkiewicz
      Kayax Production & Publishing

 

    • RENI JUSIS „Bang!”
      Producent albumu: Stendek, M. Bunio S., Jakub Karaś, Reni Jusis
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • RIVERSIDE „Eye Of The Soundscape”
      Producent albumu: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
      Mystic Production

 

    • XXANAXX „FWRD”
      Producent albumu: Michał Wasilewski
      Warner Music Poland

 

    • ZAMILSKA „Undone”
      Producent albumu: Zamilska
      Untuned Records

 

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

    • DAGADANA „Meridian 68”
      Producent albumu: Marcin Pospieszalski
      Karrot Kommando

 

    • MARTYNA JAKUBOWICZ „Prosta Piosenka”
      Producent albumu: Martyna Jakubowicz, Dariusz Bafeltowski, Jan Smoczyński
      Universal Music Polska

 

    • MESAJAH „Powrót do korzeni”
      Producent albumu: Mesajah
      Lou&Rocked Boys

 

    • SHY ALBATROSS „Woman Blue”
      Producent albumu: Raphael Rogiński
      Warner Music Poland

 

    • WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE „Dancing, salon, ulica”
      Producent albumu: różni producenci
      Warner Music Poland

 

TELEDYSK ROKU

    • BRODKA „UP IN THE HILL”
      Reżyser teledysku: Monika Brodka
      Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

 

    • DAWID PODSIADŁO „Pastempomat”
      Reżyser teledysku: Sebastian Pańczyk
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • HEY „Błysk”
      Reżyser teledysku: Dariusz Rzontkowski
      Kayax Production & Publishing

 

    • KRZYSZTOF ZALEWSKI „Miłość miłość”
      Reżyser teledysku: Piotr Onopa
      Kayax Production & Publishing

 

    • ORGANEK „Mississippi w ogniu”
      Reżyser teledysku: Marta Kacprzak
      Mystic Production

 

 

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

    • ADAM PIEROŃCZYK „MONTE ALBÁN”
      Producent albumu: Adam Pierończyk
      JAZZSOUND

 

    • DOROTA MIŚKIEWICZ „Piano.pl”
      Producent albumu: Dorota Miśkiewicz
      Universal Music Polska

 

    • KAMIL PIOTROWICZ SEXTET „Popular Music”
      Producent albumu: Kamil Piotrowicz / Jan Sudzina
      Hevhetia

 

    • MAREK NAPIÓRKOWSKI SEXTET „Marek Napiórkowski SEXTET – Trójka – LIVE”
      Producent albumu: Marek Napiórkowski
      Polskie Radio S.A.

 

    • ROBERT MAJEWSKI „Tribute to Henryk Majewski”
      Producent albumu: Robert Majewski
      Studio Realizacji Myśli Twórczych

 

ARTYSTA ROKU

  • ADAM BAŁDYCH
  • ADAM PIEROŃCZYK
  • DOROTA MIŚKIEWICZ
  • MAREK NAPIÓRKOWSKI
  • ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • KAJETAN BOROWSKI
  • MATEUSZ GAWĘDA
  • MATEUSZ PLINIEWICZ
  • SABINA MECK
  • TOMASZ WENDT

 

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

    • CAMERATA SILESIA SING SZYMAŃSKI
      Instrumentaliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał, Marcin Guz
      DUX

 

    • DE PROFUNDIS – Polish Psalms of the 20th and 21st Century
      (Komp.: M.T. Łukaszewski, A. Koszewski, M. Bembinow, M. Jasiński, R. Twardowski, J. Świder, M. Zieliński, A. Bielerzewski, P. Łukaszewski, Ł. Urbaniak)
      Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego / CD Accord

 

    • FELIKS NOWOWIEJSKI: Quo Vadis
      Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir, Włodzimierz Siedlik, Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyr. Piotra Sułkowskiego
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz
      DUX / IMiT

 

    • JÓZEF ZEIDLER: Missa ex D – Musica Sacromontana
      Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Rafał Bartmiński, Robert Gierlach, Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Lilianna Stawarz, dyr. Jerzy Maksymiuk
      Realizacja nagrania: Łukasz Kurzawski, Jacek Frączek
      DUX

 

    • PENDERECKI CONDUCTS PENDERECKI vol. 1
      Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego, Johanna Rusanen – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Nikolay Didenko – bas, Henryk Wojnarowski – dyrektor chóru
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

Album roku muzyka dawna

    • BARTŁOMIEJ PĘKIEL
      Aldona Bartnik – sopran, Matthew Venner – kontratenor, Maciej Gocman – tenor, Tomáš Král – bas, Jaromír Nosek – bas, dyr. Andrzej Kosendiak
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego / CD Accord

 

    • J.S. BACH: Sonaty BWV 525-530
      Marek Toporowski, Irmina Obońska, Mark Caudle
      Realizacja nagrania: Franciszek Kozłowski
      Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA / DUX

 

    • MUSICA CLAROMONTANA vol.58 (Amando Ivančić)
      Marzena Michałowska – sopran, Piotr Olech – alt, Łukasz Nowak – tenor, Andrzej Zawisza – bas, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz
      Realizacja nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
      MUSICON

 

Album roku recital solowy

    • LE CLAVECIN MODERNE. Alina Ratkowska (klawesyn)
      (komp. Bartosz Kowalski, Anna Ignatowicz-Glińska, Paweł Łukaszewski, Edward Sielicki, Dariusz Przybylski, Miłosz Bembinow, Marian Sawa, Jacek Grudzień)
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      Sarton Records

 

    • PAWEŁ SZYMAŃSKI – Dissociative Counterpoint Disorder. Małgorzata Sarbak (klawesyn)
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Joanna Popowicz, Jan Košulič
      DUX/Bôłt

 

    • SEQUENZA. Janusz Wawrowski (skrzypce)
      (komp. Eugène Ysaÿe, Bjarne Brustad, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Luciano Bario, Tomasz Jakub Opałka, Dariusz Przybylski)
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

