^

Wyszukaj w archiwum nominowanych i laureatów poprzednich edycji

Zobacz pełne listy nominowanych i laureatów nagrody Fryderyk

NOMINOWANI 2020

  • Muzyka rozrywkowa
    • Album Roku Pop
      • BARANOVSKI
        Zbiór

        Wydawca: Warner Music Poland

      • MARGARET
        GAJA HORNBY

        Wydawca: Artistars / Powerhouse

      • MROZU
        Aura

        Wydawca: Gorgo Music

      • Natalia Przybysz
        Jak malować ogień

        Wydawca: KAYAX Production& Publishing

      • Roksana Węgiel
        Deluxe

        Wydawca: Universal Music Polska

    • Album Roku Pop Alternatywny
      • Daria Zawiałow
        Helsinki

        Wydawca: Sony Music Poland

      • FISZ EMADE TWORZYWO
        Radar

        Wydawca: Grand Imperial / Dwa Ognie / Wydawnictwo Agora

      • Król
        Nieumiarkowania

        Wydawca: Art2 Music

      • sanah
        ja na imię niewidzialna mam

        Wydawca: Magic Records

      • Stanisław Soyka
        Muzyka i słowa

        Wydawca: Universal Music Polska

    • Album Roku Hip Hop
      • O.S.T.R.
        Instrukcja Obsługi Świrów

        Wydawca: Asfalt Records

      • PEZET
        Muzyka Współczesna

        Wydawca: Pezet

      • PRO8L3M
        Widmo

        Wydawca: RHW Records

      • Sokół
        Wojtek Sokół

        Wydawca: Prosto Label

      • Taco Hemingway
        Pocztówka z WWA, Lato ‘19

        Wydawca: Taco Corp

    • Album Roku Elektronika
      • Mery Spolsky
        DEKALOG SPOLSKY

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Natalia Nykiel
        Origo

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Novika
        Bez cukru

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Stachursky
        2K19

        Wydawca: J&J Musicart LTD. / Universal Music Polska

      • Zamilska
        Uncovered

        Wydawca: Untuned Records

    • Album Roku Alternatywa
      • Hania Rani
        Esja

        Wydawca: Gondwana Records

      • Łąki Łan
        RAUT

        Wydawca: Łąki Łan

      • Mary Komasa
        Disarm

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Piernikowski
        The best of moje getto

        Wydawca: Asfalt Records

      • Ralph Kaminski
        Młodość

        Wydawca: Fonobo Label

    • Album Roku Muzyka Świata
      • Eleni
        Statek do Pireusu

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Hańba!
        1939

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Laboratorium Pieśni
        Rasti

        Wydawca: Soliton

      • Provinz Posen
        Provinz Posen

        Wydawca: Wytwórnia Krajowa

      • Żywiołak
        Wendzki sznyt

        Wydawca: Karrot Kommando

    • Album Roku Metal
      • Batushka
        Hospodi

        Wydawca: Mystic Production

      • Black River
        Humanoid

        Wydawca: Mystic Production

      • Hunter
        Arachne

        Wydawca: Makumba Music

      • Jelonek
        Classical Massacre

        Wydawca: Mystic Production

      • Nocny Kochanek
        Randka w ciemność

        Wydawca: Nocny Kochanek / Wydawnictwo Agora

    • Album Roku Rock
      • Lion Shepherd
        III

        Wydawca: Lion Shepherd / Universal Music Polska

      • Mazolewski / Porter
        Philosophia

        Wydawca: Chaos Management / Wydawnictwo Agora

      • Muniek Staszczyk
        Syn Miasta

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Sonbird
        Głodny

        Wydawca: Jazzboy Records

      • VooVoo
        Za niebawem

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

    • Utwór Roku
      • BARANOVSKI
        Czułe miejsce

        Wydawca: Warner Music Poland

        Zobacz

      • Daria Zawiałow
        Hej! Hej!

