^

Wyszukaj w archiwum nominowanych i laureatów poprzednich edycji

Zobacz pełne listy nominowanych i laureatów nagrody Fryderyk

Nominowani i laureaci 2014

MUZYKA ROZRYWKOWA

ALBUM ROKU

  • Edyta Bartosiewicz Renovatio Edyta Bartosiewicz/Parlophone Music Poland
    (Producenci: Edyta Bartosiewicz i Leszek Kamiński)

  • JAMAL Miłość Parlophone Music Poland
    (Producent: Andrzej „Gienia” Markowski)

  • Kayah Transoriental Orchestra Kayax Production & Publishing
    (Producent: Atanas Valkov)

  • Dawid Podsiadło Comfort And Happiness Sony Music Entertainment Poland
    (Producenci: Bogdan Kondracki i Dawid Podsiadło)

  • Waglewski Fisz Emade Matka, Syn, Bóg Art2 Music/AGORA S.A.
    (Producenci: Emade)

ARTYSTA ROKU

  • Edyta Bartosiewicz
  • Kayah
  • Tomasz Makowiecki
  • Dawid Podsiadło
  • WAGLEWSKI FISZ EMADE

DEBIUT ROKU

  • Chłopcy Kontra Basia
  • Fismoll
  • Dawid Podsiadło
  • Ifi Ude
  • Damian Ukeje

UTWÓR ROKU

  • JAMAL Peron
    (muzyka: Tomasz Mioduszewski, Andrzej Markowski; słowa: Tomasz Mioduszewski)

  • Misia Ff Mózg
    (muzyka: Rykarda Parasol; słowa: Misia Furtak)

  • PIERSI Bałkanica
    (muzyka: Adam „Asan” Asanov, Zbigniew „Dziadek” Moździerski; słowa: Adam „Asan” Asanov)

  • Dawid Podsiadło Trójkąty i kwadraty
    (muzyka: Bogdan Kondracki i Dawid Podsiadło; słowa: Karolina Kozak)

  • Waglewski Fisz Emade Ojciec
    (muzyka: Wojciech Waglewski; słowa: Fisz)

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

  • Andrzej Jagodziński Koncert fortepianowy g-moll Studio Realizacji Myśli Twórczych
    (Producenci: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Czesław Bartkowski, Barbara Jagodzińska-Habisiak, Piotr Semczuk)

  • Marek Napiórkowski Up!V Records (Vertigo Jazz sp. z o.o.)
    (Producent: Marek Napiórkowski)

  • Tomasz Stańko Wisława ECM/Universal Music Polska
    (Producent: Manfred Eicher)

  • Dominik Wania Ravel ForTune
    (Producent: ForTune)

  • WORLD ORCHESTRA Live In Gdańsk Universal Music Polska
    (Producent: Grzech Piotrowski)

  • Aga Zaryan Remembering Nina & Abbey Centrala
    (Producent: Aga Zaryan)

ARTYSTA ROKU

  • Andrzej Jagodziński
  • Włodek Pawlik
  • Jan Smoczyński
  • Dominik Wania
  • Aga Zaryan

DEBIUT ROKU

  • Przemysław Florczak
  • Marcin Gawdzis
  • HIGH DEFINITION QUARTET
  • Maciej „Kocin” Kociński
  • Dominik Wania

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

  • Arias – Andrzej Dobber DUX

    Andrzej Dobber i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita

  • Astrolabium Sings Bembinow Sarton Records
    Chór Astrolabium i Aleksandra Turalska – sopran pod dyrekcją Kingi Litowskiej

  • Henryk Mikołaj Górecki – Z pieśni kościelnych DUX
    Śpiewacy krakowscy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika w hołdzie H.M. Góreckiemu

  • Jasnogórska Muzyka Dawna vol. 54 – Ciemne jutrznie Musicon
    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod kierownictwem Anny Szostak

  • Prayer DUX
    Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego

Album roku muzyka dawna i barokowa

  • Johann Sebastian Bach – A cinque cordes Musicon

    Teresa Kamińska – wiolonczela piccolo; Marek Toporowski – klawesyn

  • Francois Couperin – Pieces de clavecin Polskie Radio S.A., Agencja Muzyczna
    Władysław Kłosiewicz oraz gościnnie Lilianna Stawarz,
    Małgorzata Wojciechowska, Maria Papuzińska-Uss i Marcin Zalewski

  • Easter Cantatas of 18th Century Gdańsk / Kantaty Wielkanocne ze zbiorów
    PAN Biblioteki Gdańskiej
    Sarton Records
    Goldberg Baroque Ensemble, Heike Heilmann-sopran, Ewa Zeuner-alt,
    Virgil Hartinger-tenor i Marek Rzepka-bas pod kierownictwem Andrzeja
    Mikołaja Szadejko

