Dżem

1783

pop

Dżem | Muzyka rozrywkowa

Legendarny zespół bluesrockowy, którego początki sięgają 1973 r., założony przez braci Adama i Bena Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.

W grudniu 1973 r. do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 r. – gitarzysta Jerzy Styczyński. W latach 1973-1979 działalność formacji była bardzo nieregularna i aż do 1980 r. miała status amatorski. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiucie na festiwalu w Jarocinie oraz zagranicznej trasie koncertowej, w 1985 r. ukazał się debiutancki album studyjny – Cegła, który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz w historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album Absolutely Live, nagrany podczas koncertu w teatrze STU w Krakowie.

W drugiej połowie lat 80. Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu, popadając w nałóg narkotykowy, przez co w 1986 i 1987 r. grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą, z którym w 1988 r. wydała wspólny album – Numero Uno. Wcześniej jednak ukazały się dwa albumy Dżemu: Zemsta nietoperzy oraz koncertowy Lunatycy – czyli tzw. przeboje całkiem Live. W 1989 r. ukazały się albumy Najemnik oraz instrumentalny The Band Plays On…. Dwa lata później wydany został Detox, na którym znajdują się takie przeboje jak List do M., Jak malowany ptak czy Sen o Victorii. W tym samym czasie dyskografię uzupełnił album The Singles, gromadzący wszystkie single zespołu.

W 1992 r. do zespołu na stałe dołączył perkusista Zbyszek Szczerbiński, zastępując Jerzego Piotrowskiego. W 1993 r. ukazał się Autsajder, a rok później –album Akustycznie.

Dnia 30 lipca 1994 r. w szpitalu w Chorzowie zmarł Ryszard Riedel. Przyszłość Dżemu stała się bardzo niepewna, jednak muzycy postanowili spróbować jeszcze raz. Miejsce Ryśka zajął Jacek Dewódzki. W ramach hołdu dla zmarłego artysty w 1995 r. odbył się koncert utrwalony na płycie List do R. na 12 głosów.

Z Dewódzkim zespół nagrał cztery albumy: hardrockowy Kilka zdartych płyt, wydany w 1995 r., Pod wiatr – w 1997 r., dwupłytowy album koncertowy Dżem w Operze cz. 1 i 2 – w latach 1998-1999, oraz Być albo mieć – w 2000 r.

W 2001 r. nastąpiła zmiana za mikrofonem. Nowym wokalistą został Maciej Balcar. Pierwszą płytą nagraną z nowym głosem jest album 2004.

Dnia 27 stycznia 2005 r. w wypadku samochodowym zginął Paweł Berger, klawiszowiec zespołu. Jego miejsce w składzie zajął Janusz Borzucki, który gra w Dżemie do dziś. Rok później w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się specjalny koncert, zarejestrowany na albumie Pamięci Pawła Bergera.

Kolejna studyjna płyta zespołu ukazała się w roku 2010. Jest to swego rodzaju powrót do korzeni grupy i dawnych brzmień. W latach 2010-2015 ukazały się trzy wydawnictwa koncertowe: 30 urodziny, Symfonicznie oraz 35 urodziny.

W swojej dotychczasowej historii Dżem grał rocznie ok. 100 koncertów, występując jako gość specjalny m.in. przed takimi gwiazdami światowego rocka jak The Rolling Stones, ZZ Top, Eric Clapton, AC/DC czy Lynyrd Skynyrd.

Aktualny skład zespołu: Beno Otręba – gitara basowa, Adam Otręba – gitary, Jerzy Styczyński – gitary, Zbyszek Szczerbiński – perkusja, Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, Maciej Balcar – wokal.

Mimo że przeszłość to dla weteranów rzecz bardzo ważna, nasi weterani ciągle jeszcze mają plany na przyszłość…