        Wydawca: Sony Music Poland

        Zobacz

      • Król
        Te smaki i zapachy

        Wydawca: Art2 Music

        Zobacz

      • Muniek Staszczyk
        Pola

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

        Zobacz

      • Viki Gabor
        Superhero

        Wydawca: Universal Music Polska

        Zobacz

    • Fonograficzny Debiut Roku
      • Ania Karwan
      • Hania Rani
      • sanah
      • schafter
      • Viki Gabor
    • Teledysk Roku
      • Daria Zawiałow
        Szarówka

        Reżyser teledysku: Dorota Piskor

        Wydawca: Sony Music Poland

        Zobacz

      • Dawid Podsiadło
        Trofea

        Reżyser teledysku: Daniel Jaroszek

        Wydawca: Sony Music Poland

        Zobacz

      • Ero
        Przerwa techniczna

        Reżyser teledysku: Bartosz Łukasiuk

        Wydawca: Def Jam Recordings Poland

        Zobacz

      • Syny
        Nag Champa

        Reżyser teledysku: Sebastian Pańczyk

        Wydawca: Latarnia Records

        Zobacz

      • Viki Gabor
        Superhero

        Reżyser teledysku: Pascal Pawliszewski

        Wydawca: Universal Music Polska

        Zobacz

    • Najlepsze Nowe Wykonanie
      • Karaś/Rogucki
        1996

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Mela Koteluk i Hania Rani
        Odprowadź (piano version)

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Męskie Granie Orkiestra 2019 feat. Krzysztof Zalewski i Igor Walaszek
        Zazdrość (wersja live)

        Wydawca: Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna

      • Natalia Przybysz
        Krakowski spleen

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • sanah
        projekt nieznajomy nie kłamie

        Wydawca: Magic Records

    • Producent Muzyczny Roku
      • Bartosz Dziedzic
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór
      • Hania Rani
      • Michał Kush
      • Ralph Kaminski
    • Autor Roku
      • BARANOVSKI
      • Błażej Król
      • Daria Zawiałow
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
      • Muniek Staszczyk
    • Kompozytor Roku
      • Błażej Król
      • Daria Zawiałow / Michał Kush
      • Dawid Podsiadło / Olek Świerkot
      • Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
      • Hania Rani
    • Album Roku Blues
      • Agata Karczewska
        I’m Not Good At Having Fun

        Wydawca: OFFbeat

      • Jamal
        Czarny motyl

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Natalia Sikora
        Ailatan

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Różni wykonawcy
        Chce się śpiewać (artyści niewidomi śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego)

        Wydawca: Centrum Rehabilitacji im. ks. Bpa Jana Chrapka

      • Sosnowski
        The Hand Luggage Studio

        Wydawca: Mystic Production

    • Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa
      • 4Dreamers
        nb.

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości
        Kiedyś to były Święta

        Wydawca: Spivart Czesław Mozil

      • Joanna Dark, Małgorzata Kożuchowska, Szymon Majewski
        Wyspa Dzieci. Piosenki Babci i Dziadka

        Wydawca: Universal Music Polska

      • Karimski Club Dla Dzieci
        Kolory Świąt

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Małe TGD
        Wyspa skarbów

        Wydawca: GIFT Management

    • Album Roku Muzyka Ilustracyjna
      • Daniel Bloom feat. Leszek Możdżer
        Dolce Fine Giornata

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Daniel Spaleniak
        Burning Sea

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Leszek Możdżer
        Ikar

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Miro Kępiński
        In This Gray Place

        Wydawca: Kayax Production & Publishing

      • Teatr Muzyczny ROMA / Jakub Lubowicz
        Przypadki Robinsona Crusoe

        Wydawca: Teatr Muzyczny ROMA

    • Album Roku Muzyka Poetycka
      • Tekiel/Pawłowski/Janerka/Świetlicki/Nika/Pablopavo/Szubrycht/Waglewski/Nosowska
        Janerka na basy i głosy

