Jarosław Śmietana

1775

jazz

Jarosław Śmietana | Muzyka jazzowa

Polski gitarzysta jazzowy, kompozytor i pedagog.

Urodził się 29 marca 1951 w Krakowie, zmarł 2 września 2013.

Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. W latach 1975-1981 był liderem legendarnej grupy Extra Ball. Później występował z Sounds, Symphonic Orchestra, Polish Jazz Stars, i w innych projektach. W roku 1972, występując z zespołem bluesowym Hall zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą. Lider grup Extra Ball, Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars.Był autorem ponad dwustu kompozycji jazzowych.

W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  – jak m.in. Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Gary Bartz, Vince Mendoza, John Abercrombie, Idris Muhammad, Lee Konitz, Bennnie Maupin, Zbigniew Seifert. Nagrania jego najnowszych płyt autorskich powstały w prestiżowych studiach Nowego Jorku. Występował z całą czołówką polskiej sceny jazzowej, m.in: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Od 2002 roku zaangażowany był w projekty ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym.

Nagrał 31 płyt autorskich, w których występuje jako solista i lider – za płytę „Songs And Other Ballads” otrzymał w 1998 roku statuetkę Fryderyka. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne („Jazz Forum”, „Gitara i Bass”) nadawały mu tytuł najwybitniejszego gitarzysty jazzowego, nie tylko w Polsce.

Twórczość Jarosława Śmietany nie zamykała się w ścisłych ramach  jazzu. Rozwijając swój warsztat kompozytorski pisał utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną, a także na potrzeby baletu, filmu, czy teatru. Komponował i aranżował również dla wybitnych postaci sceny teatralno-estradowej. Koncertował najczęściej ze swoim jazzowym trio i kwartetem, a także w projektach specjalnych z Nigelem Kennedy i innymi zaproszonymi gwiazdami światowego jazzu.

Za wybitne osiągnięcia Jarosław Śmietana został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. Otrzymał także prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej „Złoty Laur” za mistrzostwo w sztuce. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

2 września 2013 gitarzysta zmarł w swoim domu w Krakowie, po wielomiesięcznej walce z rakiem mózgu. Prochy artysty spoczęły w Alei Zasłużonych na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.