ZWYCIĘZCY FRYDERYK 2019

MUZYKA ROZRYWKOWA

Album Roku –  Blues / Country:
„Smack”
Robert Cichy
Producent: Robert Cichy

Album Roku –  Pop Alternatywny:
„Migawka”
Mela Koteluk
Producent: Marek Dziedzic

Album Roku –  Folk Muzyka Świata:
„Sto lat Panie Staśku!”
Warszawskie Combo Taneczne
Producenci: Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki

Album Roku –  Hip Hop:
ex aequo
„Ground Zero Mixtape”
PRO8L3M
Producent: Art  Brut

„Soma 0,5 mg”
Taconafide
Producenci: Różni

„W drodze po szczęście”
O.S.T.R.
Producent: Killing Skills

Album Roku –  Pop:
„Małomiasteczkowy”
Dawid Podsiadło
Producent: Bartosz Dziedzic

Album Roku –  Rock:
„Wiedza o społeczeństwie”
Lao Che
Producenci: Piotr „Emade” Waglewski i Filip „Wieża” Różański

Album Roku –  Metal:
„I loved you at your darkest”
Behemoth
Producent: Daniel Bergstrand

Album Roku – Elektronika:
„Gradient”
Xxanaxx
Producent: Michał Wasilewski

Album Roku –  Alternatywa:
„Basta”
Nosowska
Producent: Michał FOX Król

Album Roku – Muz. Ilustracyjna:
Kamerdyner – muzyka z filmu
Kompozycja: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Producent: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Mary Komasa, Kortez
Wykonawcy: Polska Orkiestra Radiowa, Piotr Komorowski, Monika Szulińska, Wojciech Malina Kowalewski, Karol Marianowski, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Kortez

Album Roku –  Muzyka Poetycka:
„Malinowa…”
Stanisława Celińska
Producent: Maciej Muraszko

Najlepszy Album Zagraniczny:
„Anthem of the Peaceful Army”
Greta Van Fleet

Nowe Wykonanie:
„Zalewski Śpiewa Niemena” (Album)
Krzysztof Zalewski

Album Roku – Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa:
„Szukaj w snach”
Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski
Producent: Marek Napiórkowski

Fonograficzny Debiut Roku:
Tulia

Autor Roku:
Dawid  Posiadło

Kompozytor Roku:
Team kompozytorski:
Dawid Podsiadło / Bartosz Dziedzic

Najlepsza Oprawa Graficzna:
„Małomiasteczkowy”
Dawid Podsiadło
Autor oprawy graficznej : Bartłomiej Walczuk

Utwór Roku:
„Początek”
Męskie Granie Orkiestra 2018
(Kortez, Podsiadło, Zalewski)

Teledysk Roku:
„Początek”
Męskie Granie Orkiestra 2018
(Kortez, Podsiadło, Zalewski)
Reżyser: Tadeusz Śliwa

MUZYKA JAZZOWA

Album Roku Jazz:
LIVE
Marcin Wasilewski Trio

Debiut Roku Jazz:
Emil Miszk

Artysta roku Jazz:
Marcin Wasilewski

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa
Stanisław Moniuszko – Widma.
Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Wykonawcy: Jarosław Bręk, Aleksandra Kubas-Kruk, Mariusz Bonaszewski, Paweł Janyst,
Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

Album Roku Muzyka Dawna
Marcin Mielczewski II. Wrocław Baroque Ensemble, Andrzej Kosendiak
Kompozytor: Marcin Mielczewski
Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

Album Roku Muzyka Kameralna
Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater, Paweł Łukaszewski – Luctus Mariae. Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek
Kompozytor: Giovanni Battista Pergolesi; Paweł Łukaszewski
Wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek, Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz, Piotr Chrupek, Jarosław Thiel, Janusz Musiał, Marta Niedźwiecka
Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

Album Roku Recital Solowy
Hidden Violin. Janusz Wawrowski, Jose Gallardo
Kompozytor: Henryk Wieniawski, Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Ludomir Różycki, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
Wykonawcy: Janusz Wawrowski (skrzypce), Jose Gallardo (fortepian)
Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
Wydawca: Warner Music Poland

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki – Polskie koncerty współczesne.
Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki
Kompozytor: Marcin Błażewicz, Paweł Łukaszewski, Sławomir Czarnecki
Wykonawcy: Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego
Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
Wydawca: DUX Recording Producers

Album Roku Muzyka Współczesna
Supernova. Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz
Kompozytor: Hanna Kulenty-Majoor, Mateusz Smoczyński, Dawid Lubowicz, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski
Wykonawcy: Atom String Quartet i NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza
Reżyser dźwięku: Antoni Grzymała, Agnieszka Szczepańczyk
Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

Krystian Zimerman – Leonard Bernstein: Symphony No. 2 „The Axe of Anxiety”. Berliner Philharmoniker, Simon Rattle
Kompozytor: Leonard Bernstein
Wykonawcy: Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
Reżyser dźwięku: René Möller
Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Silesian Quartet and Friends – Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele
Kompozytor: Grażyna Bacewicz
Wykonawcy: Kwartet Śląski, Wojciech Świtała, Krzysztof Lasoń, Małgorzata Wasiucionek, Polish Cello Quartet
Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
Wydawca: CHANDOS