        Wydawca: Antena Krzyku

      • Maja Kleszcz
        Osiecka De Luxe

        Wydawca: Mystic Production

      • Marek Dyjak
        Piękny Instalator

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

      • Mikromusic
        Mikromusic z dolnej półki

        Wydawca: Mikro Management

      • Piotr Machalica
        Mój ulubiony Młynarski

        Wydawca: Sony Music Poland

  • Jazz
    • Jazzowy Artysta Roku
      • Adam Bałdych
      • Jazz Band Młynarski Masecki
      • Marek Napiórkowski
      • Maciej Obara
      • Kuba Więcek
    • Fonograficzny Debiut Roku – Jazz
      • Andrzej Kowalski
      • Kamila Drabek
      • Michał Zaborski
      • Natalia Kordiak
      • Szymon Sutor
    • Album Roku – Jazz
      • Adam Bałdych Quartet
        Sacrum Profanum

        Wydawca: ACT Music

      • Agnieszka Wilczyńska & Andrzej Jagodziński
        Wilcze Jagody

        Wydawca: Studio Realizacji Myśli Twórczych

      • Algorhythm
        Termomix

        Wydawca: Alpaka Records

      • Maciej Obara Quartet
        Three Crowns

        Wydawca: ECM/Universal Music Polska

      • Marek Napiórkowski
        Hipokamp

        Wydawca: Wydawnictwo Agora

  • Muzyka poważna
    • Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
      • 100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
        Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach

        Kompozytor: Karol Szymanowski, Kazimierz Sikorski, Apolinary Szeluto, Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski

        Wykonawcy: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Sinfonietta Cracovia, Camerata Silesia, Łukasz Borowicz, Jacek Kaspszyk, Marek Moś, Grzegorz Nowak, Marzena Diakun, Szymon Bywalec

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Andrzej Sasin, Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

      • CAMERATA SILESIA SINGS SILESIAN COMPOSERS
        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Kompozytor: Wojciech Kilar, Andrzej Krzanowski, Edward Bogusławski, Andrzej Dziadek, Ryszard Gabryś

        Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Reżyser dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski – MUSICON

        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego

      • Comfort zone
        proMODERN

        Kompozytor: Penderecki, Szmytka, Blecharz, Kościów, Lutosławski, Tabakiernik, Ryterski

        Wykonawcy: proMODERN

        Reżyser dźwięku: Joanna Popowicz

        Wydawca: Arte Fundacja Kultury i Edukacji / Program Drugi Polskiego Radia / DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: String Quartets Nos. 11, 12 & 13
        Kwartet Śląski

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec (I skrzypce), Arkadiusz Kubica (II skrzypce), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela)

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: CD Accord

      • STANISŁAW MONIUSZKO – SACRED MUSIC
        Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Joanna Łukaszewska, Iwona Pańta, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska

        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Najlepszy album polski za granicą
      • Facce d’amore
        Jakub Józef Orliński, Il pomo d’oro pod dyr. Maxima Emelyanycheva

        Kompozytor: Bononcini, Händel, Hasse, Predieri

        Wykonawcy: Jakub Józef Orliński i Il pomo d’oro pod dyr. Maxima Emelyanycheva

        Reżyser dźwięku: Jean-Daniel Noir

        Wydawca: Warner Classics

      • FRANCESCO SCARLATTI: Concerto grosso – Émigré to the British Isles
        {oh!} Orkiestra Historyczna pod kierownictwem Martyny Pastuszki

        Kompozytor: Francesco Scarlatti, Francesco Geminiani, Arcangelo Corelli

        Wykonawcy: {oh!} Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka (skrzypce), Małgorzata Malke (skrzypce)

        Reżyser dźwięku: Aline Blondiau, Hugues Deschaux

        Wydawca: MUSO

      • Portrait of a Lover
        Maciej Frąckiewicz

        Kompozytor: Schnittke, Berio, Lutosławski, Rameau, Majkusiak, Piazzolla, Krauze

        Wykonawcy: Maciej Frąckiewicz (akordeon)