  • Podobieństwo żywota krześcijańskiego – XVI-wieczna muzyka polska Sarton Records
    Zespół Sabionetta pod kierownictwem Agnieszki Obst-Chwały

  • Józef Zeidler, Piotr Niestrawski – Musica Sacromontana (VII) DUX
    Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Karasińska oraz Sinfonia Viva pod kierownictwem Tomasza Radziwonowicza

Album roku muzyka kameralna (do 12 wykonawców)

  • el Derwid – Plamy na słońcu CD Accord
    Agata Zubel – sopran, Andrzej Bauer – wiolonczela, Cezary Duchnowski – fortepian/elektronika

  • Lutosławski, Szymanowski, Ravel, Ysaye – Aurora EMI Music Poland
    Janusz Wawrowski – skrzypce i Jose Gallardo – fortepian

  • Lutosławski – Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci Sony Music Entertainment Poland
    Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik

  • Saxophone Varie DUX
    Paweł Gusnar – saksofony oraz Julia Samojło – fortepian,

    Zuzanna Elster – harfa, Alina Ratkowska – klawesyn, Jan Bokszczanin – organy

  • Mieczysław Weinberg – Works for Violin and Piano RecArt
    Ewelina Nowicka – skrzypce i Milena Antoniewicz – fortepian

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

  • Wojciech Kilar – Angelus, Exodus, Victoria DUX
    Orkiestra Symfoniczna i chóry Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki
    w Gdańsku oraz Anna Fabrello – sopran pod dyrekcją Zygmunta Rycherta

  • Lipiński, Paderewski, Turski, Kowalski – The Power of Polish Violin FFV Records
    Sławomir Tomasik – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna
    Polskiego Radia, Subito Strings

  • Lutosławski w SACD (vol. 2) BeArTon
    Robert Cohen – wiolonczela, Ewa Pobłocka – fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

  • Szymanowski – Harnasie Zamek Królewski na Wawelu
    Orkiestra i Chór do Projektu „Harnasie” pod dyrekcją Marka Mosia, Sebastian Karpiel-Bułecka – śpiew oraz Kapela Góralska Sebastiana Karpiela Bułecki i zespół Zakopower

  • Maciej Zieliński – V Symphony DUX
    Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Album roku muzyka współczesna

  • Marian Borkowski – Choral Works DUX
    Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

  • Mikołaj Górecki – Works for String Orchestra DUX
    Piotr Pławner – skrzypce, Jean-Marc Fessard i Roman Widaszek – klarnet,

    Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

  • Paweł Łukaszewski – Missa de Maria a Magdala DUX
    Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, Tomasz Sadownik – baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego.

  • Piotr Moss – Chagall For Strings CD Accord
    Opium String Quartet i Jadwiga Rappé – alt

  • Penderecki: The Complete Symphonies DUX
    Iwona Hossa, Izabella Kłosinska, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartminski, Wojciech Gierlach, Thomas E. Bauer, Sławomir Holland, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Album roku recital solowy

  • Legenda. Piotr Janowski Musica Sacra Edition i Fundacja im P. Janowskiego
  • Lutosławski: Pieśni i kolędy. Anna Radziejewska DUX
  • Polska liryka wokalna Musica Sacra Edition

    Grzegorz Piotr Kołodziej i Filharmonia Kameralna im W. Lutosławskiego

    w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.

  • Viola Recital. Katarzyna Budnik-Gałązka DUX

  • Wielcy wykonawcy – Elżbieta Towarnicka Polskie Radio S.A., Agencja Muzyczna

Najlepszy album polski za granicą

  • Bel raggio. Aleksandra Kurzak Decca/Universal Music Polska
    Aleksandra Kurzak, Sinfonia Varsovia i Warszawski Chór Kameralny

    pod dyrekcją Piera Giorgia Morandi

  • Chopin – Polonezy. Rafał Blechacz Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

  • Dobrzyński – Uwertura do opery „Monbar, czyli Flibustierowie”, Koncert As-dur na fortepian i orkiestrę, Symfonia c-moll nr 2 „Charakterystyczna” Chandos
    Emilian Madey – fortepian i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

  • Penderecki & Lutoslawski: String Quartets Hyperion
    Royal String Quartet

  • Twoim jest serce me. Piotr Beczała Deutsche Grammophon/Universal Music Polska
    Piotr Beczała i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Artysta roku

  • APOLLON MUSAGETE QUARTETT
  • Piotr Beczała
  • Rafał Blechacz
  • Paweł Gusnar
  • Paweł Łukaszewski