    • TONISTEON. Leszek Lorent (perkusja)
      (komp. Iannis Xenakis, Dariusz Przybylski, Ignacy Zalewski, Marcin Błażewicz)
      Realizacja nagrania: Michał Szostakowski
      DUX / Requiem Records

 

    • WORKS FOR VIOLIN SOLO. Aleksandra Kuls (skrzypce)
      (komp. Johann Sebastian Bach, Krzysztof Penderecki, Sergei Prokofiev, Eugène Ysaÿe)
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

Album roku muzyka kameralna

    • EIDOS
      (komp. Kaija Saariaho, Agata Zubel, Barbara Buczek, Olga Neuwirth)
      Anna Kwiatkowska – skrzypce, Joanna Opalińska – fortepian
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      Sarton Records

 

    • IGNACY JAN PADEREWSKI – Pieśni
      Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Agnieszka Hoszowska-Jabłońska – fortepian
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • KRZYSZTOF MEYER – Trio i Quintet
      Eduard Brunner, Ivan Monighetti, Pavel Gililov, Kwartet Wilanów (Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Ryszard Duź, Marian Wasiółka)
      Realizacja nagrania: Almut Telsnig, Wilhelm Meister
      DUX

 

    • MIKLOS ROZSA, ZOLTAN KODALY – Project Hungarica
      Szymon Krzeszowiec, Bartłomiej Nizioł, Adam Krzeszowiec
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      CD Accord

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – MUSICA PROFANA 1
      Ewa Guz-Seroka, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Lubańska, Robert Gierlach, Kamila Wąsik-Janiak, Piotr Hausenplas, Romuald Gołębiowski
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      DUX

 

    • QUINT(ET)ESSENCE
      (komp. Franz Danzi, György Ligeti, Wolfgang Amadeus Mozart, Francis Poulenc)
      Krakowski Kwintet Dęty & Beata Bilińska
      Realizacja nagrania: Grzegorz Stec
      OKO-ART

 

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

    • ACCORDIOFONICA
      (komp. Bronisław Kazimierz Przybylski, Edward Sielicki, Józef Świder)
      Klaudiusz Baran, Łomża Chamber Philharmonic pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Sławomir Dubowski
      DUX / Requiem Records

 

    • FRYDERYK CHOPIN – Piano Concertos
      Szymon Nehring i Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał, Krzysztof Penderecki
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał
      DUX

 

    • MAKSYMIUK & SINFONIA VARSOVIA
      (komp. Debussy, Prokofiew, Strawiński, Baird, Maksymiuk, Jarzębski, Bacewicz, Bach, Rossini, Mozart, Bartok)
      Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
      Realizacja nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

    • MIECZYSŁAW KARŁOWICZ – Philharmonic Szczecin/Bartłomiej Nizioł/Łukasz Borowicz
      Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Hein Laabs
      DUX

 

    • STRAUSS, HAYDN, PURCELL. Agnieszka Duczmal – Ewa Podleś – AMADEUS
      Ewa Podleś i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

Album roku muzyka współczesna

    • ATOM ACCORDION QUINTET
      (komp. Nikola Kołodziejczyk, Krzysztof Lenczowski, Mikołaj Majkusiak, Piotr Wróbel)
      Atom String Quartet, Rafał Grząka
      Realizacja nagrania: Paweł Lipski
      DUX / Requiem Records

 

    • KRZYSZTOF HERDZIN: Suite on Polish Themes
      Academy of St Martin in the Fields pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina
      Realizacja nagrania: Rafał Paczkowski
      Universal Music Polska / Decca

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Maciej Nerkowski, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka, Barbara Ewa Rafałko, dyr. Wojciech Michniewski
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Musica Sacra Edition

 

    • STANISŁAW MORYTO
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Sikorzak-Olek, Stanisław Skoczyński, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX

 

    • WOJCIECH BLECHARZ – Liminal Studies
      Majewska & Kwadrofonik, Royal String Quartet
      DUX/Bôłt

 

Najlepszy album polski za granicą

    • GRAŻYNA BACEWICZ: Complete String Quartets (2CD)
      Kwartet Śląski
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      Chandos

 

    • MARIAN SAWA: Complete Violin Music
      Jolanta Sosnowska – skrzypce, Maria Gabryś – fortepian, Marietta Kruzel-Sosnowska – organy
      Realizacja nagrania: Piotr Grinholc, Viktor Kisten
      NAXOS

 

    • ORIENTAL TRUMPET CONCERTOS
      (komp. Krzysztof Penderecki, Aram Chaczaturian, Fazil Say, Alexander Arutiunian)
      Gabor Boldoczki I Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jerzego Dybała
      Realizacja nagrania: Michał Szostakowski
      Sony Classical

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • FELIKS NOWOWIEJSKI: Quo Vadis
      Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir, Włodzimierz Siedlik, Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, dyr. Piotr Sułkowski
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz
      DUX / IMiT

 

    • GRAŻYNA BACEWICZ: Complete String Quartets (2CD)
      Kwartet Śląski
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      Chandos

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Maciej Nerkowski, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka, Barbara Ewa Rafałko, dyr. Wojciech Michniewski
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Musica Sacra Edition

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – MUSICA PROFANA 1
      Ewa Guz-Seroka, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Lubańska, Robert Gierlach, Kamila Wąsik-Janiak, Piotr Hausenplas, Romuald Gołębiowski
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      DUX

 

    • PENDERECKI CONDUCTS PENDERECKI vol. 1
      Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Penderenckiego, Johanna Rusanen – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Nikolay Didenko – bas, Henryk Wojnarowski – dyrektor chóru
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

Fryderyk 2016

Nominowani i laureaci 2016


  • ZŁOTE FRYDERYKI

    • Złoty Fryderyk: Bernard Ładysz
    • Złoty Fryderyk: Dżem
    • Złoty Fryderyk: Urszula Dudziak

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • KORTEZ
  • LESKI
  • MARY KOMASA
  • RYSY
  • TERRIFIC SUNDAY

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

    • LAO CHE „Dzieciom”
      Producentalbumu: Piotr „Emade” Waglewski
      Mystic
      Production

 

    • LIPALI „Fasady”
      Producent albumu: Szymon Sieńko i Tomasz „Lipa” Lipnicki
      PRESSCOM Sp. z o.o.