        Reżyser dźwięku: Claudia Neumann

        Wydawca: Genuin

      • Rafał Blechacz & Bomsori Kim
        Fauré, Debussy, Szymanowski, Chopin

        Kompozytor: Fauré, Debussy, Szymanowski, Chopin

        Wykonawcy: Rafał Blechacz (fortepian) i Bomsori Kim (skrzypce)

        Reżyser dźwięku: Christoph Claßen

        Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

      • String quartets Poland Abroad
        Polish String Quartet Berlin

        Kompozytor: Ignacy Waghalter, Ignacy Strasfogel, Karol Rathaus

        Wykonawcy: Polish String Quartet Berlin: Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Maryjka Pstrokońka-Mödig (wiolonczela)

        Reżyser dźwięku: Sibylle Strobel, Bernd Friebel, Jens Müller

        Wydawca: EDA Records / Deutschlandfunk Kultur

    • Album Roku Muzyka Współczesna
      • Comfort zone
        proMODERN

        Kompozytor: Penderecki, Szmytka, Blecharz, Kościów, Lutosławski, Tabakiernik, Ryterski

        Wykonawcy: proMODERN

        Reżyser dźwięku: Joanna Popowicz

        Wydawca: Arte Fundacja Kultury i Edukacji / Program Drugi Polskiego Radia / DUX Recording Producers

      • KRAUZE, NOWAK, KUPCZAK, STAŃCZYK: Works for Rhodes Piano & Strings
        Piotr Orzechowski ‚Pianohooligan’ i AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

        Kompozytor: Zygmunt Krauze, Alek Nowak, Sławek Kupczak, Marcin Stańczyk

        Wykonawcy: Piotr Orzechowski ‚Pianohooligan’ (fortepian elektryczny Rhodesa) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • KRZYSZTOF MEYER: 8 SYMFONIA
        Claudia Barainsky, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyr. Łukasza Borowicza

        Kompozytor: Krzysztof Meyer

        Wykonawcy: Claudia Barainsky (sopran), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyr. Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIKOŁAJ GÓRECKI: CHAMBER MUSIC
        Trio Śląskie i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

        Kompozytor: Mikołaj Górecki

        Wykonawcy: Trio Śląskie i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

        Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Śpiewajmy! Młodzi – młodym
        Polski Narodowy Chór Młodzieżowy pod dyr. Agnieszki Franków- Żelazny

        Kompozytor: Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Szymon Godziemba- Trytek, Zuzanna Falkowska, Michał Ziółkowski, Sebastian Szymański, Aleksandra Chmielewska, Michał Malec, Łukasz Urbaniak, Jan Krutul, Katarzyna Danel

        Wykonawcy: Polski Narodowy Chór Młodzieżowy pod dyr. Agnieszki Franków- Żelazny

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki /CD Accord

    • Album Roku Muzyka Koncertująca
      • ASTOR PIAZZOLLA: SUITA TROILEANA
        Wiesław Prządka i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Kompozytor: Astor Piazzolla, Richard Galliano

        Wykonawcy: Wiesław Prządka (bandoneon akordeon) i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak

        Wydawca: Wiesław Prządka

      • EMIL MŁYNARSKI: VIOLIN CONCERTOS
        Piotr Pławner i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Kompozytor: Emil Młynarski

        Wykonawcy: Piotr Pławner (skrzypce) i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Guz, Lech Tołwiński

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: CHAMBER MUSIC
        Kornel Wolak, Łukasz Długosz i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Kornel Wolak (klarnet), Łukasz Długosz (flet) oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • PENDERECKI: Concerto doppio per violino, viola ed orchestra, Concerto per viola (chitarra) ed orchestra, Concerto grosso no. 2 per 5 clarinetti ed orchestra

