Marek Jackowski

1774

pop

Marek Jackowski | Muzyka rozrywkowa

Polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor ponad stu piosenek, lider grupy Maanam.

Urodził się 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie, zmarł 18 maja 2013 w San Marco di Castellabate.

Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygodę z muzyką zaczął jeszcze jako student – w latach 1965–67 grał w łódzkiej grupie Impulsy, którą następnie przekształcił we własny zespół – Vox Gentis. W Krakowie, gdzie przeprowadził się podczas studiów, Jackowski występował z Piwnicą pod Baranami i grupą Anawa (1969–73), z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa (1970) i Korowód (1971). W latach 1971–75 grał również z zespołem Osjan.

W grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem Marek Jackowski założył zespół Maanam, którego został liderem i kompozytorem największych przebojów. W 1976 roku z Jackowskim i Kurtisem po raz pierwszy wystąpiła Kora. Wiosną 1977 r. do muzyków Maanamu dołączył John Porter. W 1979 roku Kora i Marek Jackowscy wraz z muzykami grupy Dżamble nagrali pierwszego singla, na którym znalazła się legendarna śpiewana przez Jackowskiego piosenka Oprócz. W 1980 roku ustalił się także ostatecznie skład zespołu: Kora, Marek Jackowski, Krzysztof Olesiński, Ryszard Olesiński i Paweł Markowski, a zespół odnotował udany debiut rockowy. W 1986 roku Maanam zawiesił działalność, a Marek Jackowski i Kora nagrali album Sie ściemnia.

W listopadzie 1991 roku Maanam powrócił na rynek z płytą Derwisz i anioł, która osiągnęła nakład ponad 120 tysięcy egzemplarzy. Po wydaniu kilku płyt w różnych składach (Róża, Łóżko, Klucz, Hotel Nirwana, Znaki szczególne), Maanam ponownie zawiesił działalność 31 grudnia 2008. Wspólnie z Januszem „Yaniną“ Iwańskim, Marek Jackowski założył wówczas nowy zespół The Goodboys, z którym nagrał płytę pod tym samym tytułem. Od 2011 roku Marek Jackowski występował gościnnie z zespołem Plateau na trasie koncertowej promującej ich czwarty album Projekt Grechuta.

Trzy dni przed śmiercią zakończył pracę nad swoim nowym autorskim albumem, który ukazał się w październiku 2013 roku nakładem wytwórni Universal Music Polska. Na płycie gościnnie wystąpili Anna Maria Jopek, Ania Wyszkoni, Ewa Prus, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski i Muniek Staszczyk.

Do śmierci mieszkał w San Marco di Castellabate, pod Neapolem, wraz z żoną i trzema córkami. Zmarł na zawał serca.