Olga „Kora” Sipowicz

1780

pop

Olga „Kora” Sipowicz | Muzyka rozrywkowa

Kora (Olga Sipowicz, primo voto Jackowska) – pierwsza dama polskiego rocka, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy, w latach 1976 – 2008 wokalistka legendarnego zespołu Maanam, z którym debiutowała. Przełomowy w jej karierze okazał się koncert w 1980 roku w Opolu – Kora i Maanam z dnia na dzień stali się wówczas głosem pokolenia, a teksty piosenek Kory z czasem weszły do kanonu językowego.

Z zespołem Maanam Kora wydała 11 studyjnych albumów, zawierających takie przeboje, jak Boskie Buenos, Karuzela marzeń, Oddech Szczura, Szał niebieskich ciał, O! Nie rób tyle hałasu, Kocham Cię, kochanie moje, Lucciola, Lipstick on The Glass, Bez ciebie umieram. Kora jest autorką większości tekstów do piosenek Maanamu.

W 1984 roku, u szczytu popularności zespołu, komunistyczne władze obłożyły Maanam zakazem obecności w mediach z powodu odmowy występu dla partyjnych dygnitarzy. Prezentując utwór Simple Story, utrzymujący się wówczas na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego, Marek Niedźwiecki zamiast piosenki odtwarzał perkusyjny wstęp do utworu To Tylko tango.

W 1986 roku, po intensywnej działalności koncertowej, promocyjnej i nagraniowej w Polsce i za granicą, Maanam zawiesił działalność. Na przełomie lat ’80 i ’90 Kora nagrała dwie płyty solowe: Bella pupaKora i Püdelsi oraz Ja Pana w podróż zabiorę do tekstów Kabaretu Starszych Panów. Obie uważane są za jedne z najciekawszych awangardowych pozycji tych dwóch dekad.

Lata ’90 to wielki powrót Maanamu, zapoczątkowany przez płyty Derwisz i Anioł oraz Róża. W 2003 roku Kora zaangażowała się równolegle w projekt solowy, którego efektem była płyta Kora Ola Ola!, nagrana w składzie z kilkunastoosobowym polsko-latynoskim zespołem. W tym samym roku Maanam opuścili Ryszard i Krzysztof Olesińscy oraz Paweł Markowski. Obok Kory i Marka Jackowskiego w nowym składzie pojawił się gitarzysta Janusz Yanina Iwański oraz młodzi muzycy: basista Bogdan Wawrzynowicz, perkusista Jose Manuel Alban Juarez oraz klawiszowiec Cezary Kaźmierczak. Z końcem grudnia 2008 roku Kora i Marek Jackowski zawiesili działalność zespołu.

Od stycznia 2009 roku Kora wraz z muzykami z dotychczasowego składu Maanamu zaczęła występować pod nazwą: KORA. W listopadzie 2011 roku odbyła się premiera płyty Ping Pong z premierowym materiałem Kory i kompozycjami gitarzysty Mateusza Waśkiewicza, współpracującego z artystką od 2008 roku. Wcześniej, w lutym 2011 roku artystka zasiadła w jury muzycznego programu telewizji Polsat Must Be The Music, który w 2015 roku doczekał się 10 edycji z jej udziałem.

Kora odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski jako zasłużony twórca kultury oraz medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W historii nagród Fryderyk Kora zajmuje miejsce szczególne – wraz z Markiem Niedźwieckim prowadziła pierwszą Galę nagród w Teatrze Polskim 19 marca 1995 roku.