        Kompozytor: Krzysztof Penderecki

        Wykonawcy: Bartłomiej Nizioł (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Piotr Przedbora (gitara), Arkadiusz Adamski (klarnet), Tomasz Żymła (klarnet basowy, rożek basetowy), Bartłomiej Dobrowolski (klarnet), Agata Piątek (klarnet), Andrzej Ciepliński (rożek basetowy), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Guz

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • TANSMAN, BACEWICZ: PIANO CONCERTO
        Julia Kociuban i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Kompozytor: Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz

        Wykonawcy: Julia Kociuban (fortepian) i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego

        Reżyser dźwięku: Marcin Guz, Bohdan Żywek

        Wydawca: DUX Recording Producers

    • Album Roku Muzyka Symfoniczna
      • 100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
        Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach

        Kompozytor: Karol Szymanowski, Kazimierz Sikorski, Apolinary Szeluto, Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski

        Wykonawcy: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Sinfonietta Cracovia, Camerata Silesia, Łukasz Borowicz, Jacek Kaspszyk, Marek Moś, Grzegorz Nowak, Marzena Diakun, Szymon Bywalec

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska, Andrzej Sasin, Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

      • GÓRECCY
        Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka

        Kompozytor: Mikołaj Górecki, Henryk Mikołaj Górecki

        Wykonawcy: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka; Anna Górecka (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

        Wydawca: Warner Music Poland / Sinfonia Varsovia

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: SYMPHONIES NOS. 2 & 7
        Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

        Reżyser dźwięku: Zbigniew Kusiak

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • Muzyka kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku
        Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy

        Kompozytor: Jan Engel, Józef Elsner, Maksymilian Einert, Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko, Juliusz Zarębski

        Wykonawca: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy

        Reżyser dźwięku: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik, Ewa Guziołek – Tubelewicz, Julita Emanuiłow

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

      • Sonoristic Penderecki by Penderecki
        Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego

        Kompozytor: Krzysztof Penderecki

        Wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

    • Album Roku Recital Solowy
      • APPARITION
        Agata Zubel, Krzysztof Książek

        Kompozytor: Ravel, Barber, Crumb, Szymanowski, Obradors

        Wykonawcy: Agata Zubel (sopran), Krzysztof Książek (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: CD Accord / Universal Music Polska

      • FRANZ XAVER WOLFGANG MOZART: Rondos, Sonata, Polonaises, Variations
        Katarzyna Drogosz

        Kompozytor: Franz Xaver Wolfgang Mozart

        Wykonawca: Katarzyna Drogosz (fortepiano)

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: CD Accord

      • JAN LADISLAV DUSSEK: PIANO WORKS
        Marek Toporowski

        Kompozytor: Jan Ladislav Dussek

        Wykonawca: Marek Toporowski (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Grzegorz Stec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MARCIN T. ŁUKASZEWSKI: PIANO ETUDES
        Radosław Sobczak

        Kompozytor: Marcin T. Łukaszewski

        Wykonawca: Radosław Sobczak (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • POLISH LOVE STORY
        Szymon Komasa, Oskar Jezior

        Kompozytor: F. Chopin, S. Moniuszko, S. Niewiadomski, M. Karłowicz, K. Szymanowski, G. Bacewicz, T. Baird, W. Lutosławski, P. Mykietyn

        Wykonawcy: Szymon Komasa (baryton), Oskar Jezior (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: Warner Music Poland

      • Witold Małcużyński – The Legendary Wawel Castle Recital
        Kraków / Cracow, 1959

        Kompozytor: Fryderyk Chopin

        Wykonawca: Witold Małcużyński (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Anna Rutkowska

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

    • Album Roku Muzyka Kameralna
      • GÓRECKI, ŁUKASZEWSKI: KRAKOWSKI KWINTET DĘTY I GOŚCIE
        Paweł Gusnar, Beata Bilińska, Krakowski Kwintet Dęty