 

    • RIVERSIDE „Love, Fear and the Time Machine”
      Producent albumu: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
      Mystic Production

 

    • TOMEK LIPIŃSKI „To, czego pragniesz”
      Producent albumu: Tomek Lipiński
      Warner Music Poland

 

    • VOO VOO i goście „Placówka 44”
      Producent albumu: Wojciech Waglewski
      MuzeumPowstania Warszawskiego

 

ALBUM ROKU POP

    • DAWID PODSIADŁO „Annoyance And Dissappointment”
      Producent albumu: Bogdan Kondracki, Daniel Walczak
      SonyMusic Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Bumerang”
      Producent albumu: Olek Świerkot
      Jazzboy Records

 

    • STANISŁAWA CELIŃSKA „Atramentowa”
      Producent albumu: Maciej Muraszko
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • ZAKOPOWER „Drugie pół”
      Producent albumu: Mateusz Pospieszalski
      Kayax Production & Publishing

 

    • ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „1976: A Space
      Oddysey”

      Producent albumu: Mitch&Mitch
      Lado ABC/Agora

 

UTWÓR ROKU

    • ANIA DĄBROWSKA „Nieprawda”
      Kompozytor: Ania Dąbrowska
      Autor: Ania Dąbrowska, Dagmara Melosik
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
      Kompozytor: Dawid Podsiadło, Bogdan Kondracki
      Autor: Dawid Podsiadło
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Zostań”
      Kompozytor: Kortez
      Autor: Kortez / Agata Trafalska
      Jazzboy Records

 

    • LAO CHE „Wojenka”
      Kompozytor: LAO CHE
      Autor: Hubert „Spięty” Dobaczewski
      Mystic Production

 

    • ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „Rzuć to wszystko co złe”
      Kompozytor: Zbigniew Wodecki
      Autor: Leszek Długosz
      Lado ABC / Agora

 

ALBUM ROKU HIP HOP

    • GrubSon „Holizm”
      Producent albumu: Tomasz „GrubSon” Iwanca & Bartosz „DJ BRK” Kochanek
      MaxFloRec

 

    • O.S.T.R „Podróż zwana życiem”
      Producent albumu: Adam Ostrowski, Chris van Rootselaar, Jaap R. Wiewel
      Asfalt Records

 

    • SOKÓŁ / HADES / Sampler Orchestra „Różewicz – Interpretacje”
      Producent albumu: Sampler Orchestra (Paweł Moszyński , Stanisław Koźlik)
      Prosto Label

 

    • TACO HEMINGWAY „Umowa o Dzieło”
      Producent albumu: Maciej Ruszecki
      Asfalt Records

 

    • TEDE & SIR MICH „VANILLAHAJS”
      Producent albumu: Michał Kożuchowski
      Wielkie Joł / Tede Enterprise

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA I ALTERNATYWA

    • BOKKA „Don’t Kiss And Tell”
      Producent albumu: BOKKA
      Nextpop

 

    • DANIEL BLOOM „Lovely Fear”
      Producent albumu: Daniel Bloom
      Warner Music Poland

 

    • MICROMUSIC „Matka i żony”
      Producent albumu: Dawid Korbaczyński
      Warner Music Poland

 

    • SMOLIK / KEV FOX „SMOLIK / KEV FOX”
      Producent albumu: Andrzej Smolik
      Kayax Production & Publishing

 

    • THE DUMPLINGS „Sea You Later”
      Producent albumu: Kuba Karaś
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

    • ADAM STRUG „Mysz”
      Producent albumu: Wojciech Waglewski
      Universal Music Polska

 

    • CHŁOPCY KONTRA BASIA „O”
      Producent albumu: Tomasz Waldowski
      Art2Music

 

    • JAFIA „Ka ra va na”
      Producent albumu: Marcin Pospieszalski
      Warner Music Poland

 

    • KAPELA ZE WSI WARSZAWA „Święto Słońca”
      Producent albumu: Mariusz Dziurawiec
      Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando

 

    • MALEO REGGAE ROCKERS „Wake Up”
      Producent albumu: Darek Malejonek
      Universal Music Polska

 

TELEDYSK ROKU

    • ARTUR ANDRUS „Nazywali go Marynarz – Szanta narciarska”
      Reżyser teledysku: Mateusz Winkiel
      Mystic Production

 

    • DANIEL BLOOM feat. MELA KOTELUK „Katarakta”
      Reżyser teledysku: Klaudiusz Chrostowski
      Warner Music Poland

 

    • DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
      Reżyser teledysku: Piotr Onopa
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Zostań”
      Reżyser teledysku: Agata Trafalska
      Jazzboy Records

 

    • SMOLIK / KEV FOX „Run”
      Reżyser teledysku: Marcel Sawicki
      Kayax Production & Publishing

 

 

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

    • ADAM PIEROŃCZYK & MIROSLAV VITOUS „Wings”
      Producent albumu: Narodowy Instytut Audiowizualny + For Tune LLC
      Narodowy Instytut Audiowizualny + For Tune LLC

 

    • ATOM STRING QUARTET „AtomSPHERE”
      Producent albumu: Atom String Quartet
      Kayax Production & Publishing

 

    • KAZIMIERZ JONKISZ ENERGY „6 Hours with Ronnie”
      Producent albumu: For Tune
      For Tune

 

    • MAREK NAPIÓRKOWSKI, ARTUR LESICKI „Celuloid”
      Producent albumu: Marek Napiórkowski, Artur Lesicki
      V Records

