
- Fonograficzny Debiut Roku – Jazz – Szymon Zawodny
- Album Roku Jazz Eksperymentalny / Współczesna Muzyka Improwizowana – WSPÓŁGŁOSY, Marcel Baliński Współgłosy
- Jazzowy Kompozytor / Jazzowa Kompozytorka Roku – Mateusz Smoczyński
- Jazzowy Artysta / Jazzowa Artystka Roku – Tomasz Dąbrowski
- Album Roku Jazz – Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings Better
Złotym Fryderykiem – honorową nagrodą za całokształt twórczości wręczaną artystom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla rozwoju polskiej kultury muzycznej – nagrodzono zespół Walk Away. Grupa założona z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego, który do współpracy zaprosił Adama Wendta, Zbigniewa Jakubka, Bernarda Maseliego i Jacka Niedzielę w tym roku obchodzi 40. rocznicę swojego istnienia.
Na scenie Gali Muzyki Jazzowej wystąpiło niemal 50 znakomitych artystów. Wręczenie nagrody w każdej kategorii uświetniał powołany specjalnie na tę okazję All Stars Fryderyk Big Band. Publiczność miała również okazję być świadkami niecodziennych muzycznych spotkań: zespół Voice Act wystąpił wspólnie z duetem Malediwy, do Atom String Quartet dołączyli Leszek Możdżer i Wojciech Myrczek, formacji Manolo Musica Blanca y Negra towarzyszył Kacper Malisz, a duetowi Deux Lynx – Kuba Więcek. Usłyszeliśmy również Annę Serafińską i Bernarda Maseliego, a w wielkim finale wystąpili wspólnie Ewa Bem, Aga Derlak i Atom String Quartet. Dyrektorem artystycznym Gali Muzyki Jazzowej 2025 był Nikola Kołodziejczyk.
Zdjęcia z wydarzenia dostępne są bezpłatnie na stronie akpa.pl
Retransmisję Gali Muzyki Jazowej można obejrzeć w TVP Kultura, w poniedziałek, 24 marca o godz. 19.00. Galę można także obejrzeć na kanale YouTube Fryderyk Festiwal.
Gala Muzyki Jazzowej była pierwszą odsłoną tegorocznego Fryderyk Festiwalu, podczas którego Związek Producentów Audio Video – organizator Fryderyków – zaprasza fanów muzyki do trzech miast: Warszawy, Katowic i Krakowa. Gala Muzyki Klaszycznej odbędzie się 30 marca w siedzibie NOSPR, a Gala Muzyki Rozrywkowej 5 kwietnia w TAURON Arena Kraków.
Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.
Partner Gali Muzyki Jazzowej: Orlen, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Warszawa, AA Sensitive Beauty Products, House Of Diamond, La Biosthetique, PKP Intercity, LOT.
Patroni medialni Gali Muzyki Jazzowej: TVP Kultura, Onet, Polskie Radio Program Drugi, Polskie Radio Chopin, JazzPress, JazzForum, JazzSoul.pl, Anywhere.pl.
NOMINOWANI I LAUERACI FRYDERYKÓW 2025 W KATEGORIACH MUZYKI JAZZOWEJ:
Jazzowy Artysta / Jazzowa Artystka Roku
- Adam Bałdych
- Henryk Miśkiewicz
- Leszek Możdżer
- Piotr Wyleżoł
- Tomasz Dąbrowski
Album Roku Jazz
- Atom String Quartet Universum
- Henryk Miśkiewicz & Chopin University Big Band Come Back…
- Piotr Wyleżoł I Love Music
- Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings Better
- Tomasz Stańko Quartet September Night
Album Roku Jazz Eksperymentalny / Współczesna Muzyka Improwizowana
- Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco Beamo
- Leszek Żądło Quartet Live in Hamburg ’75
- Pianohooligan Critique of Swing in Two Parts
- WSPÓŁGŁOSY, Marcel Baliński Współgłosy
Jazzowy Kompozytor / Jazzowa Kompozytorka Roku
- Leszek Możdżer
- Mateusz Smoczyński
- Piotr Wyleżoł
- Tomasz Dąbrowski
Fonograficzny Debiut Roku – Jazz
- Adam Jędrysik
- Szymon Zawodny
- Tymek Papior
Fryderyki to najważniejsze w Polsce nagrody muzyczne, przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1 800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.
KONTAKT DLA MEDIÓW:
ZPAV / AKADEMIA FONOGRAFICZNA
Katarzyna Kowalewska: k.kowalewska@zpav.pl, tel.: +48 781 268 180