        Kompozytor: Alexander Zemlinsky, Paweł Łukaszewski, Artur Malawski, Krzesimir Dębski, Darius Milhaud, Mikołaj Górecki

        Wykonawcy: Paweł Gusnar (saksofon), Beata Bilińska (fortepian), Krakowski Kwintet Dęty

        Reżyser dźwięku: Grzegorz Stec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: SONATAS FOR CELLO AND PIANO
        Wojciech Fudala, Michał Rot

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Wojciech Fudala (wiolonczela), Michał Rot (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Vadim Radishevskiy

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • MIECZYSŁAW WAJNBERG: String Quartets Nos. 11, 12 & 13
        Kwartet Śląski

        Kompozytor: Mieczysław Wajnberg

        Wykonawcy: Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec (I skrzypce), Arkadiusz Kubica (II skrzypce), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela)

        Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska

        Wydawca: CD Accord

      • STANISŁAW MONIUSZKO – E-ŚPIEWNIK
        Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko; Cezary Duchnowski – opracowanie muzyczne

        Wykonawcy: Agata Zubel (głos), Andrzej Bauer (wiolonczela), Cezary Duchnowski (opracowanie muzyczne, elektronika)

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis

      • STOJOWSKI, RÓŻYCKI: Sonaty
        Tomasz Strahl, Agnieszka Przemyk-Bryła

        Kompozytor: Zygmunt Stojowski, Ludomir Różycki

        Wykonawcy: Tomasz Strahl (wiolonczela), Agnieszka Przemyk-Bryła (fortepian)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

    • Album Roku Muzyka Dawna
      • C.F. ABEL: SONATAS FROM THE MALTZAN COLLECTION
        Anna Firlus, Krzysztof Firlus, Tomasz Pokrzywiński

        Kompozytor: Carl Friedrich Abel

        Wykonawcy: Anna Firlus (klawesyn, pianoforte), Krzysztof Firlus (viola da gamba), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela barokowa)

        Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • JOHANN GOTTLIEB GOLDBERG: Complete Solo Harpsichord Works
        Alina Ratkowska

        Kompozytor: Johann Gottlieb Goldberg

        Wykonawca: Alina Ratkowska (klawesyn)

        Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza

        Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

      • JOHANN SEBASTIAN BACH: Französische Suiten
        Marek Toporowski

        Kompozytor: Johann Sebastian Bach

        Wykonawca: Marek Toporowski (klawesyn)

        Reżyser dźwięku: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewcz

        Wydawca: MUSICON

      • MIKOŁAJ GOMÓŁKA: MELODIE NA PSAŁTERZ POLSKI OPERA OMNIA VOL. 3 & 4
        Jerzy Żak, Tomasz Sobaniec, Marc Lewon, Compass Viol Consort i Chór Polskiego Radia pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Kompozytor: Mikołaj Gomółka

        Wykonawcy: Jerzy Żak (lutnia), Tomasz Sobaniec (perkusja), Marc Lewon (lutnia, viola d’arco), Compass Viol Consort i Chór Polskiego Radia
        pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Albińska-Frank

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

      • STANISŁAW SYLWESTER SZARZYŃSKI
        Andrzej Kosendiak i Wrocław Baroque Ensemble

        Kompozytor: Stanisław Sylwester Szarzyński

        Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble pod dyr. Andrzeja Kosendiaka

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki / CD Accord

    • Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa
      • KAROL SZYMANOWSKI: HAGITH
        Soliści, Polska Orkiestra Radiowa i Chór FN pod dyr. Michała Klauzy

        Kompozytor: Karol Szymanowski

        Wykonawcy: Wioletta Chodowicz (sopran), Ryszard Minkiewicz (tenor), Andrzej Lampert (tenor), Dariusz Machej (bas‑baryton, Łukasz Rosiak (baryton), Polska Orkiestra Radiowa i Chór FN pod dyr. Michała Klauzy