 

    • NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA „Barok Progresywny”
      Producent albumu: Nikola Kołodziejczyk
      Nowa Brama Pro Musica

 

ARTYSTA ROKU

  • ADAM BAŁDYCH
  • ADAM PIEROŃCZYK
  • ATOM STRING QUARTET
  • JANUSZ MUNIAK
  • NIKOLA KOŁODZIEJCZYK

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • AGA DERLAK
  • AGNIESZKA WILCZYŃSKA
  • KRZYSZTOF LENCZOWSKI
  • NIKA LUBOWICZ
  • OLGA BOCZAR

 

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

    • Benjamin Britten -The Turn Of The Screw
      Eric Barry, Emily Workam, Kathleen Reveille, Diana Montague, Rosie Lomas, Dominic Lynch oraz Maria Machowska, Krzysztof Bąkowski, Katarzyna Budnik-Gałązka, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Januchta, Krzysztof Malicki, Aleksandra Rojek, Adrian Janda, Leszek Wachnik, Tomasz Bińkowski, Leszek Lorent, Anna Marchwińska, Anna Sikorzak-Olek pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz, Michał Szostakowski
      DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

 

    • Ewa Podleś: World Opera Stars
      Ewa Podleś i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
      DUX

 

    • Musica Caelestis (DVD)
      Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA oraz Joanna Łukaszewska, Anna Krawczykiewicz, Konrad Tanewski, Małgorzata Kołcz, Łukasz Farcinkiewicz, Michał Markuszewski pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
      Realizacja nagrania: Alicja Nowak, Adam Szlenda
      Musica Sacra Edition

 

    • Stanisław Moniuszko – Litanie Ostrobramskie
      Anna Dennis, Markéta Cukrová, Virgil Hartinger, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia (Izabela Polakowska – przygotowanie chóru), Magdalena Lisak (pianoforte), Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • Warsaw Philharmonic Choir: Kolędy
      Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego oraz Julian Gembalski (organy) i Ewa Wilczyńska (fortepian), a także soliści: Magdalena Dobrowolska, Monika Dobrzyńska-Krysiak, Anna Fijałkowska, Justyna Jedynak-Obłoza, Kinga Łukasik, Samitra Suwannarit, Barbara Szczerbaczewicz, Tomasz Warmijak, Przemysław Żywczok
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

Album roku muzyka dawna

    • Gdańsk Baroque Cantatas. Kantaty na Wniebowstąpienie i Święto Zesłania Ducha Świętego w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej
      Goldberg Baroque Ensemble oraz soliści: Ingrida Gapova, Klaudia Trzasko, Bettina Ranch, Georg Poplutz i Stefan Geyer pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      Sarton Records

 

    • Kodeks Wrocławski
      Ars Cantus pod dyrekcją Tomasza Dobrzańskiego
      Realizacja nagrania: Maurycy Kin
      Wrocławscy Kameraliści

 

    • TELEMANN: Arte Dei Suonatori
      Bolette Roed, Reiko Ichise, Alexis Kossenko, Arte Dei Suonatori
      Realizacja nagrania: Ingo Petry
      DUX

 

    • Verbum Incarnatum
      Paweł Gusnar (saksofon) i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego
      Realizacja nagrania: Jakub Garbacz
      Ars Sonora

 

    • Viola organista – The da Vinci Sound
      Sławomir Zubrzycki
      Realizacja nagrania: Grzegorz Stec
      Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic / Stockholm Early Music Festival

 

Album roku muzyka kameralna

    • Dream Lake (Witold Lutosławski, Andrzej Czajkowski)
      Agata Zubel (sopran), Joonas Ahonen (fortepian)
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz
      CD Accord

 

    • Jerzy Artysz – Baryton
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
      Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
      Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
      Polskie Nagrania

 

    • Przemyk-Bryła, Kulka, Strahl – Chopin Chamber Works
      Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl, Konstanty Andrzej Kulka
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope (Dobrzyński, Moszkowski, Zarębski, Palester)
      RAVEL PIANO DUO: Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX

 

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

    • Górecki / Aukso
      Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska – Burzyńska, Julita Emanuiłow
      Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

 

    • PANUFNIK in memoriam
      Paweł Kowalski (fortepian), Roman Perucki (organy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta van Tiela i Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
      Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

 

    • Tadeusz Wroński „Rediscovered”
      Tadeusz Wroński (skrzypce) oraz Krakowska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jerzego Gerta, Wielka Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Karola Stryi
      Mastering nagrania: Małgorzata Napiontek, Magdalena Plewa
      Fundacja SKRZYPCE & FFV Records

 

    • Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall
      Orkiestra Filharmonii Narodowej (1955) i Wanda Wiłkomirska (skrzypce) pod dyrekcją Witolda Rowickiego
      Realizacja nagrania: nagranie archiwalne, remastering Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

    • Wybitni twórcy polscy: GÓRECKI + PANUFNIK
      Roman Perucki (organy) i Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
      Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

 

Album roku recital solowy

    • Grzegorz Olkiewicz: Wybitne utwory fletowe kompozytorów śląskich XX wieku
      Grzegorz Olkiewicz (flet) oraz Maciej Paderewski, Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej, Mirosław Makowski, Eugeniusz Knapik, Teresa Baczewska, Orkiestra Kameralna PRiTV Amadeus; Jan Wincenty Hawel, Agnieszka Duczmal – dyr.
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak, Jan Aleksander Dowsilas, Jan Ewicz, Ewa Szczerba, Andrzej Solczak
      DUX

 

    • Ingolf Wunder – Chopin & Liszt in Warsaw
      Ingolf Wunder (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
      Universal Music Polska

 

    • Kazimierz Serocki: Pianophonie
      Szábolcs Esztényi, Jerzy Witkowski, Polish Radio and Television Symphony Orchestra in Krakow; Stanisław Wisłocki – dyr.
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Joanna Szczepańska-Antosik
      DUX/Bôłt

