Wojciech Młynarski

1766

pop

Wojciech Młynarski | Muzyka rozrywkowa

Pan Wojciech Młynarski to nie tylko poeta, satyryk, reżyser, autor i wykonawca szesnastu autorskich płyt. Nie tylko wybitny tłumacz przybliżający nam twórczość m.in. Jacques’a Brela i Włodzimierza Wysockiego. Autor tekstów dla Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Skaldów, Krystyny Prońko, Wiesława Gołasa. Autor librett operowych i musicalowych.

To przede wszystkim arcymistrz słowa polskiego, nieugięty strażnik najwyższych wzorców estetycznych i etycznych w polskiej piosence. Niezrównany obserwator rzeczywistości i przemian społecznych. Podnoszący do rangi poezji pisanie o „kartoflance”. Autor mający, jak sam przyznaje, „gust tak wypaczony, że lubi wrony”, zawierający w kilku linijkach tekstu „W Polskę idziemy”, „Ułańskiej fantazji”, czy „Przyjdzie walec i wyrówna” nasz zbiorowy portret. Co więcej, Pan Wojciech już przed 50 laty przewidział, w sposób graniczący z jasnowidzeniem, dzisiejszą normę polityczną i medialną, pisząc: „ludzie to lubią, ludzie to kupią, byle głośno, byle na chama, byle głupio”.

Mam zaszczyt poinformować, że dziś Pan Wojciech Młynarski – kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, laureat Złotego Medalu Gloria Artis oraz Diamentowego Mikrofonu i Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, decyzją Sekcji Muzyki Rozrywkowej Rady Akademii Fonograficznej zostaje uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za rok 2011 za całokształt dokonań artystycznych.

Szanowny Panie Wojciechu! Proszę dalej „robić swoje”!