        Reżyser dźwięku: Tadeusz Mieczkowski

        Wydawca: Polskie Radio S.A. – Agencja Muzyczna

      • MARCIN JÓZEF ŻEBROWSKI
        Soliści, Chór Chłopięcy NFM, Chór NFM i Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyr. Andrzeja Kosendiaka

        Kompozytor: Marcin Józef Żebrowski

        Wykonawcy: Jian Hui Mo (sopran chłopięcy), Matthew Venner (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Felix Schwandtke (bas), Chór Chłopięcy NFM, Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyr. Andrzeja Kosendiaka

        Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

        Wydawca: Narodowe Forum Muzyki / CD Accord

      • MUSICA SACROMONTANA XIV
        Sinfonietta Cracovia i Polski Chór Kameralny pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego

        Kompozytor: Józef Zeidler, Antoni Habel

        Wykonawcy: Tomasz Krzysica (tenor), Iwona Hossa (sopran), Jarosław Bręk (bas), Anna Bernacka (mezzosopran), Sinfonietta Cracovia i Polski Chór Kameralny pod dyr. Marcina Nałęcz- Niesiołowskiego

        Reżyser dźwięku: Łukasz Kurzawski, Jacek Frączek

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • STANISŁAW MONIUSZKO: Cantatas Milda/Nijoła
        Soliści, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Wioletta Chodowicz (sopran), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Ewa Wolak (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor), Robert Gierlach (baryton), Szymon Kobyliński (bas), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Marcin Domżał, Michał Szostakowski

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • STANISŁAW MONIUSZKO: Paria
        Soliści, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Katarzyna Hołysz (sopran), Robert Jezierski (bas), Yuri Gorodetski (tenor), Szymon Komasa (baryton), Tomasz Warmijak (tenor), Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Łukasza Borowicza

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał, Michał Szostakowski

        Wydawca: DUX / Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

    • Album Roku Muzyka Chóralna
      • CAMERATA SILESIA SINGS SILESIAN COMPOSERS
        Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Kompozytor: Wojciech Kilar, Andrzej Krzanowski, Edward Bogusławski, Andrzej Dziadek, Ryszard Gabryś

        Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak

        Reżyser dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski – MUSICON

        Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego

      • KARLHEINZ STOCKHAUSEN: Stimmung
        proMODERN version

        Kompozytor: Karlheinz Stockhausen

        Wykonawcy: proMODERN

        Reżyser dźwięku: Ewa Guziołek-Tubelewicz

        Wydawca: Program Drugi Polskiego Radia / BółtRecords

      • ROMUALD TWARDOWSKI: SACRUM – PROFANUM
        Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka

        Kompozytor: Romuald Twardowski

        Wykonawcy: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka

        Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Anna Nowak

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • STANISŁAW MONIUSZKO: SACRED MUSIC
        Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Kompozytor: Stanisław Moniuszko

        Wykonawcy: Joanna Łukaszewska, Iwona Pańta, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyr. Pawła Łukaszewskiego

        Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska

        Wydawca: DUX Recording Producers

      • SZYMANOWSKI, MACIEJEWSKI: DRRRUM DANA DAM – PIEŚNI KURPIOWSKIE
        Chór Kameralny UMFC pod dyr. KrzysztofaKusiel-Moroza

        Kompozytor: Karol Szymanowski, Roman Maciejewski

        Wykonawcy: Aleksander Słojewski (tenor), Kacper Szemraj (tenor), Adrianna Żołnierczuk (sopran), Irena Gulewicz (sopran), Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyr. Krzysztofa Kusiel-Moroza

        Reżyser dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk, Miłosz Bogić

        Wydawca: DUX RecordingProducers

      • Złoty Fryderyk
        • Złoty Fryderyk: Krzysztof Jakowicz.
          • Złoty Fryderyk: Czesław Bartkowski.
            • Złoty Fryderyk: Tomek Lipiński.