 

    • Krzysztof Meyer: Piano Works vol. 2
      Marek Szlezer (fortepian)
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • Szymon Nehring. Chopin, Szymanowski, Mykietyn
      Szymon Nehring (fortepian)
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

 

Album roku muzyka współczesna

    • Krzesimir Dębski
      Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Adam Bogacki (kontrabas) i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz; Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • Marian Borkowski: Solo Works
      Marian Borkowski, Andrzej Chorosiński, Andrzej Dutkiewicz, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Patrycja Piekutowska, Zdzisław Piernik, Stanisław Skoczyński, Tomasz Strahl
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Andrzej Lupa, Andrzej Lipiński, Janusz Urbański, Krystyna Urbańska, Andrzej Solczak
      DUX

 

    • Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
      Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
      DUX

 

    • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
      Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski – Elettrovoce
      Agata Zubel (głos), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika)
      Realizacja nagrania: Cezary Duchnowski
      CD Accord

 

Najlepszy album polski za granicą

    • Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets. Volume 1
      Lutosławski Quartet: Jakub Jakowicz (I skrzypce), Marcin Markowicz (II skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Maciej Młodawski (wiolonczela)
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      NAXOS, NFM

 

    • Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle – Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
      Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
      Realizacja nagrania: Rene Moller
      Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Mieczysław Weinberg – Concertino op. 42 für Violine & Streichorchester
      Ewelina Nowicka (skrzypce), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal, Anna Duczmal-Mróz – dyr.
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
      CPO – Classic Production Osnabrück

 

    • Piotr Beczała – The French Collection
      Piotr Beczała i Orchestre de L’Opera National de Lyon pod dyrekcją Alaina Altinoglu
      Realizacja nagrania: Rainer Maillard
      Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Szymański, Mykietyn – Music for String Quartet
      Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
      Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
      Hyperion Records

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle – Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
      Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
      Realizacja nagrania: Rene Moller
      Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
      Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
      Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
      Polskie Nagrania

 

    • Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
      Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
      DUX

 

    • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
      Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • Szymański, Mykietyn – Music for String Quartet
      Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
      Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
      Hyperion Records

 

Fryderyk 2015

Nominowani i laureaci 2015


  • ZŁOTE FRYDERYKI

    • Złoty Fryderyk: Kazimierz Kord
    • Złoty Fryderyk: Olga 'Kora’ Sipowicz
    • Złoty Fryderyk: Michał Urbaniak

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • Grzegorz Hyży
  • Maja Koman
  • Sara Brylewska
  • SISTER WOOD
  • THE DUMPLINGS

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

  • BEHEMOTH The Satanist
    Producent albumu: Behemoth, Bracia Wiesławscy, Daniel Bergstrand
    Mystic Productio
  • CURLY HEADS Ruby Dress Skinny Dog
    Producent albumu: Daniel Walczak;
    Salander/Sony Music Entertainment Poland
  • LUXTORPEDA A Morał Tej Historii Mógłby Być Taki, Mimo, Że Cukrowe, To Jednak Buraki
    Producent albumu: LUXTORPEDA
    Stage Diving Club
  • NATALIA PRZYBYSZ Prąd
    Producent albumu: Jerzy Zagórski
    Pomaton / Warner Music Poland
  • ORGANEK Głupi
    Producent albumu: Tomasz Organek
    Mystic Production

ALBUM ROKU POP

  • ARTUR ROJEK Składam się z ciągłych powtórzeń
    Producent albumu: Bartosz Dziedzic
    Kayax Production & Publishing
  • GABA KULKA The Escapist
    Producent albumu: Marcin Bors i Gaba Kulka
    Mystic Production
  • GRZEGORZ TURNAU 7 widoków w drodze do Krakowa
    Producent albumu: Grzegorz Turnau
    Mystic Production
  • LemON Scarlett
    Producent albumu: LemON
    Jake Vision / Pomaton / Warner Music Poland
  • MELA KOTELUK Migracje
    Producent albumu: Marek Dziedzic
    Pomaton / Warner Music Poland

UTWÓR ROKU

  • ARTUR ROJEK Beksa

    Kompozytor: Artur Rojek / Bartosz Dziedzic
    Autor: Artur Rojek / Bartosz Dziedzic
    Kayax Production & Publishing

  • ARTUR ROJEK Syreny

    Kompozytor: Artur Rojek / Bartosz Dziedzic
    Autor: Artur Rojek / Bartosz Dziedzic / Radek Łukasiewicz
    Kayax Production & Publishing

  • FISZ EMADE TWORZYWO Ślady

    Kompozytor: EMADE (Piotr Waglewski)
    Autor: FISZ (Bartosz Waglewski)
    ART2

  • NATALIA PRZYBYSZ Miód

    Kompozytor: Natalia Przybysz / Jerzy Zagórski
    Autor: Natalia Przybysz
    Pomaton / Warner Music Poland

  • SKUBAS Nie mam dla ciebie miłości

    Kompozytor: SKUBAS (Radosław Skubaja)
    Autor: Barbara Adamczyk
    Kayax Production & Publishing

ALBUM ROKU HIP HOP

  • O.S.T.R. & Marco Polo Kartagina
    Producent albumu: Marco Bruno
    Asfalt Records
  • PEJA & White House Książę aka. SLUMILIONER
    Producent albumu: RPS/WHR
    FONOGRAFIKA
  • SOKÓŁ I MARYSIA STAROSTA Czarna Biała Magia
    Producent albumu: różni
    Prosto Label
  • TEDE #kurt_rolson
    Producent albumu: Sir Michu
    Wielkie Joł / Tede Enterprise
  • TEN TYP MES Trzeba było zostać dresiarzem
    Producent albumu: Piotr Szmidt
    Alkopoligamia.com

