Konstanty Andrzej Kulka

1776

classic

Konstanty Andrzej Kulka | Muzyka poważna

Światowej sławy polski skrzypek i pedagog.

Urodził się 5  marca 1947 r. w Gdańsku. Od czasów Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem prof. Stefana Hermana.26 marca 1971 r. uzyskał dyplom ukończenia studiów z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, otrzymał dyplom z wyróżnieniem specjalnym na Międzynarodowym Konkursie im. Nicolo Paganiniego w Genui. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i tym samym rozpoczął międzynarodową karierę.

Wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał m. in. z takimi orkiestrami jak np. Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Konzertgebau Amsterdam, English Chamber. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i wielu innych. W roku 1970 wziął udział w festiwalu muzycznym poświęconym Beethovenowi w jego 200  rocznicę urodzin.

W jego dorobku nagraniowym można wymienić między innymi koncerty Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartoka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Nagrał wiele sonat i utworów wirtuozowskich. Brał udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński).Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Również za nagranie dwóch koncertów Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę „Grand Prix du Disque”. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej.

Od 1984 roku jest solistą Filharmonii Narodowej. Od 1994 roku jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Otrzymał wiele wyróżnień m. in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, jak też wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych np. złote odznaki za pracę społeczną dla miasta Krakowa, czy za zasługi dla Gdańska.