Agnieszka Duczmal

1788

classic

Agnieszka Duczmal | Muzyka poważna

Agnieszka Duczmal – światowej sławy polska dyrygentka, założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus”.

 Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu. W latach 1971–1972 była asystentem dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a następnie w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

W 1977 roku założona przez nią jeszcze na studiach orkiestra kameralna „Pro Musica” przekształcona została w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie – w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.

Z orkiestrą „Amadeus” Agnieszka Duczmal zdobyła szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. w 1982 roku tytuł „La donna del mondo” („Kobieta Świata”), przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch, za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła również na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.

Nagrała ponad 50 płyt dla polskich i zagranicznych wytwórni. Zarejestrowała ponad setkę koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, a także wiele nagrań dla Polskiego Radia i radiofonii na całym świecie. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera.

Agnieszka Duczmal występuje z Orkiestrą Kameralną „Amadeus” w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych, a od wielu lat prowadzi w stałych cyklach koncertowych działalność promującą młodych, utalentowanych muzyków