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA / INDIE / ALTERNATYWA

  • FISZ EMADE TWORZYWO Mamut
    Producent albumu: EMADE (Piotr Waglewski)
    ART2
  • MALEŃCZUK & PSYCHODANCING Tęczowa Swasta
    Producent albumu: Maciej Muraszko
    Sony Music Entertainment Poland/Kompania Wydarzeń Artystycznych
  • PUSTKI Safari
    Producent albumu: PUSTKI, Bartosz Dziedzic, Eddie Stevens
    ART2
  • SKUBAS Brzask
    Producent albumu: SKUBAS
    Kayax Production & Publishing
  • THE DUMPLINGS No Bad Days
    Producent albumu: Bartosz Szczęsny
    Pomaton / Warner Music Poland

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, country, folk, reggae)

  • GRAŻYNA AUGUŚCIK ORCHESTAR Inspired by Lutosławski
    Producent albumu: For Tune
    For Tune
  • JAN KYKS SKRZEK i ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA Kolory bluesa
    Producent albumu: Leszek Winder
    Metal Mind Productions
  • KROKE Ten
    Producent albumu: Kroke & Dariusz Grela
    Universal Music Polska
  • VOO VOO Dobry wieczór
    Producent albumu: Wojciech Waglewski
    ART2
  • WARSZAWSKIE COMBO TANECZE Przyznaj się
    Producent albumu: Jan Młynarski
    Pomaton / Warner Music Poland

TELEDYSK ROKU

  • ARTUR ROJEK Beksa
    Reżyser teledysku: Michał Braum
    Kayax Production & Publishing
  • ARTUR ROJEK Syreny
    Reżyser teledysku: Tomasz Gliński
    Kayax Production & Publishing
  • DAWID PODSIADŁO No
    Reżyser teledysku: Anna Maliszewska
    Sony Music Entertainment Poland
  • FISZ EMADE TWORZYWO Pył
    Reżyser teledysku: Marek Skrzecz
    ART2
  • MELA KOTELUK Fastrygi
    Reżyser teledysku: Tomasz Gliński
    Pomaton/Warner Music Poland

 

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

    • Adam Bałdych & Yaron Herman The New Tradition

Producent albumu: SIGGI LOCH
ACT MUSIC

    • Jacek Namysłowski Quintet Moderate Haste

Producent albumu: Jacek Namysłowski Quintet
Biuro Koncertowe Quartet Publishing Maria Namysłowska

    • Marcin Wasilewski Trio Spark Of Life
      Producent albumu: ECM
      ECM Records\ Universal Music Polska
    • Nikola Kołodziejczyk Orchestra Chord Nation

Producent albumu: For Tune
For Tune

    • Rafał Sarnecki Cat’s Dream

Producent albumu: Rafał Sarnecki
BROOKLYN JAZZ UNDERGROUND RECORDS

ARTYSTA ROKU

  • Adam Bałdych
  • Marcin Wasilewski
  • Michał Barański
  • Nikola Kołodziejczyk
  • Włodek Pawlik

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • Bogna Kicińska
  • Jacek Namysłowski
  • Kuba Płużek
  • Nikola Kołodziejczyk Orchestra
  • Ola Trzaska

 

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

    • Dariusz Przybylski: Passio for 12 voices

Solistenensemble PHØNIX16
DUX

    • Grzegorz Gerwazy Gorczycki II

Aldona Bartnik, Agnieszka Ryman, Matthew Venner, Maciej Gocman, Tomáš Král, Jaromír Nosek, Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
CD Accord, Narodowe Forum Muzyki

    • Pasquale Anfossi: Oratorio La morte di San Filippo Neri

Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Poznański Chór Kameralny, Orkiestra Sinfonia Viva pod dyr. Tomasza Radziwonowicza. Przygotowanie chóru: Bartosz Michałowski
DUX

    • Where are you. Pieces from Warsaw
      proMODERN contemporary vocal sextet
      Sarton Records
    • Witold Lutosławski: Utwory wokalno-instrumentalne

Łucja Szablewska-Borzykowska, Rafał Bartmiński, Stanisław Kierner oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Daniela Raiskina. Przygotowanie chóru: Dawid Ber
DUX

Album roku muzyka kameralna

    • Duety Niemieckie (Mendelssohn-Bartholdy, Brahms, Schumann)

Urszula Kryger – mezzosopran, Jadwiga Rappé –alt
DUX

    • Ewa Podleś & Garrick Ohlsson: DVD (LIVE at Fryderyk Chopin University)

Ewa Podleś – alt, Garrick Ohlsson – fortepian
DUX

    • Krzysztof Penderecki: Utwory kameralne

Maria Machowska – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Jan Kalinowski – wiolonczela, Roman Widaszek – klarnet, Tadeusz Tomaszewski – waltornia, Marek Szlezer – fortepian
DUX

    • Lutosławski, Mykietyn: String Quartets

Lutosławski Quartet: Jakub Jakowicz, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski
DUX

  • Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5
    Baltic Neopolis Orchestra, CANTATRIX, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, Morpheus Saxophone Ensemble, Sekstet muzyki współczesnej proMODERN
    DUX

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

  • Françaix, Podkowa, Mozart – Koncerty klarnetowe
    Roman Licznerski – klarnet i Sinfonietta Cracovia pod dyr. Szymona Bywalca
    DUX
  • Kilar/Moś/Aukso
    Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia
    Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów
  • Piotr Borkowski Conducts Marian Borkowski
    Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, Krakowska Grupa Perkusyjna, Korean Chamber Orchestra, Orkiestra Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyr. Piotra Borkowskiego
    DUX
  • Piotr Moss: D’un silence, Loneliness
    Jean-Marc Fessard – klarnet i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Michała Klauzy oraz Jadwiga Rappé – alt i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Jerzego Maksymiuka
    DUX
  • Warsaw Philharmonic: Weinberg Symphony No. 4 & Violin Concerto
    Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Ilya Gringols – skrzypce pod dyr. Jacka Kaspszyka
    Warner Music Poland

