Kazimierz Kord

1779

classic

Kazimierz Kord | Muzyka poważna

Kazimierz Kord– światowej sławy dyrygent, wieloletni dyrektor i kierownik artystyczny najważniejszych  ośrodków kultury muzycznej w Polsce, w tym Filharmonii Narodowej  przez prawie ćwierć wieku.

Urodził się 18 listopada 1930 roku w Podgórzu. Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Katowicach w klasie fortepianu, a także uczniem Władimira Nilsena w Konserwatorium w Leningradzie (fortepian) oraz Artura Malawskiego i Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie (dyrygentura).

Karierę rozpoczął w latach 1960–1962 od funkcji chórmistrza i dyrygenta w Operze Warszawskiej. Między 1962 a 1969 rokiem był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Muzycznego w Krakowie, gdzie przygotował ok. trzydziestu premier baletowych i operowych – wśród nich we własnej reżyserii i ze scenografią Józefa Szajny – Fausta Charlesa Gounoda. To właśnie ten spektakl otworzył przed nim drzwi Gartnerplatztheater w Monachium, gdzie opracował między innymi Damę Pikową Czajkowskiego czy Zamek Sinobrodego Bartóka.

W latach 1969–1973 Kazimierz Kord stał na czele Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Od 1977 do 2001 roku pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Filharmonii Narodowej. W tym czasie zespół ugruntował swoją pozycję na światowych scenach i odbył ponad 30 wielkich tras koncertowych.

Kazimierz Kord dyrygował także wieloma zagranicznymi zespołami symfonicznymi: w Chicago, Cleveland, Pittsburghu, Detroit, Dallas, Cincinnati, Toronto, Londynie, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Rzymie, Petersburgu, Moskwie, Hamburgu, Kolonii, Frankfurcie. Wielokrotnie był gościnnym dyrygentem w Osace i Tokio. Na początku lat 80. przez sześć lat prowadził także Orkiestrę Südwestfunk w Baden-Baden. Realizował spektakle w teatrach operowych w Nowym Jorku (wieloletnia współpraca z Metropolitan Opera), Londynie (Covent Garden), Monachium, Düsseldorfie, Amsterdamie, Kopenhadze, San Francisco. W latach 2005–2006 był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie poprowadził m.in. La Bohème Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz Czarodziejski flet Mozarta w reżyserii Achima Freyera.

Zrealizował wiele nagrań dla wytwórni EMI, Philips, Decca. Dla firmy CD Accord nagrał m.in. wszystkie symfonie Ludwiga van Beethovena, a także prawykonanie utworu Missa pro pace Wojciecha Kilara, który zamówił u kompozytora na stulecie Filharmonii Warszawskiej.

Jest inicjatorem Forum Lutosławskiego – imprezy cyklicznej obejmującej koncerty połączone z prezentacją sztuk plastycznych oraz forum dyskusyjnym.

Laureat wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń polskich i zagranicznych. W 2005 roku minister kultury Waldemar Dąbrowski odznaczył Kazimierza Korda Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W kilku filmach fabularnych wcielił się w rolę dyrygenta – zagrał m.in. jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Zanussiego Dusza śpiewa.