Album roku recital solowy

  • Ad maiorem Dei gloriam – Organy Śląska Opolskiego
    Michał Markuszewski – organy
    Wydawnictwo i Drukarnia Świętego Krzyża w Opolu
  • ARS ORGANI POLONIAE. Kazimierz Dolny
    Julian Gembalski – organy
    MUSICON
  • Bach, Gubajdulina, Franck, Penderecki, Tuchowski: Utwory na akordeon solo
    Maciej Frąckiewicz – akordeon
    Narodowe Centrum Kultury / DUX
  • Eugeniusz Morawski – Pieśni
    Agnieszka Rehlis – mezzosopran i Tadeusz Domanowski – fortepian
    RecArt
  • Kaja Danczowska. Nagrania archiwalne z lat 1974-2007
    Kaja Danczowska – skrzypce
    Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Najlepszy album polski za granicą

  • A Tribute to Krzysztof Penderecki – Threnody, Duo Concertante, Concerto Grosso, Credo
    Anne-Sophie Mutter, Daniel Müller-Schott, Roman Patkoló, Arto Noras, Ivan Monighetti oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Charlesa Dutoita, Valerego Gergieva i Krzysztofa Urbańskiego
    Accentus Music
  • Agata Zubel – NOT I
    Agata Zubel i Klangforum Wien pod dyr. Clementa Powera
    KAIROS
  • Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra
    Ewa Kupiec – fortepian i Capella Bydgostiensis pod dyr. Mariusza Smolija
    NAXOS

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

  • A Tribute to Krzysztof Penderecki – Threnody, Duo Concertante, Concerto Grosso, Credo
    Anne-Sophie Mutter, Daniel Müller-Schott, Roman Patkoló, Arto Noras, Ivan Monighetti oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Charlesa Dutoita, Valerego Gergieva i Krzysztofa Urbańskiego
    Accentus Music
  • Kilar/Moś/Aukso
    Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia
    Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów
  • Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5
    Baltic Neopolis Orchestra, CANTATRIX, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” , Morpheus Saxophone Ensemble, Sekstet muzyki współczesnej proMODERN
    DUX
  • Warsaw Philharmonic: Weinberg Symphony No. 4 & Violin Concerto
    Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Ilya Gringols – skrzypce pod dyr. Jacka Kaspszyka
    Warner Music Poland
  • Where are you. Pieces from Warsaw
    proMODERN contemporary vocal sextet
    Sarton Records

Fryderyk 2014

Nominowani i laureaci 2014


  • ZŁOTE FRYDERYKI

    • Złoty Fryderyk: Konstanty Andrzej Kulka
    • Złoty Fryderyk: Lech Janerka
    • Złoty Fryderyk: Janusz Muniak

MUZYKA ROZRYWKOWA

ALBUM ROKU

  • Edyta Bartosiewicz Renovatio Edyta Bartosiewicz/Parlophone Music Poland
    (Producenci: Edyta Bartosiewicz i Leszek Kamiński)
  • JAMAL Miłość Parlophone Music Poland
    (Producent: Andrzej „Gienia” Markowski)
  • Kayah Transoriental Orchestra Kayax Production & Publishing
    (Producent: Atanas Valkov)
  • Dawid Podsiadło Comfort And Happiness Sony Music Entertainment Poland
    (Producenci: Bogdan Kondracki i Dawid Podsiadło)
  • Waglewski Fisz Emade Matka, Syn, Bóg Art2 Music/AGORA S.A.
    (Producenci: Emade)

ARTYSTA ROKU

  • Edyta Bartosiewicz
  • Kayah
  • Tomasz Makowiecki
  • Dawid Podsiadło
  • WAGLEWSKI FISZ EMADE

DEBIUT ROKU

  • Chłopcy Kontra Basia
  • Fismoll
  • Dawid Podsiadło
  • Ifi Ude
  • Damian Ukeje

UTWÓR ROKU

  • JAMAL Peron
    (muzyka: Tomasz Mioduszewski, Andrzej Markowski; słowa: Tomasz Mioduszewski)
  • Misia Ff Mózg
    (muzyka: Rykarda Parasol; słowa: Misia Furtak)
  • PIERSI Bałkanica
    (muzyka: Adam „Asan” Asanov, Zbigniew „Dziadek” Moździerski; słowa: Adam „Asan” Asanov)
  • Dawid Podsiadło Trójkąty i kwadraty
    (muzyka: Bogdan Kondracki i Dawid Podsiadło; słowa: Karolina Kozak)
  • Waglewski Fisz Emade Ojciec
    (muzyka: Wojciech Waglewski; słowa: Fisz)

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

  • Andrzej Jagodziński Koncert fortepianowy g-moll Studio Realizacji Myśli Twórczych
    (Producenci: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Czesław Bartkowski, Barbara Jagodzińska-Habisiak, Piotr Semczuk)
  • Marek Napiórkowski Up!V Records (Vertigo Jazz sp. z o.o.)
    (Producent: Marek Napiórkowski)
  • Tomasz Stańko Wisława ECM/Universal Music Polska
    (Producent: Manfred Eicher)
  • Dominik Wania Ravel ForTune
    (Producent: ForTune)
  • WORLD ORCHESTRA Live In Gdańsk Universal Music Polska
    (Producent: Grzech Piotrowski)
  • Aga Zaryan Remembering Nina & Abbey Centrala
    (Producent: Aga Zaryan)

ARTYSTA ROKU

  • Andrzej Jagodziński
  • Włodek Pawlik
  • Jan Smoczyński
  • Dominik Wania
  • Aga Zaryan

DEBIUT ROKU

  • Przemysław Florczak
  • Marcin Gawdzis
  • HIGH DEFINITION QUARTET
  • Maciej „Kocin” Kociński
  • Dominik Wania

 

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

  • Arias – Andrzej Dobber DUX
    Andrzej Dobber i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita

  • Astrolabium Sings Bembinow Sarton Records
    Chór Astrolabium i Aleksandra Turalska – sopran pod dyrekcją Kingi Litowskiej
  • Henryk Mikołaj Górecki – Z pieśni kościelnych DUX
    Śpiewacy krakowscy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika w hołdzie H.M. Góreckiemu
  • Jasnogórska Muzyka Dawna vol. 54 – Ciemne jutrznie Musicon
    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod kierownictwem Anny Szostak
  • Prayer DUX
    Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego

Album roku muzyka dawna i barokowa

  • Johann Sebastian Bach – A cinque cordes Musicon
    Teresa Kamińska – wiolonczela piccolo; Marek Toporowski – klawesyn
  • Francois Couperin – Pieces de clavecin Polskie Radio S.A., Agencja Muzyczna
    Władysław Kłosiewicz oraz gościnnie Lilianna Stawarz,
    Małgorzata Wojciechowska, Maria Papuzińska-Uss i Marcin Zalewski

  • Easter Cantatas of 18th Century Gdańsk / Kantaty Wielkanocne ze zbiorów
    PAN Biblioteki Gdańskiej
    Sarton Records
    Goldberg Baroque Ensemble, Heike Heilmann-sopran, Ewa Zeuner-alt,
    Virgil Hartinger-tenor i Marek Rzepka-bas pod kierownictwem Andrzeja
    Mikołaja Szadejko
  • Podobieństwo żywota krześcijańskiego – XVI-wieczna muzyka polska Sarton Records
    Zespół Sabionetta pod kierownictwem Agnieszki Obst-Chwały
  • Józef Zeidler, Piotr Niestrawski – Musica Sacromontana (VII) DUX
    Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Karasińska oraz Sinfonia Viva pod kierownictwem Tomasza Radziwonowicza

Album roku muzyka kameralna (do 12 wykonawców)

  • el Derwid – Plamy na słońcu CD Accord
    Agata Zubel – sopran, Andrzej Bauer – wiolonczela, Cezary Duchnowski – fortepian/elektronika
  • Lutosławski, Szymanowski, Ravel, Ysaye – Aurora EMI Music Poland
    Janusz Wawrowski – skrzypce i Jose Gallardo – fortepian
  • Lutosławski – Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci Sony Music Entertainment Poland
    Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik
  • Saxophone Varie DUX
    Paweł Gusnar – saksofony oraz Julia Samojło – fortepian,
    Zuzanna Elster – harfa, Alina Ratkowska – klawesyn, Jan Bokszczanin – organy

  • Mieczysław Weinberg – Works for Violin and Piano RecArt
    Ewelina Nowicka – skrzypce i Milena Antoniewicz – fortepian

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

  • Wojciech Kilar – Angelus, Exodus, Victoria DUX
    Orkiestra Symfoniczna i chóry Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki
    w Gdańsku oraz Anna Fabrello – sopran pod dyrekcją Zygmunta Rycherta

  • Lipiński, Paderewski, Turski, Kowalski – The Power of Polish Violin FFV Records
    Sławomir Tomasik – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna
    Polskiego Radia, Subito Strings
  • Lutosławski w SACD (vol. 2) BeArTon
    Robert Cohen – wiolonczela, Ewa Pobłocka – fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
  • Szymanowski – Harnasie Zamek Królewski na Wawelu
    Orkiestra i Chór do Projektu „Harnasie” pod dyrekcją Marka Mosia, Sebastian Karpiel-Bułecka – śpiew oraz Kapela Góralska Sebastiana Karpiela Bułecki i zespół Zakopower
  • Maciej Zieliński – V Symphony DUX
    Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Album roku muzyka współczesna

  • Marian Borkowski – Choral Works DUX
    Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

  • Mikołaj Górecki – Works for String Orchestra DUX
    Piotr Pławner – skrzypce, Jean-Marc Fessard i Roman Widaszek – klarnet,
    Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.
  • Paweł Łukaszewski – Missa de Maria a Magdala DUX
    Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, Tomasz Sadownik – baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego.
  • Piotr Moss – Chagall For Strings CD Accord
    Opium String Quartet i Jadwiga Rappé – alt

  • Penderecki: The Complete Symphonies DUX
    Iwona Hossa, Izabella Kłosinska, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartminski, Wojciech Gierlach, Thomas E. Bauer, Sławomir Holland, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Album roku recital solowy

  • Legenda. Piotr Janowski Musica Sacra Edition i Fundacja im P. Janowskiego
  • Lutosławski: Pieśni i kolędy. Anna Radziejewska DUX
  • Polska liryka wokalna Musica Sacra Edition
    Grzegorz Piotr Kołodziej i Filharmonia Kameralna im W. Lutosławskiego
    w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.
  • Viola Recital. Katarzyna Budnik-Gałązka DUX

  • Wielcy wykonawcy – Elżbieta Towarnicka Polskie Radio S.A., Agencja Muzyczna

Najlepszy album polski za granicą

  • Bel raggio. Aleksandra Kurzak Decca/Universal Music Polska
    Aleksandra Kurzak, Sinfonia Varsovia i Warszawski Chór Kameralny
    pod dyrekcją Piera Giorgia Morandi
  • Chopin – Polonezy. Rafał Blechacz Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

  • Dobrzyński – Uwertura do opery „Monbar, czyli Flibustierowie”, Koncert As-dur na fortepian i orkiestrę, Symfonia c-moll nr 2 „Charakterystyczna” Chandos
    Emilian Madey – fortepian i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza
  • Penderecki & Lutoslawski: String Quartets Hyperion
    Royal String Quartet
  • Twoim jest serce me. Piotr Beczała Deutsche Grammophon/Universal Music Polska
    Piotr Beczała i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Artysta roku

  • APOLLON MUSAGETE QUARTETT
  • Piotr Beczała
  • Rafał Blechacz
  • Paweł Gusnar
  • Paweł Łukaszewski